Gry dla dwojga - 9 bardzo zabawnych i ciekawych propozycji

Poza monopolem, szachami czy bilardem jest więcej gier dla dwojga, które nie tylko mogą nas rozerwać, ale także dają nam okazję, by wspólnie się pośmiać. Przedstawiamy Państwu szereg propozycji.
Gry dla dwojga - 9 bardzo zabawnych i ciekawych propozycji
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Aby spędzić niedzielne popołudnie, rozerwać się w piątkowy wieczór lub dobrze się bawić w dowolnym momencie… Istnieją gry dla dwojga, zarówno zabawne, jak i oryginalne, które wszyscy możemy kiedyś wypróbować.

Niezależnie od tego, czy chodzi o naszego partnera, bratnią duszę, czy współlokatora, z którym się dogadujemy Nigdy nie jest za późno, aby odkryć tego tego rodzaju zabawę.

Należy zauważyć, że gry dla dwojga, które tutaj przedstawimy, wychodzą poza ekran telefonu komórkowego, komputera czy telewizora. Spróbujmy na kilka godzin oderwać się od naszych technologii i gier wideo, aby rozerwać w staromodny sposób.

Chodzi o to, że często nic nie może się równać z tak zdrową i inteligentną rozrywką jak stół bilardowy, kij i piłki. Albo oczywiście szachownica lub talia kart. I co ciekawe, tego typu gry dla dwojga nie utrudniają rozmowy!

Co więcej, wykorzystanie wyobraźni i wymyślanie oryginalnych rozrywek może nas przenieść do tych doświadczeń z dzieciństwa, kiedy mogliśmy bawić się niemal wszystkim. Tekturowe pudło było zamkiem, a huśtawka rakietą, która pozwalała sięgnąć nieba.

Nawet jeśli straciliśmy tę dziecięcą niewinność i tę potężną inwencję, jako dorośli nigdy nie pozbywamy się całkowicie przyjemności, jaką możemy czerpać z gier. Odkryjmy zatem małą listę propozycji.

Para w trakcie rozmowy

Gry dla dwojga

Albert Einstein mówił, że gry są najwyższą formą poszukiwań. Nie ma nic bardziej prawdziwego! Ale nie ma bardziej zaniedbanej rozrywki jak gry dla dwojga. W naszym codziennym dorosłym życiu prawie nie zostawiamy miejsca na tego typu praktyki.

Z trudem pozwalamy sobie na chwile przyjemności i wyzwań dzielone z innymi ludźmi. Tymczasem mogą one odkryć przed nami nowe perspektywy rzeczywistości, w której żyjemy, a nawet nas samych.

Możemy odkryć na przykład, że mamy w sobie potężnego stratega szachowego lub asa Scrabble. Nie wahajmy się dzielić tych chwil zabawy z drugą osobą, aby otworzyć nasze umysły, wzmocnić naszą pomysłowość, zdolność do zaskoczenia i wyobraźnię. Poniżej przedstawiamy szereg pomysłów, które w pewnym momencie mogą się przydać.

1. Jenga, sprawdź swoje umiejętności wzrokowo-przestrzenne

Jenga to oryginalna gra zręcznościowa, która przeszła już do klasyki w ostatnich latach. Polega na usuwaniu na zmianę klocków z wieży złożonej z 54 drewnianych elementów. Każdy usunięty blok jest umieszczany na szczycie wieży, dzięki czemu konstrukcja stopniowo staje się bardziej niestabilna. Podekscytowanie rośnie w miarę postępów gry.

2. Boggle, trzy minuty na sukces

Boggle to gra logiczna, w której używa się szesnaście kostek, na których widnieją różne litery na każdej ze ścian. Kostki znajdują się w małym pudełku. Wyzwanie zaczyna się, gdy potrząsamy pudełkiem a następnie, rzucamy kostki i mieszając je.

Przy pomocy liter, które ukazują się na rzuconych kostkach, mamy za zadanie ułożyć jak największej liczby słów w ciągu trzech minut.

