» Praca

Inwentarz wypalenia zawodowego Maslach (MBI)

Inwentarz wypalenia zawodowego Maslach to narzędzie, które mierzy poziom wyczerpania pracą. Jest to prosty i łatwy w analizie kwestionariusz. Można go wypełnić samodzielnie.

Kobieta cierpiąca na wypalenie zawodowe, reprezentująca inwentarz wypalenia zawodowego Maslach

Inwentarz wypalenia zawodowego Maslach, lepiej znany jako kwestionariusz wypalenia zawodowego, jest narzędziem do pomiaru poziomu wyczerpania pracą lub zespołu wypalenia zawodowego. Jest to stan, w którym dana osoba doświadcza chronicznego stresu. Zasadniczo manifestuje się jako ciągłe negatywne nastawienie do środowiska.

Kiedy jednostka doświadcza wypalenia zawodowego, czuje się permanentnie zmęczona. Jednocześnie ma problemy z odpowiednim snem lub odpoczynkiem. Ponadto osoba ta może stać się drażliwa, wykazywać dystans lub odrzucenie do swojej pracy, a jej produktywność może się znacznie zmniejszyć.

W dłuższej perspektywie wypalenie zawodowe może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Problem ten zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy i infekcji. Może również prowadzić do stanu chronicznego zmęczenia, który w niektórych przypadkach jest wręcz nieodwracalny. Kwestionariusz wypalenia zawodowego według Maslach jest sposobem, aby dowiedzieć się, czy ktoś znajduje się w takiej sytuacji.

„Czasami najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest relaks”.

-Mark Black-

Przytłoczona pracowniczka - inwentarz wypalenia zawodowego Maslach
Syndrom wypalenia zawodowego ma konsekwencje zarówno fizyczne, jak i emocjonalne.

Inwentarz wypalenia zawodowego Maslach

Istnieje kilka testów służących do oceny wypalenia zawodowego. Jednak Maslach-Burnout-Inventory jest jednym z najbardziej kompletnych. Właśnie dlatego specjaliści używają go tak często. Został zaprojektowany przez amerykańską psycholog Christinę Maslach wraz ze współpracownikami Susan E. Jackson i Michaelem P. Leiterem w 1981 roku.

Inwentarz składa się z 22 pozycji w formie stwierdzeń związanych z postawami i uczuciami, jakie jednostka odczuwa wobec swojej pracy. Jego celem jest zmierzenie intensywności i częstotliwości, z jaką doświadcza ona określonych symptomów związanych z wypaleniem zawodowym.

Narzędzie ocenia trzy aspekty syndromu wypalenia zawodowego:

  • Wyczerpanie. Uczucie wyczerpania ze względu na wymagania związane z pracą.
  • Depersonalizacja. Zdystansowanie się do pracy lub brak zainteresowania nią.
  • Realizacja osobista. Poczucie wydajności i rozwój w pracy.

Wypełnienie inwentarza wypalenia zawodowego

MBI prosi osobę o ocenę każdego z 22 stwierdzeń w skali od 0 do 6, biorąc pod uwagę częstotliwość, z jaką doświadcza ona danej sytuacji. Kwestionariusz należy wypełnić w czasie od dziesięciu do 15 minut. Maksymalny wynik, jaki można uzyskać to 132.

Im wyższy wynik końcowy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia wypalenia zawodowego, z wyjątkiem obszaru realizacji osobistej. Istnieją również pewne wartości, które przyjmuje się jako punkt odniesienia, aby wskazać, że choć może nie ma syndromu wypalenia w ścisłym znaczeniu, istnieją silne przesłanki, że może się on kształtować.

Przytłoczona kobieta w pracy
Wyczerpanie emocjonalne lub wyczerpanie pracą może mieć wpływ na życie osobiste, ograniczając kontakt z innymi i sprzyjając poczuciu smutku, rozczarowania i bezużyteczności.

Inwentarz wypalenia zawodowego Maslach i jego wersje

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Ciencia & Trabajo istnieją trzy wersje MBI. Pierwszą z nich jest MBI-Human Services Survey (MBI-HSS). Jest to formularz przeznaczony do stosowania u osób zajmujących się pracą z ludźmi oraz pracą socjalną. Jest to klasyczna wersja, która składa się z 22 pozycji podzielonych na 3 podskale.

Druga wersja to MBI-Educators (MBI-ES). Stosuje się ją dla osób zajmujących się edukacją. Tutaj słowo pacjent jest zmienione na uczeń, ponieważ kontekst jest inny. Ta wersja ma taką samą strukturę jak MBI-HSS. Zachowuje również te same trzy podskale.

