Co robić, gdy czujesz, że po prostu nie możesz już tego znieść?

"Nie mogę tego dłużej znieść!" Ile razy zdarzyło Ci się wypowiadać te słowa? Tutaj dowiesz się, jak poradzić sobie z uczuciem chęci pozostawienia wszystkiego za sobą i rozpoczęcia życia pełnią życia.
Co robić, gdy czujesz, że po prostu nie możesz już tego znieść?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Masz dobre i złe dni. Czasami, bez wyraźnego powodu, czujesz, że nie możesz wstać z łóżka i stawić czoła nadchodzącemu dniu. To są chwile, w których myślisz sobie, że nie możesz już tego znieść.

Twoje ciało, a przede wszystkim mózg, posiada wspaniałe mechanizmy obronne, które często pozwalają ukryć problemy, rany i słabości za pomocą żelaznej tarczy. Dzięki temu możesz po prostu udawać, że nic się nie dzieje.

Przechodzisz na tryb „automatycznego pilota” i udaje Ci się działać w miarę wydajnie przez tygodnie, a nawet miesiące. Jednak w końcu nadejdzie chwila, kiedy na powierzchni pojawi się ten ukryty problem i Twój organizm przestanie reagować. W konsekwencji stracisz siły, a słabość uniemożliwi Ci pójście przed siebie.

Tym razem Twój mózg nie jest w stanie zapewnić Ci tego łagodnego środka uspokajającego. Wszystko, co zostało ukryte, nagle się wyłania. Co możesz zrobić? Jak możesz przezwyciężyć te dni, kiedy po prostu nie możesz już tego znieść?

Naucz się słuchać samego siebie

Istnieje wiele przyczyn tych sytuacji, z których najczęstsze to te związane z wysokim poziomem stresu i niepokoju. Chociaż stres w Twoim ciele ma na celu postawienie Cię w stanie czujności, nie będziesz w stanie długo wytrzymać takiego stanu. Kortyzol może spowodować niewielkie zmiany w Twoim ciele, takie jak podniesienie napięcia lub przyspieszenie pracy serca, co stopniowo będzie Cię uszkadzać od wewnątrz.

Twój automatyczny pilot będzie działał przez chwilę, ale prędzej czy później zawiedzie. To samo dotyczy każdego problemu emocjonalnego. Na przykład możesz mieć problemy ze swoim partnerem, a może straciłeś kogoś i nie miałeś jeszcze czasu, aby się z tym zmierzyć.

Niektórzy ludzie wolą wrócić do normalnego życia bez przeżywania żalu. Mówią samym sobie, że lepiej o tym nie myśleć. Dopóki nie nadejdzie chwila, w której nie bedą już mogli sobie poradzić.

Ukrywanie rzeczywistości nie przyniesie Ci nic poza długotrwałymi problemami. Staniesz się wyczerpany i nie będziesz wiedział, jak się z tym zmierzyć.

Musisz pozwolić sobie na słuchanie siebie. To dlatego, że nie da się załatwić wszystkiego na raz i utrzymać się dobrze.

Przezwyciężenie uczucia, że nie możesz już tego znieść

Człowiek myśli, że po prostu nie może już tego znieść

Niewątpliwie najważniejsze jest przede wszystkim unikanie dojścia do tego typu sytuacji. Dlatego musisz nauczyć się radzić sobie ze stresem, ustalać priorytety i radzić sobie z każdym afektywnym lub emocjonalnym wydarzeniem, które ma miejsce w Twoim życiu, bez ukrywania go.

Jeśli jednak w międzyczasie znajdziesz się w sytuacji, która ciąży Ci na piersi, pozostawiając uczucie, że po prostu nie możesz już tego znieść, zastanów się nad wprowadzeniem poniższych kroków.

