Coming out: osobiste doświadczenie

Przyznanie się, że pociągają Cię osoby tej samej płci, jest trudnym zadaniem, zwłaszcza że oznacza to, że odsłaniasz naprawdę wrażliwą część siebie przed otoczeniem. W tym artykule opisuję moje doświadczenia związane z coming outem.
Coming out: osobiste doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego, 2023

Opowiadanie otaczającemu Cię światu, dlaczego pociągają Cię ludzie tej samej płci, to historia, której osoby heteroseksualne nie muszą konstruować. Z reguły ludzie nie wyjaśniają, dlaczego czują pociąg do kogoś o przeciwnej płci. To coś, co jest brane za pewnik. Jeśli jesteś mężczyzną, zwykle pociągają cię kobiety i vice versa. Tak najczęściej dzieje się też w przyrodzie. Jednak w tym artykule opowiem Wam, jak wyglądał mój coming out.

Smutny chłopiec opierając głowę o ścianę

Coming out: wyjście z szafy

Nienawidzę słów: wyjście z szafy. W szafach przechowuje się ubrania, pamiątki, prezenty i inne rzeczy. Można je tam umieścić, aby zapobiec ich niszczeniu, ale także po to, aby nie były widoczne. Zawsze się zastanawiałem, jak możemy ukryć swoje pożądanie? Czy można ukryć coś, na co nie mamy wpływu? Moim zdaniem odpowiedź jest stanowcza: nie.

W chwili, gdy będziemy w stanie dowolnie zmieniać to, co czujemy, czego pragniemy i za czym tęsknimy, przestaniemy być istotami ludzkimi.

Moi przyjaciele

To, co sprawiło mi największą udrękę w życiu, to fakt, że w pewnym momencie wiedziałem, że muszę powiedzieć rodzicom. Słyszałem już, jak mój ojciec nie raz nazywał homoseksualistów pedałami. Kiedy usłyszałem to słowo z jego ust, moje serce zabiło mocniej. To była jedna z barier, z którymi wiedziałam, że będę musiał się zmierzyć, poruszając ten temat w domu.

Z tego powodu postanowiłem najpierw powiedzieć znajomym. Miałem dobrą sieć społecznościową, która pozwalała mi czuć, że jestem zarówno wolny, jak i mam wsparcie. Wyobraź sobie, że masz na plecach plecak z dziesięcioma kamieniami w środku. Pewnego dnia idziesz przez las i postanawiasz podzielić się jego zawartością z grupą wokół Ciebie. W dniu, w którym zrobiłem coming out przed moimi przyjaciółmi, oni mi pomogli. Każdy z nich wyjął kamień z mojego plecaka, zmniejszając ciężar mojego ładunku.

Moi przyjaciele sprawili, że poczułem się jak człowiek. Wspominam ten moment z wielkim sentymentem, ponieważ pokazali mi to, co już wiedziałem: że kochanie drugiej osoby, niezależnie od jej płci, jest całkowicie uzasadnione. Pokazali mi, że tak naprawdę wszyscy jesteśmy ludźmi. Jako istoty ludzkie nie mamy możliwości decydowania, kogo kochać. To samo w sobie jest niezwykłe.

Moi rodzice

Kiedy powiedziałem rodzicom, odetchnąłem z ulgą. Poczułem się niezwykle odprężony. Czułem, jakbym miał zrzucić bombę atomową o mocy ośmiu milionów megaton. To tylko słowa, powtarzałem sobie. Jednak, ku mojemu całkowitemu zaskoczeniu, oni już o tym wiedzieli!

Rodzice często wiedzą wiele rzeczy, z których nie zdajemy sobie sprawy. Kiedy w końcu się odważyłem i porozmawiałem z nimi, pomogli mi nawet wymyślić plan poinformowania reszty rodziny.

Wartości, które otrzymaliśmy, gdy byliśmy mali, w większym stopniu kierują naszymi działaniami, gdy jesteśmy starsi.

Nastoletni syn z ojcem

Moja rodzina

Wiem, że miałem szczęście. Wiem, że są ludzie, którym naprawdę trudno jest zdecydować się na coming out przed swoimi rodzinami. W moim przypadku było odwrotnie. Kiedy opowiedziałem o tym ciotom, wujkom i dziadkom, ich reakcja była cudowna.

Moja babcia nawet nalegała, żebym przedstawił ją mojemu partnerowi!

Czułem się naprawdę wspierany, doceniany i kochany. To dlatego, że zamiast widzieć inną osobę, moja rodzina widziała człowieka. Widzieli kogoś godnego kochania i bycia kochanym, bez względu na płeć i orientację seksualną. Myślę, że to było najważniejsze. W końcu kochanie kogoś jest jedną z najpiękniejszych rzeczy, jakich możemy doświadczyć, poczuć, pragnąć i smakować.

Liczy się miłość. Musimy kochać bardzo, szaleńczo i bez wahania. Nasze życie jest stworzone do kochania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Altmann, W. (2001). Salir del armario. Los estudios” gays” en España. Iberoamericana (2001-), 1(1), 181-195.
  • Pérez Iglesias, J. (1997). Salir del armario para entrar en las eatanterías: servicios bibliotecarios para gays y lesbianas.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.