Autyzm – 8 najciekawszych filmów

rain man

Autyzm to grupa zaburzeń rozwojowych z przewlekłymi symptomami, które objawiają się w dzieciństwie. Mają one wpływ na zachowanie, komunikację oraz interakcję z innymi, czasami prowadząc do społecznej izolacji.

Istnieje wiele organizacji walczących z tym odrzuceniem za pomocą kampanii świadomościowych, często wspieranych przez książki oraz filmy, które opisują autyzm.

Generalnie, autyzm jest nieuleczalny, jednak istnieje wiele sposobów na to jak zmaksymalizować zdolności osoby autystycznej. I im wcześniej zaczniemy, tym łatwiej będzie im nauczyć się nowych wzorców zachowań. Najlepiej zacząć jak tylko autyzm zostanie zdiagnozowany.

Terapie behawioralne to najpowszechniejsza metoda leczenia, chociaż czasami przepisuje się lekarstwa, aby złagodzić niektóre symptomy. Niektóre leki selektywnie hamują wychwyt zwrotny serotoniny oraz łagodzą lęki, depresję oraz zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Inne często przepisywane środki farmakologiczne to leki przeciwdrgawkowe, stymulanty, a w ciężkich przypadkach leki przeciwpsychotyczne.

Społeczne wykluczenie dotyka również rodzinę chorego na autyzm. Zwyczajne sytuacje jak wyjście na zakupy czy pójście na spacer może przerodzić się w koszmar w otoczeniu ludzi, którzy osądzają. Niestety niektórzy doradzają rodzinom, by zostawiały autystyczną osobę w domu lub nawet stosowały przemoc, by nauczyć ją “jak się ma zachować”.

Zazwyczaj tego typu przekonania płyną z ignorancji, ale również braku wrażliwości. To dlatego filmy poruszające autyzm mogą być takie pomocne. Film ma tą zdolność przyciągania publiki, wywoływania emocji oraz pomagania nam w zrozumieniu ludzi.

“To brak szacunku redukować dyskurs o autyzmie do poziomu behawioralnego, bez brania pod uwagę wyzwań jakim musi stawiać czoła chora osoba, aby mogła kontrolować swoje emocje”

-Ros Blackburn-

8 najlepszych filmów poruszających autyzm

Niespodziewana podróż

Zac Efron daje życie Stephenowi, nastolatkowi, który podobnie jak swój brat, cierpi na autyzm. Walka jego matki z przeciwnościami losu jest głównym motywem filmu. Niezależnie od tego, jak bardzo rodzina ta jest odrzucana w szkole oraz każdym innym miejscu, dzieciom udaje się nabyć wiele umiejętności społecznych, a w niektórych z nich szczególnie się wyróżniają.

Stephen okazuje się być wyjątkowym biegaczem a jego starszy brat, Douglas, niesamowitym gitarzystą. Oba chłopcy, z pomocą swojej matki, zakładają stowarzyszenie “Droga po marzenia”, które specjalizuje się w badaniach nad zaburzeniami związanymi z autyzmem.

autyzm

Rain Man

Rain Man to jeden z najbardziej znanych filmów o autyzmie. W rolach głównych występuje Tom Cruise i Dustin Hoffman, przy czym ten drugi zdobył za swoją rolę Oskara. Film opowiada historię Charlesa, młodego sprzedawcy samochodów, który odkrywa na pogrzebie swego ojca, że posiada starszego brata. Jego brat, którego gra Hoffman, cierpi na autyzm, ale również dziedziczy sporą część fortuny swego ojca.

Charles decyduje się go uprowadzić, aby przechwycić jego część pieniędzy, ale ostatecznie zmienia zdanie.  Chociaż na początku jest poirytowany jego zachowaniem, stopniowo, poprzez pełną przygód podróż, poznaje oraz zaczyna kochać swego brata.

tom cruise

Latarnia morska orek

Oparty na prawdziwej historii, jak zresztą wiele filmów poruszających temat autyzmu, Latarnia morska orek (“El faro de las orcas”) opowiada nam historię Loli, odważnej matki, która podróżuje 14 000 km, by pomóc swemu synowi, Tristanowi. Tristan cierpi na autyzm i posiada szczególny kontakt z orkami. Dlatego Lola zabiera go na wybrzeże patagońskie w Argentynie.