1. Nie zmuszaj się

Jeśli Twoje ciało i umysł mówią Ci, że czegoś nie możesz wytrzymać, posłuchaj tych sygnałów i nie zmuszaj się do tego. Jeśli zmusisz się do wsiadania do samochodu i pójścia do pracy, Twoje ciało najprawdopodobniej zareaguje zawrotami głowy i wymiotami. Nadszedł czas, aby być mu posłusznym. To moment, aby zmierzyć się z sytuacją i pomyśleć o sobie.

2. Postaw siebie na pierwszym miejscu

Od teraz jesteś na szczycie swojej listy priorytetów. Nadszedł czas, aby sobie pomóc i się wysłuchać. Zasługujesz na to i powinieneś to zrobić. Potrzebujesz czasu dla siebie.

Dowiedz się, co wywołało stan, w którym się znajdujesz. Czy chodzi o pracę? Czy to ktoś z Twojego kręgu emocjonalnego? Może coś jest z Tobą nie tak od wewnątrz? Przeanalizuj to na spokojnie.

Pomyśl o tym, jak się czujesz i wyrażaj swoje uczucia. Jeśli chcesz płakać, płacz. Jeśli musisz być zły, bądź zły. Ulga jest niezbędna, aby zacząć się zmieniać.

3. Poszukaj rozwiązań

Kiedy zrozumiesz, co spowodowało tę sytuację, spokojnie zastanów się nad możliwymi rozwiązaniami. Zastanów się, jak naprawdę chcesz się czuć i co powinieneś zrobić, aby to osiągnąć.

Pomyśl o osiągalnych celach. Na przykład: „Chcę być spokojniejszy i myśleć wyłącznie o mojej rodzinie. Czy zatem naprawdę muszę nadal mieć w pracy tyle obowiązków?” lub „Chcę przestać się martwić, być znowu sobą i odzyskać poczucie własnej wartości, więc myślę, że byłoby lepiej, gdybym zostawił mojego obecnego partnera, ponieważ sprawia, że jestem tak nieszczęśliwy”. Te argumenty są warte wysłuchania.

Kobieta wygląda przez okno, myśląc, że już tego nie zniosę

4. Podejmuj decyzje

Kiedy już zrozumiesz, co powoduje, że czujesz się w ten sposób i poznasz kroki, które należy podjąć, aby poprawić sytuację, nadszedł czas na podjęcie decyzji. W zależności od charakteru problemu mogą one obejmować dość drastyczne działania. Z drugiej strony, jeśli nie są tak poważne, możesz robić rzeczy powoli, aby odzyskać pewność siebie.

Przekonaj się, że wszystko w życiu ma rozwiązanie.

Pamiętaj, że najważniejsze jest Twoje szczęście i spokój. Każdego ranka musisz budzić się z uśmiechem, nie bojąc się, że sobie nie poradzisz. Nikt nigdy nie powinien osiągnąć tego stanu. Masz pełne prawo do szczęścia i na pewno na to zasługujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gendolla, Guido & Brinkmann, Kerstin & Richter, Michael. (2007). Mood, motivation, and performance: An integrative theory, research, and applications. Mood and Human Performance: Conceptual, Measurement, and Applied Issues.
  • Pietromonaco, P. R., & Markus, H. (1985). The Nature of Negative Thoughts in Depression. Journal of Personality and Social Psychology48(3), 799–807. https://doi.org/10.1037/0022-3514.48.3.799
  • Nanayama Tanaka C, Higa H, Ogawa N, Ishido M, Nakamura T, Nishiwaki M. Negative Mood States Are Related to the Characteristics of Facial Expression Drawing: A Cross-Sectional Study. Front Psychol. 2020 Dec 17;11:576683. doi: 10.3389/fpsyg.2020.576683. PMID: 33391093; PMCID: PMC7773925.
  • Kocalevent RD, Hinz A, Brähler E, Klapp BF. Determinants of fatigue and stress. BMC Res Notes. 2011 Jul 20;4:238. doi: 10.1186/1756-0500-4-238. PMID: 21774803; PMCID: PMC3148561.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.