Akcja czy reakcja? W miejscu pracy bycie osobą, która działa lub reaguje może mieć duże znaczenie. Odkryj, jakim typem jesteś.
Co oznacza bycie osobą, która działa lub reaguje? Bardzo możliwe, że nigdy nie zastanawialiśmy się nad tymi dwoma pojęciami, które w rzeczywistości są bardzo ważne. W rzeczywistości w świecie pracy mogą mieć wpływ na wiele sukcesów zawodowych w zależności od tego, czy daną osobę interesuje raczej akcja czy też reakcja. Przeczytajmy więcej w tym temacie.
Wszyscy mamy tego przyjaciela lub znajomego, który nie przestaje posuwać się naprzód, czy to zawodowo czy w jakiejkolwiek innej dziedzinie życia. Jest łowcą możliwości i wyzwań, które popychają go do odnoszenia sukcesów. Ale możliwe jest również, że znamy kogoś, kto utknął w swojej pracy. Nie ma aspiracji i z daleka wygląda jak liść na wietrze. Jest to główna różnica między osobą, która działa i taką, która reaguje.
Akcja, czyli podjęcie inicjatywy
Nadal nie wiesz, czy to, co bardziej do Ciebie pasuje to akcja czy reakcja? Aby odpowiedzieć na to pytanie musisz w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę inicjatywę.
Ma to związek z cechą, która jest bardzo ceniona w świecie pracy. Mowa o proaktywności.
Kiedy przejmujemy inicjatywę podejmujemy pewne działania, które zmieniają nas w generatorów, a nie odbiorców. Na przykład zamiast czekać aż pojawi się oferta pracy, która wydaje się świetną okazją dla rozwoju profesjonalnego kontaktujemy bezpośrednio z interesującymi nas firmami. Możemy to zrobić za pomocą listu motywacyjnego wysyłanego pocztą elektroniczną.
To dobra wskazówka, aby wiedzieć, czy jesteśmy osobą, która działa lub jedynie reaguje. Rzadko czekamy. Mamy skłonność do objęcia przywództwa, spróbowania i pójścia naprzód. Próbujemy popełniać błędy i nie czekać na innych.
Nie ma znaczenia, że znajdujemy na naszej drodze wiele zamkniętych drzwiach, wiele razy usłyszymy „nie” lub nawet odniesiemy porażkę. Jesteśmy proaktywni, poruszamy się i to, chociaż możemy tego nie dostrzec na pierwszy rzut oka, pozwala nam rozwijać inne opcje. Alternatywy, które nie zawsze przynoszą natychmiastowe owoce.
«Podjęcie inicjatywy nie oznacza bycia natarczywym, denerwującym lub agresywnym. Oznacza to uznanie naszej odpowiedzialności za to, aby coś się stało».
-Stephen Covey-
Reakcja, czyli oczekiwanie na rezultaty
Znamy już różnicę między osobą, która działa i która reaguje. Jeśli nie czujemy się zidentyfikowani z pierwszą opcją zobaczmy, co robi ktoś, kto tylko reaguje. Ten punkt nie oznacza, że nie poświęcamy się w stu procentach naszej pracy.
Ponadto możemy dużo pracować, jednak wyniki są zawsze takie same. Jesteśmy jak cień na ścianie, którego nikt nie widzi. Dlaczego? Ponieważ nikomu nie powiedzieliśmy, że tu jesteśmy. Może się nawet zdarzyć, że ukrywamy nasze zdolności, jakbyśmy się ich wstydzili.
Czasami możemy czuć się komfortowo będąc ludźmi, którzy reagują. Jednak czasami możemy chcieć być bardziej aktywni, ale nie wiemy jak to zrobić.
Dezorientacja oznacza, że w końcu wybieramy pozostanie w miejscu lub pozostanie w naszej strefie komfortu. Obszar, który wiąże się ze stresem i lękiem.
«Wyznaczanie celów jest pierwszym krokiem do przekształcenia tego, co niewidzialne w widzialne».
Dwie twarze reakcji
Bycie osobą, która działa lub reaguje jest postawą, którą wybieramy i która daje nam różne wyniki. W przypadku, gdy jesteśmy ludźmi, którzy reagują prawdopodobnie będziemy szczęśliwi w naszym miejscu pracy, nie doświadczając stresu związanego z czymś nowym, pracując w cichej i niezmienionej rutynie. Jeśli jednak chcemy czegoś więcej taka sytuacja może stać się ciężarem.
Co się stanie, gdy tylko czekamy, aż coś się wydarzy? Zazwyczaj jesteśmy sfrustrowani, narzekamy i twierdzimy, że mamy pecha. Jak już wspomnieliśmy dzieje się tak dlatego, że chcemy być aktywni, ale nie wiemy od czego zacząć.
Fakt utożsamiania się z osobą, która działa lub reaguje ma wiele wspólnego z naszą osobowością. Jeśli jesteśmy osobami, które mają tendencję do reagowania zajmie nam trochę czasu, aby poczuć się komfortowo w innej dynamice. To wcale nie jest negatywne, wręcz przeciwnie. Jesteśmy wystarczająco elastyczni, aby podjąć działania, gdy tylko tego potrzebujemy.
Z czym identyfikujesz się bardziej: akcja czy reakcja? Chcielibyśmy Ci przypomnieć, że żadna z tych postaw nie jest ani lepsza ani gorsza od drugiej. Są po prostu siłami, które poprowadzą Cię po różnych ścieżkach. Oczywiście możesz zmienić Twoje nastawienie w dowolnym momencie, gdy przestajesz czuć się komfortowo.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- García M, González B, Aldrete M, Acosta M, León S. Relación entre Calidad de Vida en el Trabajo y Síntomas de Estrés en el Personal Administrativo Universitario. Cienc Trab. [Internet]. 2014 [consultado el 11 de julio de 2022]; 16(50): 97-102. Disponible en: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0718-24492014000200007