» Związki » Seks

Męskie pożądanie seksualne

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów jest to, że mężczyźni utrzymują stałe pożądanie seksualne niezależnie od okoliczności. Czy to prawda?

Para patrząca na siebie w łóżku, reprezentująca męskie pożądanie seksualne

Pożądanie oznacza pragnienie czegoś w gwałtowny sposób. Jest dążeniem do czegoś, czego nie masz w danym momencie. To ludzka skłonność, która popycha nas do poszukiwania tego, czego nam brakuje i bez czego nie możemy doświadczyć spełnienia. Męskie pożądanie seksualne, ta samo jak kobiece, tak właśnie jest zbudowane.

Pożądanie seksualne zachęca człowieka do szukania kontaktu seksualnego z różnych powodów. Na przykład może to być cel reprodukcyjny, społeczny czy osobisty. Wynika z postrzeganego braku na poziomie relacyjnym. Wywołuje to serię zachowań, które mają na celu zbliżenie jednostki do długo oczekiwanego celu, jakim jest seks.

Męskie pożądanie seksualne

Pożądanie seksualne to stan psychiczny, który ma na celu zainicjowanie i utrzymanie ludzkich zachowań seksualnych. Może być wyzwalany przez bodźce wewnętrzne lub zewnętrzne. Zasadniczo jest to impuls, który motywuje jednostki (w tym przypadku mężczyzn) do intymnego spotkania z drugą osobą. Robią to, aby dzielić intymność, utrzymywać związek, bawić się i doświadczać przyjemności.

Popęd seksualny u mężczyzn pojawia się w okresie dojrzewania. W tym czasie często wiąże się to z mimowolnymi wytryskami podczas snu. Pożądanie może utrzymywać się do około 50 roku życia. Wtedy zaczyna się jego spadek, któremu towarzyszy w niektórych przypadkach również spadek libido.

Czynniki związane z męskim pożądaniem seksualnym

Aspekty związane z tego typu pożądaniem to czynniki biologiczne, psychologiczne, seksualne, relacyjne i kulturowe (Nimbi i in., 2020, w języku angielskim).

Czynniki biologiczne

Androgeny, podobnie jak testosteron, są niezbędne do pojawienia się zachowań seksualnych u mężczyzn. Badania na ten temat wykazały, że minimalny poziom androgenów jest konieczny do odczuwania pożądania seksualnego.

Wiadomo również, że testosteron zwiększa ochotę na seks bez zobowiązań i z większą liczbą partnerów seksualnych. Zaspokojenie tych pragnień zwykle obniża poziom testosteronu we krwi po stosunku (badanie w języku angielskim), ale nie poziom postrzeganego pożądania (Puts i in., 2015).

Hormony płciowe są uwalniane do krwioobiegu przez gruczoły. Wędrują do mózgu, gdzie uwrażliwiają określone obszary kory mózgowej. To sprawia, że jednostka jest bardziej otwarta na bodźce seksualne i myśli.

Czynniki psychologiczne

Chociaż prawdą jest, że pewne nastroje mogą sprzyjać lub hamować pożądanie seksualne, badania na ten temat dają sprzeczne wyniki. Niektóre badania wskazują, że niski poziom pożądania seksualnego wiąże się z brakiem pozytywnego afektu związanego z seksualnością niż z obecnością większej liczby negatywnych emocji (Nimbi i in., 2018; Nimbi i in., 2019).

Stwierdzono również, że depresja i lęk są związane z niskim poziomem pożądania seksualnego. Bancrofta i in. (2003) przeprowadzili badanie z udziałem 919 mężczyzn (badanie w języku angielskim). Odkryli, że dziewięć procent osób z podwyższonym poziomem depresji zgłosiło wzrost zainteresowania seksem. Podczas gdy 42 procent odnotowało spadek.

Podobnie stwierdzono, że wśród mężczyzn ze znacznym lękiem 21 procent zgłosiło wzrost pożądania seksualnego, a 28 procent zgłosiło spadek.

Czynniki seksualne

Pozytywne i negatywne doświadczenia seksualne z przeszłości mają bezpośredni wpływ na zainteresowania i zachowania seksualne. Problemy seksualne mogą mieć negatywny wpływ na zainteresowania seksualne i ogólne funkcjonowanie.

Na przykład zaburzenia erekcji i przedwczesny wytrysk są najczęstszymi chorobami współistniejącymi (badanie w języku angielskim) wśród mężczyzn o niskim poziomie pożądania seksualnego (Carvalheira, 2014).

