Jak rozpoznać, czy Twoi rodzice byli nadmiernie krytyczni

Dorastanie z niezwykle krytycznymi rodzicami wpływa na poczucie własnej wartości, sposób, w jaki odnosisz się do innych oraz wyzwania, które odważysz się podjąć. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, może to nadal mieć na Ciebie wpływ.
Jak rozpoznać, czy Twoi rodzice byli nadmiernie krytyczni
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 15 marca, 2023

Wiele sposobów, w jakie myślisz, czujesz i reagujesz dzisiaj, wynika z Twoich wczesnych doświadczeń z rodzicami. Rzeczywiście, więź, którą stworzyłeś z nimi i styl rodzicielski, w którym dorastałeś, wywarły ogromny wpływ na Twoją osobowość. Co więcej, może nie było to szczególnie pozytywne doświadczenie. Na przykład, jeśli Twoi rodzice byli nadmiernie krytyczni, prawdopodobnie cierpisz teraz na pewne ograniczenia i masz trudne do wyleczenia rany.

Dorastanie w unieważniającym środowisku, które koncentruje się na błędach i które nie zapewnia zachęty, bezpieczeństwa i miłości, szkodzi samoocenie jednostki. Nawet jeśli jesteś teraz osobą dorosłą, która sama o siebie dba, mogą istnieć pewne postawy, wzorce myślowe i silne emocje, które wyzwalają się, gdy najmniej się tego spodziewasz. Mogą one powodować ból i trudności.

Pierwszym krokiem w kierunku pozbycia się ich jest ustalenie, czy Twoi rodzice byli nadmiernie krytyczni. Wyjaśnimy niektóre z najbardziej zauważalnych znaków.

Smutny chłopiec siedzi i myśli
Jeśli bardziej skupiasz się na swoich porażkach i tym, czego nie wiesz lub w czym nie jesteś dobry, prawdopodobnie Twoi rodzice byli nadmiernie krytyczni.

Oznaki, które wskazują, że Twoi rodzice byli nadmiernie krytyczni

W dzieciństwie i okresie dojrzewania, pomimo faktu, że byłeś nieletni, prawdopodobnie zdawałeś sobie sprawę, że Twoi rodzice nie byli tak elastyczni, tolerancyjni i zachęcający, jak byś chciał. Jednak wielu ludzi często minimalizuje lub normalizuje tego rodzaju postawy rodzicielskie z powodu lojalności wobec swoich opiekunów. Jeśli jednak dzisiaj, jako dorosły, chcesz wrócić do wspomnień z dzieciństwa, oto kilka oznak, że Twoi rodzice byli nadmiernie krytyczni.

Nie zachęcali Cię do niezależności

Kiedy dziecko jest wychowywane z szacunkiem i jest punktem koncentracji dla swoich rodziców, ich głównym celem jest promowanie jego niezależności. W tym celu opiekunowie oferują dziecku różne możliwości ćwiczenia swoich zadań i umiejętności. Z drugiej strony skrajnie krytyczni rodzice nie mają do tego niezbędnej cierpliwości i tolerancji. Dlatego wolą robić wszystko sami, niż pomagać dziecku w nauce.

Na przykład, być może jako dziecko próbowałeś pościelić sobie łóżko, ale kiedy robiłeś to powoli lub nie osiągałeś takich samych rezultatów jak Twój rodzic, ten przejmował od Ciebie to zadanie. A może powiedział Ci: „Nic nie potrafisz dobrze zrobić”.

Zawsze skupiali się na negatywnych aspektach

Jednym z kluczy do budowania poczucia własnej wartości dziecka jest wrażliwość i otwartość rodziców na jego osiągnięcia, wysiłki i postępy. Chodzi o to, aby docenić malucha i okazać mu uznanie.

Kiedy jednak rodzice są nadmiernie krytyczni, mają tendencję do skupiania się na porażce lub na tym, co można poprawić. Lub po prostu bagatelizują wszelkie sukcesy. W efekcie nic im nigdy nie wystarcza.

Ich reakcje emocjonalne były bardzo intensywne

Wszystkie dzieci popełniają błędy, czasami są niegrzeczne, brudzą i psują rzeczy. To dlatego, że się uczą. Oczekuje się, że dorośli zrozumieją tę rzeczywistość i będą elastyczni i empatyczni. Co więcej, powinni być w stanie nauczyć swoje dziecko czegoś wartościowego w danej sytuacji, zamiast tracić kontrolę.

Jeśli Twoi rodzice byli wobec Ciebie naprawdę krytyczni, być może przesadnie zareagowali emocjonalnie na te różne zachowania związane z wiekiem. W rezultacie rozbity wazon lub rozlane mleko były wystarczającym powodem, by krzyczeć, grozić lub nadmiernie Cię obwiniać.

Często dokonywali porównań

Porównywali Cię z Twoimi braćmi, kuzynami, przyjaciółmi lub kolegami ze szkoły. Być może podkreślali ich wybitne stopnie w szkole lub cechy osobiste i zdolności sportowe.

W każdym razie Ty zawsze przegrywałeś. W rezultacie czułeś, że nie spełniasz ich oczekiwań.