Wreszcie, istnieje też MBI-GS (MBI-General Survey), wersja bardziej ogólna. Choć zachowuje tę samą strukturę, co dwie poprzednie wersje, zawiera tylko 16 pozycji. Trzy podskale zostały określone jako skuteczność osobista, wyczerpanie i cynizm.

Warto też wspomnieć, że istnieje czwarty MBI, przeznaczony dla uczących się dorosłych. Jest to MBI-General Survey for Students (MBI-GS [S]). Badanie przeprowadzone z udziałem włoskich studentów uniwersytetu wskazało, że jest to ważny i rzetelny test do pomiaru wyczerpania u studentów.

Mocne strony kwestionariusza wypalenia zawodowego

Poniżej przedstawiamy mocne strony, jakie posiada inwentarz wypalenia zawodowego Maslach:

  1. Jest akceptowany na całym świecie. Umożliwia to porównanie wyników z różnych populacji i kultur, aby lepiej zaprojektować strategie prewencji i interwencji.
  2. Posiada ważność współbieżną. Ten rodzaj ważności mierzy korelację testu z miarą innego, wcześniej uznanego kwestionariusza. W tym zakresie zaobserwowano korelacje między różnymi skalami behawioralnymi z MBI.
  3. Posiada ważność dywergencyjną (z ang. divergent validity). Ważność ta gwarantuje, że poszczególne części testu nie są powiązane z tymi, z którymi nie powinny. W efekcie niepożądane skojarzenia mogą zmienić oczekiwane wyniki, dlatego ta rozbieżność jest konieczna.

Mówiąc o tym ostatnim rodzaju ważności, badanie przeprowadzone z udziałem pielęgniarek wykazało, że Kwestionariusz Wypalenia Maslacha ma wysoką ważność dywergencyjną pomiędzy podskalami wyczerpania emocjonalnego, spełnienia osobistego i depersonalizacji. Ponadto jest to ważny instrument do pomiaru poziomu wypalenia zawodowego pielęgniarek pracujących w szpitalach.

Eksperci uznają ten kwestionariusz za wysoce rzetelny. Można go za taki uznać, jeśli po kilkukrotnym zastosowaniu wobec tej samej osoby daje podobne lub przybliżone wyniki w różnych pomiarach. W jednym z badań stwierdzono, że trzy podskale MBI wykazują się wysokim poziomem rzetelności.

Gdy wyniki potwierdzają wypalenie zawodowe

Wypalenie zawodowe jest syndromem, który może zmienić całe życie jednostki. W rzeczywistości wiele badań wykazuje negatywne konsekwencje wypalenia zawodowego na poziomie fizycznym, psychicznym i zawodowym. Dlatego też konieczne jest wykrycie go w odpowiednim czasie. MBI jest do tego idealnym narzędziem.

Wreszcie, jeśli dana osoba uzyskała wysokie wyniki w kwestionariuszu wypalenia, powinna udać się do specjalisty ds. zdrowia psychicznego. Będzie on w stanie opracować strategię, która zapobiegnie dalszemu narastaniu problemu. Ponadto zajmie się jego możliwymi przyczynami i konsekwencjami.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Kang, J. H., & Kim, C. W. (2012). Evaluating applicability of Maslach burnout inventory among university hospitals nurses. Korean Journal of Adult Nursing24(1), 31-37. https://koreascience.kr/article/JAKO201217136626081.page
  • Marsollier, R. G. (2013). La despersonalización y su incidencia en los procesos de desgaste laboral. Recuperado de: https://ri.conicet.gov.ar/handle/11336/7382
  • Maslach, C., Jackson, S. E. & Leiter, M. P. (1997). Maslach burnout inventory. Scarecrow Education. https://psycnet.apa.org/record/1997-09146-011
  • Olivares, V. (2017). Laudatio: Dra. Christina Maslach, Comprendiendo el Burnout. Ciencia & trabajo19(58), 59-63. https://www.scielo.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0718-24492017000100059
  • Poghosyan, L., Aiken, L. H. & Sloane, D. M. (2009). Factor structure of the Maslach burnout inventory: an analysis of data from large scale cross-sectional surveys of nurses from eight countries. International journal of nursing studies46(7), 894-902. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0020748909001114
  • Portoghese, I., Leiter, M. P., Maslach, C., et al. (2018). Measuring burnout among university students: factorial validity, invariance, and latent profiles of the Italian version of the Maslach Burnout Inventory Student Survey (MBI-SS). Frontiers in psychology9, 1-23. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2018.02105/full
  • Salvagioni, D. A. J., Melanda, F. N., Mesas, A. E., et al. (2017). Physical, psychological and occupational consequences of job burnout: A systematic review of prospective studies. PloS one12(10), 1-29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5627926/
Scroll to Top