Taniec - kilka ciekawych faktów, o których warto wiedzieć

Czy wiesz, że tancerz o imieniu Wacław Niżyński przeciwstawił się prawu grawitacji, skacząc na wysokość trzech metrów. W rzeczywistości taniec jest dyscypliną, która w pełni wykorzystuje siłę komunikacji, którą posiadamy dzięki dynamice naszego ciała.
Taniec - kilka ciekawych faktów, o których warto wiedzieć

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada, 2022

Taniec, jako wyraz spontanicznej ekspresji, ma historię prawie tak długą, jak historia ludzkości. Rzeczywiście, odkąd przybyliśmy jako gatunek, używamy naszych ciał do wyrażania naszych pomysłów i emocji. Podobnie jak inne manifestacje artystyczne, taniec ewoluował z biegiem czasu i stał się częścią wielu zbiorowych rytuałów, zarówno sakralnych, jak i świeckich.

Jednak ludzie nie są jedynymi zwierzętami, które używają tańca do wyrażania siebie. W rzeczywistości istnieje kilka gatunków, które wykorzystują ruchy, które z pewnością można określić jako harmonijne, zwłaszcza podczas zalotów. Jednak tylko u ludzi praktyka ta przekształciła się w sztukę, która niemal w magiczny sposób wykorzystuje dynamiczne możliwości ciała.

Starożytna Grecja była pierwszą kulturą, która postrzegała taniec jako działalność artystyczną. Była też pierwszą, która połączyła go z teatrem. Podobno Sokrates był chwalony przez współczesnych za to, że pięknie tańczył. Z drugiej strony Platon nie miał rytmu i nie miał ochoty uczyć się tańca, za co otrzymał wiele krytyki.

Taniec może ujawnić wszystko, co tajemnicze, co kryje się w muzyce, a dodatkowo ma tę zaletę, że jest ludzki i namacalny”.

-Karol Baudelaire-

Taniec nad morzem

Taniec – kilka ciekawych faktów

Mówiąc o Platonie, ten wielki filozof, ale kiepski tancerz wciąż znajdował czas na poruszenie tematu tańca. Twierdził, że istnieją trzy typy: naśladowczy, wysportowany i podejrzliwy. Pierwszy był typowy dla życia towarzyskiego i uważał go za przyzwoity. Drugi szukał maksymalnej łaski w ciele. Uważał jednak, że trzeci rodzaj zachęca do pijaństwa i nadmiaru i uważał, że należy go zabronić.

W starożytnym Rzymie był jeden niezwykle ciekawy taniec. Kiedy ktoś umierał, osoba zabierała suknię zmarłego i zakrywała twarz maską. Pozostali stali przed konduktem pogrzebowym, a ich rolą było bez słowa reprezentować zwyczaje i czyny zmarłego. W efekcie pozwalali swojemu ciału mówić.

W średniowieczu nastąpił spadek, jeśli chodzi o taniec. Odzyskał on znaczenie dopiero w okresie renesansu. Pierwsza znana akademia tańca została otwarta we Francji w 1661 roku i była sponsorowana przez Ludwika XIV, Króla Słońce. W Afryce i obu Amerykach taniec był powszechnym wyrazem i wiązał się zarówno z życiem religijnym, jak i społecznym.

Ciekawe fakty o balecie

Balet jest najbardziej rozpoznawalnym wyrazem artystycznym tańca. Zrodził się w renesansowych Włoszech, ale swoją świetność osiągnął we Francji. Niemal od początku powstało pięć podstawowych pozycji, które obowiązują do dziś. Najbardziej znane dzieła to Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów i Śpiąca królewna, wszystkie w choreografii Mariusa Petipy, Francuza, który większość życia spędził w Rosji.

Są dwa elementy baletu, które są niemal mityczne: słynna tutu i baletki. Na początku tutu była elastyczna i sięgała do kostek. Uważano, że przy użyciu tego stroju tancerze będą wyglądać tak, jakby dosłownie przelatywali po scenie. Niestety, wczesne spódniczki, które preferowali tancerze, zwykle nie były ognioodporne i 26 lipca 1862 roku spódniczka Emmy Livry zapaliła się na scenie i baletnica została ciężko ranna. Później zmarła od ran.

Baletki, wbrew pozorom, nie mają gipsowych nosków, ale są wykonane z tektury i płótna. Co ciekawe, stopy tych, którzy ćwiczą balet, są tak silne, że kiedy skaczą i lądują, mogą utrzymać nawet trzykrotnie większą wagę.

Tancerze baletu

Taniec, fantastyczny wszechświat

Profesor Tomoyuki Yamamoto z Advanced Institute for Science and Technology w Japonii przeprowadził badanie, w którym doszedł do wniosku, że piłkarze, którzy potrafią tańczyć sambę, znacznie poprawiają swoje umiejętności. Czy to wyjaśnia sukces brazylijskiej drużyny piłkarskiej, czy też po prostu naturalnie posiadają rytm w ciele?

W innym badaniu przeprowadzonym przez The University of Missouri (USA) stwierdzono, że taniec jest bardzo korzystny dla osób starszych. W szczególności pomaga im poprawić równowagę. Z tego powodu jest doskonałym zabezpieczeniem przed upadkami, które są tak częste u osób starszych. Ponadto taniec dotlenia krew i utrzymuje aktywność mózgu.

Taniec był również wykorzystywany jako środek terapeutyczny na inne sposoby. Badania wskazują, że jest to doskonały suplement łagodzący skutki uboczne niektórych metod leczenia, np. raka. Zmniejsza również depresję, lęk i zmęczenie, jednocześnie zmniejszając odczuwanie bólu. Cóż to za niezwykła czynność!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Iguchi, J., Yamamoto, T., & Fujinami, T. (2006). Samba helps football players improve their skill. Journal of Biomechanics, (39), S556.
  • Krampe, J. (2013). Explorando los efectos de la terapia basada en la danza sobre el equilibrio y la movilidad en adultos mayores. Revista occidental de investigación de enfermería35 (1), 39-56.
  • Markessinis, A. (1995). Historia de la danza desde sus orígenes. Lib. Deportivas Esteban Sanz.
  • Sebiani, L. (2005). uso de la danza-terapia en la adaptación psicológica a enfermedades crónicas.(cáncer, fibrosis, sida). Reflexiones84(1), 49-56.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.