Oferowali miłość warunkową

Wreszcie, jeśli Twoi rodzice byli nadmiernie krytyczni, prawdopodobnie używali uczucia, uwagi i aprobaty jako karty przetargowej. Ofiarowali Ci je tylko wtedy, gdy byłeś posłuszny, dobrze wychowany i wzorowy. Jednak wycofywali swoje zaangażowanie, jeśli wyrażałeś złość, wstręt lub smutek lub gdy byłeś dla nich w jakiś sposób irytujący.

Jakbyś się czuł dzisiaj, gdyby Twoi rodzice byli nadmiernie krytyczni?

Oprócz analizy postaw i zachowań rodziców istnieje jeszcze jeden niezawodny wskaźnik tego, czy wychowałeś się w nadmiernie krytycznym środowisku. Chodzi o to, jak się dziś czujesz, myślisz i reagujesz. Sposób, w jaki byłeś traktowany w dzieciństwie, pozostawia po sobie pewne ślady, które nadal są widoczne w wieku dorosłym.

  • Masz skłonność do przychylności i starania się zadowolić innych, nawet kosztem własnych potrzeb i pragnień. To dlatego, że nauczyłeś się, że uczucie jest warunkowe. Boisz się, że je stracisz, jeśli nie spełnisz oczekiwań innych.
  • Trudno Ci podejmować ryzyko, próbować nowych wyzwań lub przejmować inicjatywę. Twój strach przed porażką i brakiem umiejętności paraliżuje Cię. Oznacza to, że zwykle tracisz interesujące Cię możliwości.
  • Jesteś bardzo wrażliwy na krytykę. Możesz zacząć interpretować neutralne komentarze jako atak na Ciebie lub moralnie szkodliwe uwagi. Masz tendencję do odbierania każdej obserwacji bardzo personalnie. Twoja skłonność do defensywy wynika z tego, że dorastałeś w środowisku, które tego wymagało. Ponadto istnieje u Ciebie większe ryzyko wystąpienia fobii społecznej.
  • Masz niską pewność siebie. Na ogół czujesz się słaby, niezdolny i niegodny stawiania czoła codziennym wyzwaniom. Ponadto prawdopodobnie jesteś niezdecydowany i pełen wątpliwości. Co więcej, trudno Ci wybierać i rozwiązywać sprawy, jeśli nie robisz tego perfekcyjnie.
  • Masz tendencję do nadmiernego przepraszania, nawet jeśli problem nie leży po Twojej stronie. Jesteś także niezwykle wrażliwy na zmiany w innych. Jeśli zauważysz, że ktoś zachowuje się chłodno lub inaczej, zakładasz, że to z powodu popełnionego błędu i przepraszasz.

Kolejne cechy charakterystyczne

  • Trudno Ci przyjmować komplementy i uczucia ze strony innych, ponieważ nie jesteś do nich przyzwyczajony. Możesz nawet poczuć, że na nie nie zasługujesz. Oznacza to, że masz tendencję do szukania sposobu na odwrócenie tych pozytywnych postaw. Na przykład, jeśli ktoś komplementuje Twoją koszulę, upierasz się, że jest stara lub że kolor Ci nie pasuje.
  • Jesteś osobą wymagającą i bardzo krytyczną wobec siebie. Twój wewnętrzny dialog nieustannie negatywnie ocenia wszystko, co robisz i mówisz. W związku z tym nie jesteś w stanie traktować siebie ze współczuciem.
  • Jesteś perfekcjonistą i boisz się popełniać błędy. Z tego powodu wykonanie dowolnego zadania może zająć Ci zbyt dużo czasu. Możesz nawet zwlekać z powodu nadmiernej presji, którą odczuwasz.
Kobieta myśli siedząc przy oknie
Perfekcjonizm i wymagania wobec samego siebie są bezpośrednio związane z wychowaniem opartym na krytyce.

Czas uleczyć swoją przeszłość

Jak widzisz, szkody wyrządzone Twojej samoocenie, pewności siebie i zarządzaniu emocjami są ważne. Jednak nie muszą one być trwałe. Możliwe jest oduczenie się tego, czego się nauczyłeś i zdobycie nowych, bardziej funkcjonalnych sposobów interpretowania sytuacji i działania.

Aby to zrobić, musisz nauczyć się elastyczności i tolerancji wobec siebie. Zacznij traktować się tak, jak zrobiłby to najlepszy przyjaciel. Podejmuj wyzwania, nawet jeśli ryzykujesz, że się pomylisz.

Wreszcie, jeśli Twoje rany są głębokie i tego rodzaju reakcje są w Tobie bardzo zakorzenione, nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy. Pomoże Ci to zintegrować swoje doświadczenia. Ponadto nauczysz się oferować sobie bezwarunkową miłość, bezpieczeństwo i wsparcie, których zawsze Ci brakowało.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Madjar, N., Voltsis, M., & Weinstock, M. P. (2015). The roles of perceived parental expectation and criticism in adolescents’ multidimensional perfectionism and achievement goals. Educational Psychology35(6), 765-778.
  • Schimmenti, A., & Bifulco, A. (2015). Linking lack of care in childhood to anxiety disorders in emerging adulthood: the role of attachment styles. Child and Adolescent Mental Health20(1), 41-48.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.