Archetyp dzikiej kobiety: jak może Ci pomóc

Archetyp dzikiej kobiety został rozwodniony w dzisiejszej zaawansowanej i technologicznej cywilizacji. Jednak ponowne połączenie się z nią może pomóc ci odzyskać esencję i moc.
Archetyp dzikiej kobiety: jak może Ci pomóc
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Przez wieki historii człowiek ewoluował. Po drodze, osiągnęliśmy znaczną poprawę warunków życia. Dzieje się tak, ponieważ wiedza, nauka i technologia pozwoliły nam zamieszkiwać coraz bardziej cywilizowane i zaawansowane społeczeństwa. Jednak w tym procesie odłączyliśmy się również od pewnych aspektów naszej podstawowej natury. Z tego powodu przydałoby się odzyskać archetyp dzikiej kobiety. Z pewnością pomogłoby nam to w złagodzeniu niektórych dzisiejszych problemów.

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad tym, czego naprawdę chcesz, a czego się od Ciebie oczekuje? Czy musiałaś powstrzymywać impulsy, tłumić emocje i postępować z przyzwoitością, aby nie zostać odrzuconą? Co więcej, czy byłaś zmuszona uciszyć swoją intuicję? Jeśli tak, będziesz w stanie rozpoznać dyskomfort, który pojawia się, gdy skutecznie się znosisz. Co jednak, jeśli nauczysz się przestać to robić?

Archetyp dzikiej kobiety

Archetyp to reprezentacja kompletnej idei. Poprzez słowo lub obraz przywołujemy cały zestaw wzorców percepcji, emocji i zachowań, które wszyscy rozpoznają. Na przykład, kiedy myślisz o bohaterze, myślisz o odważnej i honorowej osobie. Widzisz kogoś silnego, wytrwałego i zdolnego do walki.

Te archetypy stanowią część naszej zbiorowej nieświadomości, jak opisał Jung. To symbole, które kształtują kulturę przodków podzielaną przez wszystkich ludzi. Ponadto wpływają na doświadczenia każdego z nas. Z tego powodu archetypy, z ich różnymi osobliwościami, definiują każdy konkretny sposób bycia jednostką.

Twarz kobiety z wilkiem reprezentująca archetyp dzikiej kobiety

Archetyp dzikiej kobiety reprezentuje wilka, starą kobietę, tę, która wie. Energiczna, spontaniczna i wolna kobieta, która ma kontakt ze swoimi instynktami i potrafi się bronić. Pomimo negatywnych skojarzeń, jakie może sugerować słowo „dziki”, termin ten faktycznie łączy nas z naszą własną naturą. W rzeczywistości jest to aspekt, który cywilizowany świat nam odebrał.

Clarissa Pinkola Estés, psychoanalityczka jungowska, opisała dziką kobietę w swoim wspaniałym dziele Biegnąca z wilkami. Tutaj obnaża skutki tego rozłączenia u obecnych kobiet. Co więcej, poprzez opowieści, mity i legendy towarzyszy kobietom w ich potrzebie odzyskania identyfikacji z tym archetypem.

Jak połączenie się z archetypem dzikiej kobiety może ci pomóc?

Role społeczne narzucane kobietom zmieniały się w czasie. Po pierwsze zostały one zdegradowane do służb domowych. Jednak dzisiaj istnieje chęć zasymilowania ich w modelu męskiej produktywności. Niemniej jednak we wszystkich przypadkach kobieca esencja miała tendencję do bycia zarówno ograniczaną, jak i ograniczaną.

Łącząc się z archetypem dzikiej kobiety, dzisiejsza kobieta może znów być sobą, ze wszystkimi związanymi z nią darami i cechami.

Odzyskaj kreatywność

Swoje twórcze impulsy hamujemy przekonaniem, że nie jesteśmy godne i że nie wolno nam popełniać błędów. Jednak archetyp dzikiej kobiety przypomina nam o prawie do porażki bez utraty odwagi. Ponadto prawo do odkrywania kreatywności i próbowania tyle razy, ile jest to konieczne.

Naucz się bronić

W przeszłości kobietom przypisywano rolę niewinnych, a także zbawicielek i ofiar. Co więcej, wiele kobiet nadal znajduje się w pułapce granic. Na przykład możesz znaleźć się w pułapce ciągłego rozwiązywania spraw innych ludzi. Jest to jednak zaproszenie do odzyskania sił, do rozpoczęcia obrony i zrobienia tego bez poczucia winy.

Posłuchaj swojej intuicji

Intuicja to potężny dar, który wszyscy mamy, ale rzadko pozwalamy sobie na jej słuchanie. Niemniej jednak ostrożność, podejrzliwość i przeczucia mogą umiejętnie Cię poprowadzić. W rzeczywistości, jeśli odrzucisz ten nieświadomy głos, często możesz znaleźć się w niefortunnych sytuacjach.

Pozwól sobie na intuicję, to część Twojej natury. Nie musisz trzymać się wyłącznie logiki.

Bądź w kontakcie z własnymi potrzebami

Łączenie się z archetypem dzikiej kobiety oznacza ponowne połączenie się ze swoim instynktem i odczuciami cielesnymi oraz działanie zgodnie z jego sygnałami. Oznacza to odzyskanie zdolności do rozpoznawania, kiedy jesteś głodna lub nasycona, lub kiedy jesteś zmęczona, i odpowiedniego reagowania na te podstawowe potrzeby.

Podobnie rozpoznawanie, kiedy potrzebują pomocy i proszenie o nią, jest prawem, którego kobiety odmawiają sobie od lat. Nie musisz być superbohaterką i całkowicie niezależną. Próba takiego zachowania po prostu cię zrani i zużyje. W rzeczywistości nauka otrzymywania może być uzdrowieniem.

Kobieta od tyłu myślenia

Być spontaniczną

Wreszcie, co najważniejsze, dzika kobieta zaprasza do spontaniczności, pogodzenia się ze swoimi pragnieniami i lękami. Zachęca cię, abyś pozwoliła sobie nie próbować spełniać oczekiwań, za które nie jesteś odpowiedzialna, nie popadać w samozadowolenie i nie ubierać się tak, by próbować się dopasować.

Przestań udawać i po prostu pozwól sobie być. Przestań odczuwać rozpaczliwe pragnienie miłości innej osoby. Uznaj, że jesteś naprawdę wartościowa. To są nauki tego archetypu.

Archetyp dzikiej kobiety jest zawsze obecny

Niektóre kobiety są bardziej wyobcowane ze swojej dzikiej natury niż inne. Jednak ten archetyp jest zawsze dostępny dla wszystkich kobiet, które chcą go odzyskać.

Odcięcie tych warstw kondycjonujących i uzyskanie dostępu do najgłębszej esencji może być trudne. Niemniej jednak zrobienie tego drastycznie zmieni twoje życie. Dlaczego nie zacząć dzisiaj?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.