Książki, które pomogą Ci ukoić złamane serce

Książki, które pomogą Ci ukoić złamane serce
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Zdolność wypowiadania bardzo niewielkiej liczby słów jest domeną geniuszy. Tylko wybitne jednostki, takie jak Pablo Neruda dysponują taką umiejętnością. Jeden z jego najbardziej znanych cytatów głosi: “Miłość jest tak krótka, a proces zapomnienia trwa tak długo…” Ale ponieważ nie każdy z nas potrafi wyrażać się tak precyzyjnie, jak Pablo, niektórzy ludzie potrzebują znacznie większej liczby słów, aby wyjaśnić pewne zjawiska i sytuacje. Niektórzy piszą na ten temat nawet całe książki.

I to właśnie tym dzisiaj zamierzamy się zająć. Chcielibyśmy bowiem zaprezentować Ci te książki, które mogą pomóc Ci złagodzić ból powodowany przez złamane serce i towarzyszące mu wszelkie okoliczności.

Doświadczanie miłości jest cudowną rzeczą. Ale złamane serce jest czymś nieporównywalnie bardziej bolesnym. Kiedy nasz związek się kończy, czujemy od razu, że osoba, której tak wiele z siebie oddaliśmy, nie będzie już częścią naszego świata i życia. To jest coś, co może sprawić, że będziemy czuć bezbrzeżne wręcz cierpienie.

Książki, które mogą ukoić złamane serce

Na szczęście nic nie pozostaje takie samo na tym świecie przez cały czas. Nie od parady znamy przecież popularne powiedzenie o treści “czas leczy rany”. Bez względu na to, jak bolesne było nasze zerwanie, podążanie do przodu jest zawsze dobrą opcją. W zasadzie jest nie tylko opcją, ale po prostu koniecznością. Musimy znów poszukać własnego ja, naszej wyjątkowej osobowości i jestestwa.

W tym sensie przydatne mogą być te wszystkie książki, które łagodzą ból rozdzierający złamane serce. Użyj ich jako tymczasowego przewodnika, który pomoże Ci powrócić na normalną ścieżkę.

“Najtrudniejszą częścią życia nie jest pierwszy pocałunek, ale ten ostatni”.
Paul Geraldy

“Miłość czy uzależnienie?” autorstwa Waltera Riso

Walter Riso jest jednym z autorów, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do rozwoju współczesnej psychologii. Wyjaśnił on wiele skomplikowanych mechanizmów w prosty sposób tak, abyśmy wszyscy mogli je zrozumieć. W swojej książce zatytułowanej “Miłość czy uzależnienie?” (oryg. “Amar O Depender”) pomaga nam on przezwyciężyć ból powodowany przez złamane serce poprzez wiele swoich pomysłów, które są zarówno łatwe do zrealizowania, jak i wyjątkowo nieskomplikowane.

Riso koncentruje się na uzależnieniu emocjonalnym i na tym, jak się go pozbyć. Czy myślisz, że tkwisz w samym środku toksycznego związku? Może właśnie nawet teraz czujesz, że nic wokół Ciebie nie ma sensu. Ale prawda jest taka, że jesteś zawsze w jasnym punkcie wyjścia pozwalającym Ci dotrzeć do punktu, w którym Twoje przyszłe relacje będą zdrowsze.

Tak więc jeśli Twoje życie w związku było szczególnie trudne z powodu zazdrości lub ciągłych konfliktów, nie wahaj się przeczytać tej książki. W ten sposób nauczysz się utrzymywać zdrowe relacje i cieszyć się życiem ze swoim partnerem lub partnerką.

“Tak ciężko mi o tobie zapomnieć”, autorka: Mariela Michelena

Porozmawiajmy teraz o publikacji znanej psychoanalityk, Marieli Micheleny. Ta książka pod tytułem “Tak ciężko mi o tobie zapomnieć” (oryg. “Me cuesta tanto olvidarte : mujeres abatidas por una ruptura amorosa, dispuestas a superar el dolor y reconstruir su identidad”) została napisana przez nią specjalnie dla kobiet.

Jeśli czujesz, że znajdujesz się w punkcie bez powrotu i nie jesteś w stanie wykonać ani kroku do przodu, być może powinnaś zostawić wszystkie inne książki i przeczytać właśnie tę. Być może będzie ona dla ciebie w tym momencie najbardziej właściwa.