Jeśli chodzi o reakcję seksualną, poziom pożądania zwykle wzrasta podczas każdego doświadczenia seksualnego (masturbacja, stosunek płciowy) aż do orgazmu. Co więcej, wydaje się przewidywać jakość i satysfakcję fazy orgazmu (Paterson i in., 2014).

Czynniki relacyjne

Murray i in. (2017) przeprowadzili badanie dotyczące doświadczeń mężczyzn w długotrwałych związkach (badanie w języku angielskim). Odkryli, że niezależnie od wieku lub długości związku czynniki takie jak „poczucie pożądania”, „ekscytujące i nieoczekiwane spotkania seksualne” oraz „intymna komunikacja” były czynnikami, które prowokowały pożądanie seksualne.

Natomiast głównymi czynnikami hamującymi były „odrzucenie”, „dolegliwości fizyczne i negatywne”, „cechy zdrowotne” oraz „brak więzi emocjonalnej z partnerem”.

Czynniki kulturowe

Presja rówieśników i oczekiwania dotyczące płci męskiej zostały zidentyfikowane jako czynniki ryzyka dla poziomu pożądania seksualnego. Podobnie stwierdzono, że stygmatyzacja obniżonego męskiego libido może negatywnie wpływać na satysfakcję seksualną (McCarthy, 2009).

Wiele kulturowych stereotypów lub mitów na temat męskiego pożądania seksualnego może mieć na to wpływ. Na przykład stereotypowy pogląd, że mężczyźni myślą o seksie przez cały dzień, może sprawić, że poczują oni presję, by przejawiać takie zachowania. Może to nie stanowić problemu, o ile nie są niedoceniani, jeśli nie spełniają takiego standardu.

Podsumowując, na pożądanie seksualne u mężczyzn wpływają różne zmienne. Te pragnienia motywują mężczyzn do poszukiwania intymności seksualnej, ale niekoniecznie emocjonalnej. Co więcej, dla wielu z nich popęd seksualny i jego zaspokojenie jest sposobem na stworzenie wspomnianej intymności, a nie jej konsekwencją.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bancroft, J., Janssen, E., Strong, D., Carnes, L., Vukadinovic, Z. y Long, J. S. (2003). The relation between mood and sexuality in heterosexual men. Archives of sexual behavior32(3), 217-230. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12807294/
  • Carvalheira, A., Træen, B., & Štulhofer, A. (2014). Correlates of men’s sexual interest: a cross-cultural study. The journal of sexual medicine11(1), 154-164. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24344639/
  • McCarthy, B., & McDonald, D. (2009). Sex therapy failures: A crucial, yet ignored, issue. Journal of sex & marital therapy35(4), 320-329.
  • Murray, S. H., Milhausen, R. R., Graham, C. A., & Kuczynski, L. (2017). A qualitative exploration of factors that affect sexual desire among men aged 30 to 65 in long-term relationships. The Journal of Sex Research54(3), 319-330. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27136394/
  • Nimbi, F. M., Tripodi, F., Rossi, R., Navarro-Cremades, F. y Simonelli, C. (2020). Male sexual desire: an overview of biological, psychological, sexual, relational, and cultural factors influencing desire. Sexual medicine reviews8(1), 59-91. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30803921/
  • Nimbi, F. M., Tripodi, F., Rossi, R., Michetti, P. M., & Simonelli, C. (2019). Which psychosocial variables affect drive the most? Analysis of sexual desire in a group of Italian men. International journal of impotence research31(6), 410-423.
  • Nimbi, F. M., Tripodi, F., Rossi, R. y Simonelli, C. (2018). Testing a conceptual model for men’s sexual desire referring to automatic thoughts, emotions, sexual function, and sexism. The journal of sexual medicine15(11), 1518-1526.
  • Paterson, L. Q., Jin, E. S., Amsel, R., & Binik, Y. M. (2014). Gender similarities and differences in sexual arousal, desire, and orgasmic pleasure in the laboratory. The Journal of sex research51(7), 801-813.
  • Puts, D. A., Pope, L. E., Hill, A. K., Cárdenas, R. A., Welling, L. L., Wheatley, J. R., & Breedlove, S. M. (2015). Fulfilling desire: Evidence for negative feedback between men’s testosterone, sociosexual psychology, and sexual partner number. Hormones and behavior70, 14-21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4409524/
Scroll to Top