Osiągnięcia innych ludzi nie należą do Ciebie

Osiągnięcia innych ludzi nie należą do Ciebie

Ostatnia aktualizacja: 27 października, 2017

Często można spotkać ludzi, którzy przypisują sobie osiągnięcia innych ludzi zamiast stworzyć coś samodzielnie. Twierdzą, że osiągnięcia innych ludzi należą do nich i zbierają wyrazy uznania od nieświadomych widzów. Uważają, że nikt nie pozna ich tajemnicy i nie pozbawi ślepego uznania, które otrzymali.

W rzeczywistości im więcej oszukują, tym ich sumienie jest o krok przed nimi, ukazując im prawdę. Kradzież czyjegoś osiągnięcia nadal jest powszechna, co potwierdza wiele znanych przypadków i jeszcze więcej nieujawnionych historii.

Jedną z najczęstszych form jest plagiat, czy to prac doktorskich, treści internetowych (zdjęcia, wywiady, teksty), piosenek czy dzieł literackich.

„Plagiat oznacza posługiwanie się pracą, ideami lub słowami innej osoby, bez wyraźnego dostarczenia informacji o źródle tych informacji”.
-Real Academia Española (Królewska Akademia Hiszpańska) –

Osiągnięcia innych ludzi kradniemy, aby zdobyć uznanie

Niektórzy ludzie kłamią w sprawie własnej tożsamości, chwaląc się na prawo i lewo jak ważni i wartościowi są.

Mówią niekończące się kłamstwa i wymyślają swoje życie na nowo, aby przedstawiało ich idealne wyobrażenie lub wyolbrzymiają swoje osiągnięcia, aby sprawiać wrażenie jeszcze ważniejszych niż są. Dla niektórych nie ma znaczenia, o co toczy ta gra, ale jej cel, którym jest zaspokajanie własnego pragnienia zdobycia uznania.

Próba przejrzenia ich oszustwa (które obejmuje także oszukiwanie samego siebie) najczęściej ujawnia silną potrzebę zdobycia uznania otoczenia i dowartościowania swojego poczucia wartości.

Potrzeba uznania jest tak intensywna, że uciekają się do kłamstw, ponieważ w ich odczuciu rzeczywistość nie jest wystarczająco dobra. Cel uświęca środki, a jeśli to oznacza przypisywanie sobie osiągnięć innych ludzi i zdobywanie uznania należącego do kogoś innego, nie cofną się przed tym.

Dziewczyna kłamie, przypisując sobie osiągnięcia innych ludzi

Niestety oznacza to, że żywią się wyobrażeniami i iluzją. Ich publiczność nie oddaje hołdu ani im ani ich pracy. Zamiast tego oklaskuje kogoś innego, a to bolesna prawda, z którą muszą żyć osoby przypisujące sobie osiągnięcia innych ludzi. Bolesna prawda, którą ich sumienie wykrzykuje każdego dnia, kiedy ustępuje iluzja, a kłamstwa nie są w stanie ukryć rzeczywistości.

Przyznaj się do własnych osiągnięć, aby odkryć swoją prawdziwą wartość

Więc dlaczego nie zaczniesz realizować swoich celów i chwalić się własnymi osiągnięciami? Po co kraść osiągnięcia innych ludzi? Jaki jest lepszy prezent niż otrzymanie szczerego uznania za coś stworzonego samodzielnie? Prawdziwą wartość mają wyrazy uznania i pochwały za to kim naprawdę jesteś i co udało Ci się stworzyć.

Jak powiedział Chillida: „nie zapominaj, że słowo <pierwowzór> pochodzi od słowa <pierwotny>”. Czy widzisz, jak prawdziwe jest to stwierdzenie? Wszystkie osiągnięcia w całej historii, wszystkie dzieła sztuki są inspirowane poprzednimi dokonaniami, a zatem każde z nich jest autentyczne i oryginalne.

Oczywiście każde kolejne osiągnięcie powstaje pod wpływem inspiracji inną rzeczą, ale wielką różnicę robi to, czy osiągnięcia innych ludzi są dla Ciebie inspiracją, czy czymś, co bezwstydnie kopiujesz.

Oszukiwanie siebie (a w konsekwencji także innych) jest jednoznaczne z odsunięciem się od esencji autentyczności. Chcesz być kimś, kim nie jesteś. To uniemożliwia stworzenie czegoś oryginalnego. Z jednej strony jest to bardzo łatwo zrobić, ale równocześnie daje to Twojemu sumieniu powód do obwiniania się i karania.

Mężczyzna pracuje kreatywnie

Kłamstwo to przeciwieństwo autentyczności

To fałszywe, nieprawdziwe szczęście nie trwa zbyt długo. Jego dni są policzone. W końcu każde kłamstwo jest lekkomyślnym czynem. Niewiele zakrywa i najczęściej kończy się niepowodzeniem, narażając na niebezpieczeństwo oszusta, który często musi ponownie skłamać, aby uniknąć zdemaskowania.

Osiągając własne cele, zdobywasz więcej autentyczności. Zbliżasz się do Twojego prawdziwego ja, z całym światłem i całą swoją ciemnością. Produkt, który tworzysz będzie należeć do Ciebie, będzie pochodzić z najbardziej oryginalnej części Ciebie.

Stworzysz coś prawdziwego, a to sprawi, że poczujesz wolność. Wolność od konieczności zwodzenia i ukrywania prawdy, wolność od podtrzymywania ciężaru czegoś, co nie jest Twoje. A ponadto da niezbity powód, aby być dumnym z samego siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.