Karty kredytowe umożliwiają kupowanie rzeczy za pieniądze, których nie masz. Jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą taka możliwość? Właściwie moglibyśmy napisać kilka książek na ten temat. W tym artykule skupimy się więc na tym, w jaki sposób możliwości, jakie dają nam karty kredytowe, wpływają na nasze zdrowie psychiczne.
W dzisiejszym świecie fizyczne pieniądze coraz bardziej tracą na znaczeniu. Karty kredytowe natomiast są naprawdę funkcjonalne i praktyczne, ponieważ oznaczają, że nie musisz nosić przy sobie pieniędzy. Ułatwiają również płatności i zwiększają ich bezpieczeństwo. Nie można zaprzeczyć, że karty kredytowe ułatwiają transakcje i stanowią wielki postęp w świecie finansów.
Problem nie leży jednak w samej karcie kredytowej, ale w ludziach, którzy używają tego udogodnienia. Nieumiejętne korzystanie z nich pozwala naprawdę łatwo wpaść w długi. Zagrożenie jest tym większe, jeśli posiadacz karty często dokonuje kompulsywnych zakupów. Problem widziany jest w perspektywie średnio- i długoterminowej. Płacenie jest trudniejsze niż kupowanie i w wielu przypadkach prowadzi do jednej ze współczesnych bolączek: stresu finansowego.
„Jeśli znajdziesz się na chronicznie przeciekającej łodzi, energia poświęcona na zmianę łodzi będzie prawdopodobnie bardziej produktywna niż energia poświęcona na łatanie przecieków”.
-Warren Buffett-
Korzystanie z kart kredytowych a zdrowie psychiczne
Rezygnacja z płatności bezgotówkowych ma wiele zalet, ale prowadzi też do pewnych problemów. Pierwszym z nich jest to, że tracisz z oczu, ile naprawdę wydajesz. Jeśli używasz fizycznych pieniędzy, możesz od razu zobaczyć, jak zmniejsza się ich ilość po dokonaniu zakupu. Cyfrowe pieniądze wydają się natomiast nieskończone.
Karty kredytowe również wywołują fałszywe przekonania. Kiedy używasz karty kredytowej, zaczynasz myśleć, że „masz daną ilość pieniędzy” na tej karcie. Mylisz więc posiadanie tych pieniędzy z pożyczaniem ich. W związku z tym bardzo łatwo przeoczyć fakt, że z każdym zakupem dokonanym na kredyt zaciągasz nowy dług.
Często też ignorujesz fakt, że kupując kartą kredytową, płacisz podwójnie. Z jednej strony zakupiona jest usługa pożyczki. Zgodnie z ustawodawstwem każdego kraju wiąże się to już z ukrytymi kosztami. Z drugiej strony produkt lub towar, który chcesz nabyć, jest kupowany, a jego cena będzie się różnić w zależności od terminu płatności. Dlatego, chociaż może się to wydawać prostą transakcją, w istocie oznacza to, że wchodzisz do złożonej sieci.
Bardzo zadłużony
Głównym niebezpieczeństwem korzystania z karty kredytowej jest robienie tego bez opamiętania i popadnięcie w nadmierne zadłużenie. Dochodzi do tego, gdy wysokość zadłużenia zaczyna przerastać Twoje możliwości spłacania go w określonym okresie, zwykle w miesiącu. W tym momencie nie masz już tylko problemów finansowych. Dochodzi do nich również znaczne obciążenie psychicznie.
Psycholog Enric Soler z Universitat Oberta de Catalunya (Hiszpania) twierdzi, że istnieje matematyczny wzór na lęk. Wygląda on następująco:
Lęk = Postrzeganie zagrożenia/Postrzeganie środków do radzenia sobie z nim
Soler wskazuje, że im większe postrzegane zagrożenie i mniejsze postrzegane zasoby do radzenia sobie z nim, tym większy niepokój. Tak więc, jeśli zagrożeniem jest brak pieniędzy na jedzenie (bardzo wysokie) i utrata pracy (zero/bardzo niskie), Twój niepokój będzie wyjątkowo wysoki. Tak się dzieje, gdy popadasz w nadmierne zadłużenie. Nierzadko znajduje ono swoje źródło w niewłaściwym korzystaniu z karty kredytowej.
Karty kredytowe – ważny jest rozsądek
Czy Ci się to podoba, czy nie, zasoby materialne są ograniczone. W efekcie większość z nas ma ograniczony budżet, a jego przekroczenie przynosi wyłącznie problemy.
Jeśli chodzi o kwestie finansowe, mając kartę kredytową, trzeba być szczególnie ostrożnym. Co do zasady powinna ona być używana wyłącznie jako środek płatniczy, a nie jako źródło pozwalające na zaciąganie długu. Osoba ze skłonnością do impulsywnych zakupów, dla swojego bezpieczeństwa, nigdy nie powinna korzystać z kart kredytowych.
Posiadając kartę kredytową, niezwykle łatwo jest się zadłużyć. Na dłuższą metę powoduje to niepokój, który pogarsza Twoje zdrowie i relacje z innymi. Łącznie staje się czynnikiem ryzyka zachorowania lub rozwoju przewlekłego problemu. Dlatego bardzo ważne jest, aby edukować się w kwestiach finansowych. Równie ważne jest, aby przejrzeć swoje zachowania zakupowe i pożyczkowe. Może się to stać kluczem do lepszego samopoczucia.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Durán, C. C. (2019). Reflexiones en torno a una economía sin dinero físico. Revista de Economía y Finanzas, 42(120).
- Vallejo-Trujillo, L. S., García, A. W. V., & Rangel, M. G. M. (2016). Bienestar financiero, una reflexión desde la ficción neoliberal en un contexto local. In Vestigium Ire, 10(2), 32-47.