Tam poznają Beto, strażnika parku, który na początku nie jest zadowolony z ich wizyty. W końcu okazuje się, że Beto i Tristan dzielą taką samą wyjątkową relację ze zwierzętami, szczególnie z orkami.

Molly

Ta tragikomedia nie może być zaszufladkowana. Opowiada o życiu Molly, kobiety autystycznej, która jest pod opieką swojego brata, Bucka. Lekarze powiadamiają go, że istnieje możliwość wykonania operacji na mózgu Molly, która mogłaby ją wyleczyć, lecz za wysoką cenę. Buck zgadza się, a operacja okazuje się sukcesem.

Buck zaczyna zabierać ją na spotkania towarzyskie: do teatru, na gry sportowe etc. Zaczyna nawet relację z inną osobą, która wcześniej cierpiała na autyzm. Jednakże po kilku miesiącach jej choroba powraca, kiedy mózg Molly zaczyna odrzucać przeszczepione komórki.

Mozart i wieloryb

W tym przypadku, film opowiada o Zespole Aspergera, odmianie autyzmu. Jego bohater, Donald, decyduje się stworzyć grupę wsparcia ludzi, którzy cierpią na te same zaburzenia.  Niedługo potem poznaje Isabelle, w której zakochuje się bez opamiętania. Zaczynają relację, która nie jest wcale prosta.

Historia Donalda jest również oparta na prawdziwych wydarzeniach i jest dość interesująca. Jerry, pierwowzór bohatera, odkrył, że cierpiał na Zespół Aspergera po tym, jak zobaczył film Rain Man.

film

Nazywam się Khan

Rizvan Khan jest indyjskim dzieckiem z Zespołem Aspergera. Ma duże problemy w relacjach z dziećmi w swoim wieku, jednak niezwykły talent do mechaniki. Ten dar pozwala mu wyrwać jego rodzinę z ubóstwa.

Kiedy umiera jego ojciec, przenosi się do Stanów Zjednoczonych, aby żyć u boku swego brata. Jako profesor psychologii, pomaga on mu poradzić sobie z wieloma przeciwnościami losu. Jest on odrzucany przez społeczeństwo nie tylko ze względu na swoją chorobę, ale również z powodu swojej religii – jest muzułmaninem.

Tomek i ja

Tomek i ja to brytyjski film oparty na książce o tytule A Friend Like Henry. Filmy, które poruszają autyzm niemal zawsze opowiadają o poświęceniach rodziców. W tym wypadku to nieustanny wysiłek Nikoli, by pomóc swemu synowi o imieniu Kyle. Stres przerasta ją powodując również problemy w jej małżeństwie. Jej jedynym wsparciem są jej rodzice, w szczególności matka, Pat.

Pewnego ranka znajdują psa i decydują się go zatrzymać oraz zobaczyć jak zareaguje Kyle. Nadaje mu imię Thomas, a między dzieckiem i zwierzęciem rodzi się szczególna więź. Niestety śmierć Pata druzgocze chłopca, którego zachowanie uległo znacznej poprawie dzięki psu.

snieg

Strasznie głośno, niesamowicie blisko

Dramat ten skupia się na Oskaru Schnell, dziewięcioletnim chłopcu, który choruje na autyzm. Posiada on bardzo bliską relację ze swoim ojcem, który zawsze nakłania go do tego, by wchodził w interakcje z innymi. Razem się bawią oraz eksplorują starając się nauczyć chłopca pewnych umiejętności. Niestety jego ojciec ginie w zamachach 11 września, pozostawiając opiekę nad Oskarem jego matce pogrążonej w depresji.

Rok później chłopiec znajduje ukryty klucz w jednym z wazonów ojca. To odkrycie, wraz z innymi wskazówkami prowadzi go do Nowego Jorku, by odnalazł osobę, która wie do czego służy ten klucz. Po drodze poznaje on ludzi, którzy pomagają mu przezwyciężyć trudności, takie jak jeżdżenie metrem czy przekraczanie mostu.

Te filmy o autyzmie mogą nauczyć nas wielu rzeczy. W rzeczywistości są naprawdę potrzebne do zrozumienia tego jak to jest mieć autyzm lub osobę w rodzinie cierpiącą na te zaburzenia.

Ostracyzm, cierpienia oraz odrzucenie stają się dość powszechne. Jednakże również wytrzymałość i optymizm. Istnieją dwie strony monety tej choroby, na której być może nie ma lekarstwa, ale którą da się złagodzić.

Scroll to Top