Aktywizm, nowy cel w życiu po przejściu na emeryturę

Niektórzy ludzie czują się trochę zagubieni, gdy ich dzieci opuszczają dom lub przechodzą na emeryturę. Jedną z opcji jest podjęcie działalności aktywistycznej, która pozwala im nadal przyczyniać się do rozwoju społeczeństwa. W ten sposób nie tracą inicjatyw i wzmocnień związanych z rutyną i obowiązkami.
Aktywizm, nowy cel w życiu po przejściu na emeryturę

Ostatnia aktualizacja: 03 sierpnia, 2021

W dzisiejszych czasach wielu ludzi myśli, że posiadanie celu w życiu jest jak posiadanie jakiegoś magicznego leku, który pozwala im prowadzić lepsze, szczęśliwsze i zdrowsze życie. Mogą to zrobić na przykład poprzez aktywizm.

Aktywizm jednoczy ludzi poprzez zdrowe działania. W rzeczywistości dane sugerują, że życie celowo działa jak niezwykle silny lek. Idea ta nabrała takiej siły, że powstała na przykład organizacja o nazwie Purposeful Aging Los Angeles.

Idea opiera się na tym, że aktywizm i dorosłość idą w parze, tak samo jak zdrowie i dobre samopoczucie. Gdy ludzie się starzeją, ich życie się zmienia. Wchodzą w nowe cykle i często tracą poczucie celu w życiu. Praca kończy się wraz z przejściem na emeryturę, dzieci opuszczają dom i takie osoby zostają zmuszone do reorganizacji swoich codziennych zajęć.

Przez lata nauka sugerowała, że istnieje wiele pozytywnych aspektów życia z poczuciem celu większym niż my sami. W rzeczywistości tego rodzaju ludzie żyją dłużej, lepiej śpią, mają zdrowsze serce i poprawiają swoje zdolności poznawcze.

Starsza para spacerująca po parku

Definiowanie celu

Prawda jest taka, że żaden cel nie jest lepszy od drugiego. Rzeczywiście, cele mogą być tak różne, jak ludzie. Co więcej, cel w życiu nie sprowadza się po prostu do osobistych aspiracji lub planów.

Posiadanie celu w życiu oznacza też wspólne zainteresowania. Innymi słowy, jest to poczucie kierunku, w którym ludzie mogą rozwijać swoje przekonania. W konsekwencji znajdują cel życiowy. Z czasem może się to zmienić.

Aktywizm osób starszych

Kiedy starsze osoby znajdują cel w życiu w aktywizmie, ich życie zaczyna być wypełnione wyzwaniami, nagrodami i wysiłkami na rzecz większej sprawy. Mogą to być dziedziny tak różnorodne, jak ratowanie zwierząt czy walka o energię odnawialną.

Kluczem jest znalezienie rodzaju aktywizmu, z którym mogą się identyfikować, w którym czują się przydatni w walce o swoje ideały. W rzeczywistości muszą czuć, że ta aktywność reprezentuje ich tak silnie, że faktycznie czują się zmotywowani do opuszczenia domu i pracy w tej grupie.

Drugie życie

Do niedawna ludzie wkraczali w trzeci etap swojego życia, przyzwyczajając się do braku celu, jaki mieli w młodości. Na przykład, kiedy studiowali, rozwijali karierę, brali ślub i zakładali rodzinę.

Jednak w dzisiejszych czasach społeczeństwo oferuje nowe cele w późniejszym życiu. Co więcej, starsi ludzie są w stanie realizować te cele z taką samą siłą i entuzjazmem, jak wcześniej w swoim życiu.

Oczekiwana długość życia jest dziś znacznie wyższa. Ponadto zasoby zdrowotne są lepsze. Oznacza to, że kluczowe pytania dla osób starszych brzmią: „Co zrobimy, gdy przed nami jeszcze tyle życia?”. lub „Co możemy zrobić, aby upewnić się, że dobrze się starzejemy?”

Kobieta z wyciągniętymi ramionami.

Przestrzeń życiowa i aktywizm

Gerontolodzy twierdzą, że przestrzeń życiowa to odległość, jaką człowiek pokonuje od łóżka do innego punktu w określonym czasie. Z tego powodu większe przestrzenie życiowe są skorelowane z lepszą jakością starzenia się. Ludzie, których celem życiowym jest aktywizm, również mają większą przestrzeń życiową, ponieważ częściej wychodzą z domu.

Prawda jest taka, że kiedy osoba wie, że musi wstać z łóżka, aby pójść i pomóc w przygotowaniu zupy w publicznej kuchni lub odebrać w imieniu lokalnego stowarzyszenia przeciwko przemocy telefon od ofiary, jej codzienna rutyna zaczyna wykraczać poza piżamę, kapcie i dolegliwości związane ze starością.

Następna przygoda

Kiedy ludzie stawiają czoła biologicznemu starzeniu się z celem życiowym wyznaczonym poprzez aktywizm, zachowują zainteresowanie środowiskiem i swoją zdolność wpływania na nie. Choć lata uczyniły ich mądrzejszymi, wolniejszymi i trochę bardziej roztargnionymi, wciąż są w stanie przyczynić się do rozwoju społeczeństwa i zostać docenionymi za swoje wysiłki.

Aktywizm w każdym wieku czyni ludzi zdrowszymi, bogatszymi i mądrzejszymi. Wiele osób zaczyna wcześnie planować przyczyny, w które się angażują, gdy mają ten dodatkowy czas. Daje im poczucie prawdziwego poczucia ciągłości. Co więcej, są w stanie zbudować coś, co wykracza poza emeryturę i rodzinę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.