Obawy, które dzielą wszyscy ludzie - poznaj najpowszechniejsze z nich!

Obawy, które dzielą wszyscy ludzie - poznaj najpowszechniejsze z nich!

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada, 2019

Nigdy nie powinniśmy zapominać, że strach jest zdrową emocją. To część Twoich instynktów przetrwania. Niektóre obawy, które dzielą wszyscy ludzie są całkowicie uzasadnione. W rzeczywistości pozbycie się ich całkowicie nie byłoby dobrym pomysłem. To dlatego, że jeśli się ich pozbędziesz, pozbędziesz się także poczucia ryzyka i niepotrzebnie się na to narazisz.

Powszechne obawy, które dzielą wszyscy ludzie, są związane z ochroną fizyczną i psychologią integralności i życia. Są uniwersalnie prawdziwe, ponieważ nas chronią. Mają silne biologiczne i filogenetyczne korzenie.

Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, że strach jest imponującą siłą. Jeśli o tym wiesz, możesz wykorzystać go na swoją korzyść. Ludzie robią śmieszne rzeczy ze strachu. Niemniej jednak mogą również przekazywać ten strach i wykorzystywać go do tworzenia niesamowitych rzeczy. Być może religia, filozofia i nauka są odpowiedzią za te obawy. Są tylko różnymi sposobami ich kontrolowania. Ale czego tak naprawdę boją się ludzie?

1. Obawy, które dzielą wszyscy ludzie – śmierć

Ta obawa jest sercem naszych instynktów przetrwania. Z biologicznego punktu widzenia życie zawsze znajduje swój sposób. Wszystkie organizmy walczą ze śmiercią. Z filozoficznego punktu widzenia życie jest większym dobrem, z którego wywodzi się cała inna dobroć i cnota.

Przestraszona twarz - obawy, które dzielą wszyscy ludzie

Strach przed śmiercią rodzi także mnóstwo innych lęków związanych z tym samym pomysłem. Mamy lęk wysokości, ponieważ możemy spaść i umrzeć. To jest ten sam powód, dla którego boimy się samolotów, ekstremalnie wysokich prędkości itp. Obawy te są wspólne dla wszystkich ludzi i kultur.

2. Utrata autonomii

Innymi słowy, mówimy o obawie przed utratą wolności i kontroli nad swoimi działaniami i myślami. Z symbolicznego punktu widzenia aspekt ten związany jest ze strachem przed śmiercią. Implikuje to odrzucenie idei utraty siebie lub niemożliwości odkrycia wspomnianego “ja”.

Wiele innych obaw wynika z tego podstawowego strachu. Na przykład strach przed utknięciem pod gruzem lub zamknięciem w miejscach z bardzo małą ilością tlenu. Są to obie sytuacje, w których wolność osoby jest bardzo ograniczona.

3. Samotność: Jedna z pięciu obaw, które dzielą wszyscy ludzie

Jeszcze bardziej niż obawa przed samotnością, jedną z najczęstszych obaw jest utrata kontaktu ze światem. Odrzucenie lub niedocenianie stawia nas w stan wysokiej gotowości. Są to oznaki, że możemy stracić nasze połączenie z grupą i zostać potępieni lub wykluczeni.

Mężczyzna we mgle

Brak dostatecznego uznania i szacunku pozostawia ranę emocjonalną, której wyleczenie może zająć dużo czasu. Zazdrość i egoizm są również emocjami towarzyszącymi temu strachowi. Jeśli ktoś jest zazdrosny lub zawistny to dlatego, że boi się porzucenia.

4. Obawa przed zachorowaniem lub okaleczeniem

Obawa przed okaleczeniem jest również związana z naszymi instynktami przetrwania. Potrzebujesz swojego ciała do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego boimy się niektórych narzędzi, takich jak igły i noże.

Przestraszony mężczyzna

Bardzo powszechny jest również strach przed chorobą. Boimy się zaszkodzić naszym ciałom i nie chcemy mieć sytuacji, które mogłyby wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego trzymamy się z dala od miejsc, które są na przykład brudne lub gdzie występują dzikie zwierzęta.

5. Upokorzenie

Jest to podobne do obawy przed samotnością. Jednak w tym przypadku strach ma więcej wspólnego z poczuciem wykluczenia i publicznego upokorzenia. Nikt nie chce czuć się pominięty lub pogardzany przez innych ludzi. Ludzie boją się czuć się gorsi lub zależni.

Ten strach, jak również obawa przed samotnością, mają charakter społeczny. Im bardziej otwarte i zróżnicowane jest społeczeństwo, tym mniej strachu doświadczają ludzie. Z drugiej strony ten strach jest bardzo powszechny w grupach ścisłych i bardzo tradycyjnych.

Te pięć wspólnych lęków istnieje od dawna. Reklama i propaganda czasami wykorzystują te obawy, aby nas manipulować. Jednak ludzie są także nieskończenie inteligentni i kreatywni. W ten sposób możemy nauczyć się radzić sobie z naszymi lękami, aby nas nie sparaliżowały, więc nie ulegniemy presji z zewnątrz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.