Przykazania zen - 7 takich, które zmienią twoje życie

Przykazania zen - 7 takich, które zmienią twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca, 2018

Przykazania zen są zasadami zorientowanymi na większą świadomość i prostsze życie bez niepotrzebnego niepokoju.

Mnisi zen głęboko cenią sobie spokój i świadomie postrzegają rzeczywistość taką, jaka jest. Dlatego wszystkie przykazania zen skupiają się na pozbyciu się rzeczy niepotrzebnych i nieistotnych. Oznacza to również przyjmowanie pewnych nawyków, które pomogą ci odnaleźć wewnętrzny spokój i oczyścić twoje sumienie.

“Zen nie jest jakimś rodzajem ekscytacji, ale koncentrowaniem się na naszej zwykłej codziennej rutynie”

Shunryu Suzuki-

Mówią, że można podsumować wszystkie przykazania zen w jednym zdaniu: “uśmiechnij się, oddychaj i idź powoli”. Ściśle mówiąc, przykazania są złożone. Można je jednak podsumować jako następujące zasady.

1. Pierwsze przykazanie zen: rób jedną rzecz na raz

Robienie jednej rzeczy na raz jest trudne. W naszym społeczeństwie wielozadaniowość jest postrzegana jako sposób na sukces. Dlatego wielu z nas ciągle robi kilka rzeczy w tym samym czasie.

Jemy lunch podczas zawierania transakcji biznesowych. Lub wykonujemy jedno zadanie, myśląc o innym. W dłuższej perspektywie może to zniszczyć twoje nerwy. Jest to źródłem stresu i prowadzi do nieskutecznych rezultatów. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest skupienie się na jednej czynności. Wtedy twój duch będzie w stanie utrzymać spokojny rytm.

Dziewczyna siedząca na wzgórzu.

2. Wykonuj różne czynności powoli i z ochotą

Szybkość jest kolejną cechą charakterystyczną dzisiejszego społeczeństwa, we wszystkim – od pracy po seks. Wydaje się, że naszym hasłem jest zrobić jak najwięcej tak szybko, jak to możliwe. To tak, jakby nigdy nie było dość czasu na nic.

Przykazania zen wskazują, że powinieneś postępować dokładnie odwrotnie. Rób rzeczy powoli, bez pośpiechu. W dzisiejszym świecie nie jest to łatwe i wymaga treningu. Rezultat będzie jednak cudowny. Będziesz mógł lepiej skupić się na tym, aby twoje wyniki były lepsze.

3. Przykazania zen – zakończ to, co zacząłeś

Wielozadaniowość i szybkość często prowadzą do tego, że pozostawiamy wiele rzeczy niedokończonych. Czasami na zawsze. Właśnie z tego wynika poczucie, że na nic nie mamy czasu. Wpływ, jaki ma to na nasze emocje, jest bardzo negatywny. Przede wszystkim karmi niepokój i zmartwienie. Po drugie, twoja uwaga będzie rozproszona i powierzchowna. To tak, jakby żyć obserwując życie.

4. Zatrzymaj się pomiędzy jednym zadaniem a następnym

Jednym z najbardziej zaniedbanych aspektów życia w naszym współczesnym świecie jest odpoczynek. Tak wielu ludzi ma trudności z zatrzymaniem się i odpoczynkiem. Czują się winni lub udręczeni, jeśli zatrzymają się tylko na chwilę. Robią to tylko wtedy, gdy zostają pokonani przez wyczerpanie.

Jedno z przykazań zen mówi, że bardzo ważne jest odpoczywanie pomiędzy jednym zadaniem a drugim. Podstawowym celem jest uporządkowanie swojego życia. Musisz pozwolić umysłowi odłączyć się od jednego działania przed rozpoczęciem następnego.

Relaksujący się mężczyzna.

5. Kultywuj rytuały

Rytuały to ceremonie, które zawsze wykonujesz w ten sam sposób. Ich celem jest nadanie szczególnego znaczenia jakiejś chwili lub aktywności. Rytuały predysponują umysł i ducha do pozytywnego rozwoju.

Przykazania zen zalecają tworzenie własnych rytuałów. Pomoże ci to być bardziej świadomym konkretnych momentów. Jest to sposób na przygotowanie się do intensywnego doświadczania tego, co pełne znaczenia. Chodzi o to, by rytuały były związane z codziennymi sytuacjami, takimi jak jedzenie czy spanie.

6. Rób mniej

Kolejnym szkodliwym nowoczesnym nawykiem jest wypełnianie codziennych niekończących się zadań i zobowiązań. Robimy to, podobno, aby jak najlepiej wykorzystać nasz czas. Mierzymy efektywność pod względem ilości, a nie jakości. Ale wypełnianie dnia zajęciami ma więcej wspólnego z lękiem niż efektywnością.

Mistrzowie Zen polecają oczyścić swój czas. Wyeliminuj niepotrzebne czynności. Zorganizuj swój czas tak, aby móc wypełniać obowiązki i robić przerwy każdego dnia. Upewnij się, że masz w swoim życiu czas na rzeczy inne niż praca.

7. Uśmiechaj się i pomagaj innym

Uśmiechanie się i pomaganie innym jest dobrym sposobem na poprawę jakości życia. Z początku być może nie zauważysz, ale z czasem wyraźnie zobaczysz, jak stosunek innych ludzi do ciebie staje się lepszy i cieplejszy.

Pomaganie innym jest także sposobem na zwiększenie poczucia miłości własnej. Słowo “służyć” nie oznacza tu służalczości. Odnosi się do bycia użytecznym dla innych ludzi i hojnym wobec ich potrzeb i nieszczęść. Mili i pomocni ludzie bardziej pozytywnie doświadczają świata.

Roześmiana dziewczyna.

 Tych 7 zasad nie odpowiada dosłownie przykazaniom zen. Są raczej podsumowaniem wyróżniających cech tej konkretnej filozofii. Chodzi o to, by podać parę pomysłów na to, jak prowadzić szczęśliwe i spokojne życie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brooks, Jennifer (2013). La magia de la meditación zen: secretos para encontrar el tiempo para la paz mental todos los días. Createspace.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.