Powszechne ubezpieczenie zdrowotne: kluczowe prawo

Powszechne ubezpieczenie zdrowotne: kluczowe prawo
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Powszechne ubezpieczenie zdrowotne nie powinno być uznawane za luksus. Każdy powinien mieć dostęp do opieki zdrowotnej, bez względu na swoją sytuację finansową, rasę, narodowość, czy religię.

W wielu różnych krajach powszechne ubezpieczenie zdrowotne pozostaje nieosiągalnym luksusem, dostępnym jedynie dla wybrańców. W rzeczywistości powinno ono stanowić główną troskę każdego systemu, który twierdzi, że jest zaawansowany, a nawet cywilizowany.

Mówimy o tym, że kraje rozwinięte powinny zapewniać przestrzeń, uwagę i dbać o zdrowie wszystkich obywateli, bez względu na ich status społeczny czy stan konta.

System, który decyduje się prywatyzować swoje serwisy, wywołuje znaczący wpływ na społeczeństwo, zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie. Z tego powodu stracono już wiele żyć. Stany Zjednoczone stanowią doskonały przykład hegemonii ekonomicznej, ponieważ są jednym z największych mocarstw na świecie.

Ten kraj należy do grupy, która zapewnia większe ubezpieczenie zdrowotne. Około 25% populacji nie jest w stanie pokryć kosztów konsultacji lekarskich.

Prawda jest taka, że wiele rodzin nie posiada ubezpieczenia zdrowotnego. W konsekwencji nie są w stanie otrzymać właściwej diagnozy i leczenia niewielkich i poważnych schorzeń. W wielu przypadkach zwykłe złamanie nogi lub poród oznacza zapaść finansową.

Poza tym nie możemy zignorować jeszcze jednej kwestii: imigrantów. Ci ludzie musieli opuścić swoje państwa ze względu na konflikty zbrojne lub brak możliwości zarobkowych w kraju pochodzenia.

W dzisiejszych czasach brak powszechnego ubezpieczenia społecznego pochłania wiele istnień. W takich momentach i w kontekście pandemii taki wpływ może być dewastujący. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Powszechne ubezpieczenie zdrowotne: wiecznie oczekujące konto

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powstała 7. kwietnia 1948 r. Od tego momentu w tym dniu obchodzi się Światowy Dzień Zdrowia. Wspominając o tym pragniemy podkreślić znaczenie tej słynnej i niezbędnej organizacji. WHO dba o ochronę zdrowia fizycznego i psychicznego wszystkich ludzi oraz promowanie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Lekarz osłuchujący dziewczynkę

Co w takim razie udało się osiągnąć od połowy lat 50.? Oczywiście możemy wymienić wiele postępów. W wielu krajach ustanowiono systemu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jednak nadal istnieją duże wyryw i niezdobyte terytoria w tym zakresie. Są na tyle duże, że sama WHO twierdzi, że 50% światowej populacji nie ma dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej.

Osoby wykluczone z ubezpieczenia zdrowotnego: porzucona populacja

Opieka zdrowotna to nie żaden ciężar. Nie powinna również stanowić luksusu. Prawda jest taka, że opieka zdrowotna to powszechne prawo. Właśnie dlatego państwa, które wykluczają osoby o najniższych dochodach lub innych narodowościach, rasach czy religiach nadal mają przed sobą długą drogę.

W zaawansowanych krajach istnieją restrykcje dotyczące powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. W rezultacie każdy świadczeniodawca, ubezpieczyciel i szpital narzuca swoje prawo. Przemysł farmaceutyczny nie zawsze stawia na pierwszym miejscu ludzkie dobro lub całkowite wybicie określonych chorób.

W wielu przypadkach ich główny cel to stworzenie rynku, zwiększenie popytu i rywalizacja.

Nie ma rozwoju bez powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego

Podczas Światowego Dnia Zdrowia organizacje zdrowotne wydały stanowcze oświadczenie. Stwierdziły, że wpływ koronawirusa będzie dewastujący w krajach, w której nie ma powszechnej opieki zdrowotnej. Ich przewidywania sprawdziły się.

Jeśli kraje, w których obowiązuje już ten system, już teraz upadają, wyobraź sobie cierpienie osób żyjących w państwach, w których dostęp do opieki zdrowotnej nie jest równy.

Trzymanie się za ręce

Niewiele krajów jest technicznie i osobiście przygotowanych na radzenie sobie ze skutkami pandemii. Kraje, które zaniedbywały swoje systemy opieki zdrowotnej z pewnością będą musiały stawić czoła jeszcze poważniejszym konsekwencjom.

Niestety to niemożliwe, aby naród, który nie cieszy się dobrym zdrowiem i nie posiada powszechnego (i wysokiej jakości) ubezpieczenia zdrowotnego, był bezpieczny.

Powszechne ubezpieczenie zdrowotne to podstawa człowieczeństwa

Powszechne ubezpieczenie zdrowotne powinno stanowić podstawę wszystkich systemów społecznych. Wbrew przekonaniom większości ludzi nie jest to obszar, w którym można pozwolić sobie na oszczędności budżetowe.

Poza tym nie ma sensu odkładać tego na bok, aby stawiać na prywatną opiekę zdrowotną. To główny napęd rozwoju. Zapewnienie dobrej jakości i silnego systemu opieki zdrowotnej  jest niezwykle ważne.

Co więcej, poglądy polityczne nie mają tu zbyt dużego znaczenia. Największe znaczenie mają zobowiązania moralne, etyczne i ludzkie, które nie pozwalają pozostawić nikogo samemu sobie. Inwestowanie w opiekę zdrowotną, właściwe technologie i zasoby, badania i rozwój, terapie i oraz zapobieganie przyniesie korzyści całemu społeczeństwu.

W dzisiejszych czasach należy jeszcze dogłębniej zastanowić się nad tym zagadnieniem. Nie powinno się ignorować jakichkolwiek kwestii związanych z instytucjami opieki zdrowotnej i ich pracownikami. Nadszedł czas, aby okazać im szacunek, na jaki zasługują.

W końcu to właśnie oni obecnie napełniają nas nadzieją w ciężkich chwilach. Uczmy się na błędach przeszłości, aby radzić sobie lepiej w przyszłości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.