Okazywanie wrażliwości - znajdź kogoś, przy kim możesz to zrobić

Okazywanie wrażliwości - znajdź kogoś, przy kim możesz to zrobić
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Znalezienie kogoś, przy kim możesz pozwolić sobie na okazywanie wrażliwości jest jednym z najlepszych znaków na to, że twój związek rozwija się prawidłowo. A przynajmniej tak mówią jedne z najważniejszych badań dotyczących relacji. Mimo, że zakończono je w 2013 r., nowa książka “Tajemnice trwałej miłości: jak sprawić, by związek przetrwał” (“The Secrets of Enduring Love: How to Make Relationships Last”)dzieli się wnioskami z opinią publiczną.

Badania te wykazały, że więź wzajemnego zaufania jest tym, co najmocniej łączy pary. Ważne jest, aby mieć miejsce, w którym możesz być tym, kim naprawdę jesteś, bez presji społecznej, zawodowej lub rodzinnej, z którą ciągle mamy do czynienia. To poczucie wolności, kiedy jesteś ze swoim partnerem, wiedząc, że on lub ona akceptuje cię pomimo twoich wad, jest kluczem do długotrwałej, satysfakcjonującej relacji.

Wszystkie związki przechodzą przez różne etapy. Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy stadium, poczucie bezpieczeństwa pozwalające na okazywanie wrażliwości w obecności partnera, jest dobrym znakiem, że znajdujemy się w zdrowym związku.

Wrażliwość jest konieczna do tego, aby związek mógł się rozwijać. Potrzebujemy jej by zyskać poczucie intymności. Pozwala nam otworzyć się przed drugą osobą i ujawnić najbardziej delikatne części nas samych. Te części sprawiają, że jesteśmy silni, ale mogą również powodować wiele szkód.

Jednym z przykładów jest umożliwienie drugiej osobie, aby zobaczyła jak to, co robi, wpływa na nas, lub pozwolić jej zobaczyć nasze blizny. Są to blizny, które dzisiaj wciąż nas uwierają, a kiedy powstały zamknęły głęboką, bolesną ranę.

Żaden związek lub przyjaźń nie jest tak bezpieczna jak ta, która jest wolna. Tylko ta oparta na wolnej miłości będzie trwać wiecznie. Życzenia zawsze sprawiają, że stajesz się wrażliwy.

Okazywanie wrażliwości. Kiedy nasz partner sprawia, że ​​czujemy się bezpieczni

Poczucie bezpieczeństwa i bycia chronionym to podstawowe pragnienia człowieka, niezbędne, ale niemożliwe do osiągnięcia. Dzieje się tak dlatego, że jest to potrzeba, która nigdy nie jest całkowicie spełniona. Związki mogą nas przerażać, ale dają nam również piękne motyle w brzuchu. Odkładając na bok ten ciekawy paradoks, możemy powiedzieć, że w relacjach istnieje niewiele pewników.

Wszystko jest kwestią prawdopodobieństw. W tym sensie, zgodnie z badaniem cytowanym w The Secrets of Enduring Love: How to Make Relationships Last, wysoki poziom bezpieczeństwa (zaufanie) jest jednym z najlepszych wskaźników szczęścia w parze. Interesujące, prawda?

Trzymanie się za ręce.

Miłość jest tym, co odżywia tego rodzaju zaufanie. Większość z nas przyswaja sobie tę myśl od czasów dzieciństwa. Ufamy tym, którzy nas kochają, a jednocześnie czujemy się skłonni kochać tych, którzy wzbudzają zaufanie.

Kiedy ufamy naszemu partnerowi, mózg wytwarza stan dobrego samopoczucia i bezpieczeństwa. Nie ma zbyt wiele miejsca na stres. A więź zaufania, którą tworzymy z naszym partnerem, pozwala nam stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której możemy okazać swoją wrażliwość.

Aby zrozumieć zaufanie, nie musisz się z nim konfrontować. Powinieneś uczynić to częścią siebie.

Dlaczego ukrywamy naszą najbardziej wrażliwą stronę?

Ukrywanie lub chronienie siebie jest naturalną reakcją, gdy czujemy, że jesteśmy w niebezpieczeństwie. Z drugiej strony, wrażliwość może być potężnym głosem informującym o poczuciu zagrożenia.

Wiele osób zakłada maskę, bojąc się pokazać niektóre części siebie. Obawiają się, że pewnego dnia ktoś może użyć tych informacji, aby ich zaatakować i zranić. Jednak w związku musisz zrównoważyć to uczucie z potrzebą intymności. Powinieneś być w stanie się nią cieszyć. W przeciwnym razie niemożliwe jest zbudowanie zaufania wspólnie ze swoim partnerem – ponieważ zaufanie jednej strony budzi to samo w drugiej osobie.

Kobieta ściągająca maskę z twarzy.

Jedną z najbardziej skomplikowanych rzeczy, którą my, ludzie, musimy zrobić, to poznać siebie. Pamiętaj jednak, że im bardziej poznajemy i akceptujemy siebie takimi, jakimi jesteśmy, tym mniej obawiamy się, że okażemy wrażliwość. Będziemy czuć się silniejsi pokazując nasze słabe punkty, a nie słabsi.

“Kiedy możesz w czyimś towarzystwie okazać swoją wrażliwość… wtedy musi to być miłość”

-Elisabet Benavent-


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.