Płacz

Często na końcowym etapie związku skupienie się na lekturze i przewracanie kolejnych stron jest zadaniem praktycznie niemożliwym. Niezależnie od tego, jak bardzo chcesz przejść przez tę przeszkodę, nie jesteś w stanie tego zrobić. Czasami jednak rozwiązaniem może być głęboka refleksja w oparciu o czekające Cię nowe, atrakcyjne perspektywy, których jeszcze nie zdołałaś sobie wyobrazić.

Mariela Michelena uczy nas, jak przezwyciężyć tę złożoną sytuację i pokonać wszelki opór i niechęć wobec czekających Cię niechybnie zmian. Jeśli czujesz się winna i rozpamiętujesz bez końca swój dawny związek, spójrz na tę książkę. Musisz iść dalej przez życie bez tej osoby, niezależnie od tego, czy Ci się to podoba, czy też nie.

“Jedz, módl się, kochaj” autorstwa Elizabeth Gilbert

Teraz spójrzmy na bestseller w postaci książki Elizabeth Gilbert pod tytułem “Jedz, módl się, kochaj” (oryg. “Eat, Pray, Love”), który został nawet zamieniony w film z gwiazdorską obsadą, w skład której wchodzą między innymi Julia Roberts i Javier Bardem. Jest to wzruszająca opowieść o kobiecie, która straciła sens życia po przebytym niedawno rozwodzie. Niemniej jednak postanawia ona wyruszyć w podróż dookoła świata, która zabierze ją między innymi do Włoch, Indii i Indonezji.

Bez wątpienia Elizabeth Gilbert wie, o czym pisze. Wynika to z tego, że autorka tej książki przeżyła to wszystko na własnej skórze. Można więc rzecz, że jej dzieło jest typową autobiografią. Pomimo bólu, czerpała ona siłę ze swoich słabości, szukając czegoś lepszego niż to, co miała do tej pory.

Chociaż ta książka nie jest napisana z psychologicznego punktu widzenia, może zainspirować wiele kobiet do działania.

“Kobiety, które kochają zbyt mocno ” autorstwa Robin Norwood

Robin Norwood uważa, że kochanie zbyt mocno oznacza między innymi nieustanne mówienie o tej drugiej osobie. Tak więc jeśli wszystkie nasze rozmowy dotyczą tej naszej najważniejszej dla nas drugiej połówki, jej problemów i uczuć, to być może właśnie należymy do tej grupy, która kocha zbyt mocno.

Jednak Norwood próbuje pomóc kobietom, które są uzależnione od partnerów i tkwią w związkach toksycznych. W tego typu relacjach kobiety usprawiedliwiają wszystko, co robią ich partnerzy.

Złamane serce

awet jeśli działania partnera stale je niepokoją. Z pewnością dobrze jest zmienić ten stan rzeczy i pozostawić taki rodzaj “kochania zbyt mocno” za sobą. A jak to zrobić? Dowiesz się tego po przeczytaniu książki “Kobiety, które kochają zbyt mocno ” (oryg. “Women who love too much”) napisanej przez Robin Norwood.

“Rany, których nie można zobaczyć należą do tych najgłębszych.”
William Szekspir

“Dlaczego kochamy?” autorstwa Helen Fisher “Why We Love”

Na koniec chcemy zaprezentować wspaniałą publikację Helen Fisher zatytułowaną “Dlaczego kochamy?” (oryg. “Why We Love”). Jeśli brać pod uwagę książki, które mogą pomóc złagodzić ból powodowany przez złamane serce, ta pozycja należy do absolutnie niezbędnych. Bez wątpienia jest to książka, która obudziła ciekawość licznej społeczności naukowej. Autorka proponuje wyjaśnienie funkcjonowania naszych mózgów po tym, gdy się zakochujemy wykorzystując do tego podejście w pełni biologiczne.

Na kartkach tej książki Helen Fisher koncentruje się na funkcjonowaniu neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina, serotonina lub dopamina. Ta książka nauczy Cię, dlaczego miłość wyzwala w każdym z nas to, co zarówno najlepsze jak i najgorsze z całkowicie naukowego punktu widzenia.

Mamy szczerą nadzieję, że uznasz tę listę książek za pomocną. I że dzięki nim uda Ci się ukoić ból w Twoim złamanym sercu. Pamiętajmy w końcu zawsze o tym, że jesteśmy ważnymi ludźmi, którzy zasługują na pełne szczęście w życiu. Więc nie myśl o rozpadzie związku jako końcu czegoś. Może to być przecież początek czegoś zupełnie nowego i pięknego w Twoim życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.