Alprazolam jest jednym z najczęściej stosowanych leków w leczeniu zaburzeń lękowych. Jest sprzedawany pod nazwami Xanax, Xanax XR i Niravam. Jest szczególnie wskazany dla osób cierpiących na ataki paniki, agorafobię lub narażonych na chroniczny stres.
Alkohol i alprazolam – co na ten temat mówią eksperci?
Już kilka drinków może zwiększyć skutki uboczne leków takich jak benzodiazepiny, które charakteryzują się działaniem uspokajającym. Skutki uboczne obejmują zawroty głowy, zmęczenie i senność. W niektórych przypadkach mogą również powodować między innymi ataksję, amnezję i wysypkę skórną. Dlatego też eksperci zalecają osobom przyjmującym alprazolam unikanie spożywania alkoholu.
DEA klasyfikuje alprazolam jako lek o pewnym potencjale nadużywania i uzależnienia. Jednak miliony ludzi na całym świecie używają tego leku bez recepty. Co więcej, wielu z nich nie przestrzega zalecanej dawki. W takich przypadkach niebezpieczeństwo łączenia leku z alkoholem jest jeszcze większe.
Efekty behawioralne
Alprazolam promuje uwalnianie dopaminy w organizmie, przez co działa uspokajająco. Spożywanie alkoholu ma takie same skutki, w zależności od ilości alkoholu. Na przykład, jeśli wypijesz niewiele, uzyskasz efekt uspokajający. Im więcej wypijesz, tym większa pojawi się ekscytacja.
Niektóre badania twierdzą, że pewne działania niepożądane podczas mieszania alprazolamu i alkoholu mogą być związane z agresją. Odkryto, że w konkurencyjnych działaniach, po połączeniu obu środków, pacjenci byli bardziej agresywni, wrogo nastawieni i niespokojni. Te uczucia były bardziej skłonne do rozwinięcia się w obliczu prowokacyjnej reakcji ze strony innych.
Ma to wieloraki wpływ na zachowanie, zwłaszcza u osób, które mają predyspozycje do agresji. Nawet wśród osób o spokojniejszym zachowaniu, ich poziom wrogiego nastawienia wzrósł w odpowiedzi na prowokację. Reakcje wydawały się być proporcjonalne do spożycia alkoholu i zależały od tego, czy było ono wyższe i bliższe czasowi przyjmowania leku.
Innym powiązanym problemem może być to, że po zauważeniu takich objawów pacjent może zdecydować o nieprzyjmowaniu leku w dniu wypicia alkoholu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby specjaliści informowali swoich pacjentów, zwłaszcza tych, którzy regularnie piją alkohol, o potencjalnych zagrożeniach.
Zmniejszona responsywność
Nie jest tajemnicą, że alkohol zmniejsza naszą zdolność reagowania. Ponadto badania pokazują, że mieszanka alkoholu i alprazolamu potencjalnie zwiększa ryzyko wypadku.
Przedłużenie efektów i reakcji
Dowody wskazują, że spożywanie alkoholu przedłuża działanie alprazolamu i wzmaga jego reakcje. Dokładniej, pacjenci odczuwają drżenie, gdy lek jest połączony z napojami alkoholowymi.
Połączenie tych dwóch potęguje działania niepożądane leku. Oznacza to, że pacjent może doświadczyć utraty pamięci, trudności z koncentracją, odhamowania, halucynacji, a nawet myśli samobójczych.
Jednak inne badania twierdzą, że zgłoszone efekty są w dużej mierze subiektywne, a konsekwencje połączenia alprazolamu i alkoholu nie są większe niż można by się spodziewać po przyjmowaniu samego leku. To powiedziawszy, ogólny konsensus jest taki, że osoby, które przechodzą leczenie alprazolamem, nie powinny pić napojów alkoholowych i powinny powstrzymywać się od tego przez trzy dni po zakończeniu leczenia.
Czy można pić piwo bezalkoholowe, gdy bierzesz alprazolam?
W zasadzie tak, chociaż pamiętaj, że piwo bezalkoholowe ma pewien procent alkoholu. W większości krajów jest to 0,5 procent na piwo. Ta ilość może wydawać się niska, ale jeśli wypijesz dużą ilość, możesz w lekkim stopniu narazić się na wyżej wymienione konsekwencje.
Ponieważ leki przeciwlękowe i alkohol są ze sobą niekompatybilne, lekarze na ogół nie przepisują ich osobom, które miały problem z piciem. Leczenie zwykle nie trwa dłużej niż sześć tygodni, więc nie powinieneś mieć problemu z niepiciem w tym czasie. Jeśli jednak uważasz, że jesteś uzależniony od alkoholu, nie wahaj się skonsultować ze specjalistą.
Z drugiej strony, jeśli tylko sporadycznie bierzesz leki, spróbuj wziąć pod uwagę wszystko, o czym wspomnieliśmy w powyższym artykule. Unikaj picia alkoholu przez co najmniej pierwsze 24 godziny, a jeśli zdecydujesz się na piwo bezalkoholowe, kontroluj również liczbę wypijanych napojów. Oczywiście, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z profesjonalistą, aby poszukać alternatywy dla kontrolowania lęku.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bond, A., Silveira, J. C., & Lader, M. Effects of single doses of alprazolam and alcohol alone and in combination on psychological performance. Human Psychopharmacology: Clinical and Experimental. 1991; 6(3): 219-228.
- Bond, A. J., Silveira, J. C., & Lader, M. H. The effects of alprazolam alone and combined with alcohol on central integrative activity. European journal of clinical pharmacology. 1992; 42(5): 495-498.
- Bond, A. J., & Silveira, J. C. The combination of alprazolam and alcohol on behavioral aggression. Journal of Studies on Alcohol, Supplement. 1993; (11): 30-39.
- Huizinga, C. R., Zuiker, R. G., de Kam, M. L., Ziagkos, D., Kuipers, J., Mejia, Y., … & Cohen, A. F. Evaluation of simulated driving in comparison to laboratory-based tests to assess the pharmacodynamics of alprazolam and alcohol. Journal of Psychopharmacology. 2019; 33(7): 791-800.