3. Tutti Frutti, wyobraźnia i śmiech do rozpuku

Wśród gier dla dwóch osób ta zagwarantuje nam dobrą zabawę i kupę śmiechu. Opiera się na  następujących zasadach:

  • Każdy gracz bierze arkusz i kartkę papieru.
  • Zapisuje się 4 kolumny: imię-nazwisko-kraj-jedzenie
  • Następnie w grze tutti-frutti losowo wybiera się literę, a następnie uzupełnia się kolejne kolumny słowami zaczynającymi się na tę samą literę.

Zapewne wiele osób rozpozna w tej grze dawną zabawę w “państwa-miasta”, która polegała na tych samych zasadach. W rzeczywistości od graczy zależy, jakie i ile kategorii wybiorą do tej gry.

4. Dwa kłamstwa i dwie prawdy – czysta klasyka

Gra w prawdy i kłamstwa to klasyczny przykład gry dla dwojga, niezależnie od miejsca. Na czym ona polega? Jedna osoba się wypowiada a druga słucha. Mówimy o sobie dwie prawdy o samych i dwa kłamstwa.

Drugi gracz musi odgadnąć, co jest prawdą, a co nie.

5. Detektywi z seriali telewizyjnych

Wśród gier dla dwojga ta związana z serialami telewizyjnymi może nam dostarczyć świetnej zabawy. Polega na wykonaniu małego wysiłku umysłowego według wskazówek, które oferuje nam nasz przeciwnik. W tym celu zastosujemy się do następujących zasad:

  • Pierwszy gracz myśli o konkretnym serialu telewizyjnym, który druga osoba musi odkryć. Aby to zrobić zaczyna od zapisania na kartce pierwszej wskazówki, np. „karawana na pustyni”

Druga osoba musi wydedukować, który to serial. Ma do dyspozycji trzy wskazówki, jeśli jednak potrzebuje jeszcze jedne, przegrywa. W tym przypadku chodziło o serial Breaking Bad.

6. Kim jestem?

Gra w tożsamości to jeszcze jeden bardzo zabawny klasyk. Polega na przyklejeniu na czole przeciwnika karteczki z imieniem wybranej przez nas postaci; na przykład Frida Kahlo.

Następnie powinieneś dowiedzieć się, kto to jest, zadając pytania typu: jestem mężczyzną czy kobietą? Jestem aktorką? Żyję?

7. Gry pamięciowe dla dwojga z kartami

To prawda, że ​​wszyscy znamy tysiące sposobów na zabawę dla dwojga z kartami do gry. Jednak wśród gier dla dwóch osób zawsze warto spróbować takiej, która pomoże ćwiczyć pamięć. Nasza propozycja ma to właśnie na celu. Jej zasady są następujące:

  • Utworzymy 4 rzędy i 13 kolumn z zakrytą talią kart.
  • Gra polega na naprzemiennym podnoszeniu dwóch kart i znajdowaniu tych, które tworzą parę (obie są kierami, treflami itp.).
  • Jeśli nie tworzą pary, odkładamy je ponownie zakryte, ale celem jest zapamiętanie, gdzie leży dana karta, aby w następnej turze od razu podnieść tą w odpowiednim kolorze.

8. Gry dla dwojga: powiązane słowa

Kto z nas nigdy nie grał w powiązane słowa? Jeśli nie, czas podjąć to małe wyzwanie. Polega na wypowiedzeniu losowego słowa, a następnie tworzeniu słów rozpoczynających się od ostatnich liter poprzedniego. Na przykład: telefon-oni-niewola-lalka-kalendarz…

Plątanina słów

9. Bądź lustrem

Kończymy nasze propozycje gry dla dwojga prostą zabawą, w której śmiech jest gwarantowany. W wyzwaniu lustrzanym jedna z osób musi wykonać dowolne ruchy, jakie zechce i jakie jej przyjdą do głowy. Drugi gracz musi działać jak jej lustrzane odbicie, to znaczy naśladować każdy gest, każdy ruch, każdy krok…

Podsumowując, dzięki tej liście zabawnych ćwiczeń nuda nie powinna już stanowić problemu. Podejmij wyzwanie i nie wahaj się zagrać z tą wyjątkową dla ciebie osobą, aby się razem śmiać i bawić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Brett, I. (2019). The Floor is Lava: and 99 more games for everyone, everywhere. Londres: Headline Home.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.