Romantyzowanie życia stało się niedawno niezwykle popularne w mediach społecznościowych. To motto, które przyjmują zarówno influencerzy, jak i mniej “znani” ludzie, którzy szukają odrobiny uwagi i wdzięczności w swojej codzienności. Jeśli nie wiesz, o co w tym wszystkim chodzi, poniżej wyjaśniamy to zjawisko.
W Internecie nie zawsze promuje się zdrowe zachowania. Bycie w mediach społecznościowych może prowadzić do udawania, porównywania się z innymi i filtrowania rzeczywistości, aby pokazać tylko najbardziej pożądane aspekty swojego życia. Jednak w przypadku romantyzowania życia, propozycja ta jest zarówno pozytywna, jak i korzystna. Sugeruje, że powinieneś być świadomy każdej sekundy swojego życia, cieszyć się nią i cenić ją taką, jaka jest. Myślisz, że byłbyś w stanie zacząć romantyzować swoje życie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Romantyzowanie życia
Zjawisko to nie ma żadnych zasad ani ustalonych kroków. Każdy dostosowuje to podejście do własnych upodobań i możliwości. Jego założeniem jest porzucenie życia na autopilocie i rozpoczęcie doceniania otaczającego Cię piękna. Każdego dnia wykonujesz niekończące się czynności, których prawie nie zauważasz, ponieważ jednocześnie albo wspominasz przeszłość, albo martwisz się o przyszłość. Twoje życie przemija, a Ty nigdy nie doceniasz żadnej chwili.
Co więcej, gardzisz swoją codzienną rutyną, analizując szczegółowo każdą chwilę nudy, czekając na weekend, wakacje lub idealną przyszłość. Co by było, gdybyś poświęcił trochę więcej czasu na bycie wdzięcznym za to, co już masz? Spróbój doceniać i czuć wdzięczność za swoje doświadczenia. Co powiesz na zmianę defetystycznej mowy na inną, bardziej inspirującą i motywującą?
Idea romantyzacji wywodzi się z psychologii pozytywnej i uważności. Proponuje kultywowanie mocnych stron, takich jak wdzięczność, optymizm, ciekawość, pasja i uznanie dla piękna. Ponadto zachęca Cię do łączenia się z teraźniejszością i angażowania wszystkich zmysłów w każdym momencie dnia.
Korzyści z romantyzacji życia
Możesz pomyśleć, że brzmi to jak dość banalny trend. Niewątpliwie są tacy, którzy patrzą na to tylko z perspektywy estetycznej, ale jeśli przyswoisz sobie jego istotę i zaczniesz go stosować, może to przynieść Ci kilka korzyści. Są to między innymi:
Pozytywne emocje
Romantyzowanie życia jest zaproszeniem do doświadczania pozytywnych emocji, ponieważ prowadzi do tworzenia przyjemnych i komfortowych przestrzeni i doświadczeń dla siebie. Jest to podobne do duńskiej filozofii hygge. Polega na tworzeniu przytulnych i przyjemnych środowisk oraz momentów w codziennym życiu, które poprawiają Ci nastrój.
Może to być na przykład utrzymywanie domu w czystości i porządku, palenie świec zapachowych i używanie określonych materiałów, które lubisz. Może to również obejmować prezentację posiłków w kolorowy i apetyczny sposób oraz podawanie ich na talerzach, które lubisz. Te drobne szczegóły generują spokój, ciszę, przyjemność i porządek psychiczny.
Ćwiczenie samoopieki
Romantyzacja sugeruje, że zaczynasz postrzegać siebie jako głównego bohatera własnego filmu. Oznacza to, że zwracasz na siebie uwagę i dbasz o swoje dobre samopoczucie. Ponadto podejście to zachęca do poświęcenia czasu sobie, swojemu zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, rozwojowi osobistemu, hobby i emocjom.
Niektóre typowe praktyki związane z romantyzowaniem życia obejmują codzienne czytanie, prowadzenie dziennika, dbanie o skórę i wygląd fizyczny oraz samotne wyjścia. Wszystkie te czynności, choć proste, sprzyjają introspekcji, korzystnie wpływają na poczucie własnej wartości i mogą pomóc Ci poznać i pokochać siebie w sposób, jakiego wcześniej nie znałeś.
Życie w teraźniejszości
Uważność to koncepcja, która, gdy jest stosowana w praktyce, przynosi liczne korzyści. Mówiąc dokładniej, pomaga zapobiegać i zwalczać stres, niepokój i depresję, ponieważ zwiększa uwagę i emocje oraz promuje większą świadomość i równowagę. W ten sposób uważność umożliwia akceptację teraźniejszości bez osądzania jej i zmniejsza reaktywność emocjonalną.
Romantyzując swoje życie, decydujesz się być obecnym w każdej chwili, przeżywając ją każdym ze swoich pięciu zmysłów, doceniając i delektując się nią, zamiast zatracać się w myślowych wędrówkach. Widok z okna, konkretna piosenka, rozmowa z przyjacielem lub spacer na łonie natury stają się chwilami, którymi można się delektować i z którymi można się połączyć.
Wypracowanie dobrych nawyków
Kolejną korzyścią płynącą z romantyzacji jest ustanowienie dobrych nawyków i utrzymanie ich w celu wygenerowania zaangażowania wobec siebie. Romantyzowanie życia oznacza zaangażowanie się w rutynę. Projektujesz ją w taki sposób, aby pozwalała Ci iść do przodu, rozwijać się i tworzyć najlepszą wersję samego siebie.
Zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia, codzienna medytacja i realizacja planów. Twoje cele zależą od Ciebie, ale kluczem jest wytrwałość i dyscyplina.
Przekonasz się, że wzmocnisz tym samym poczucie własnej wartości, pewność siebie i satysfakcję z życia. Ponadto wyznaczanie sobie osobistych celów i ich realizacja sprzyja uwalnianiu dopaminy. Jest to hormon nagrody związany z motywacją.
Wzmocnienie swoich relacji społecznych
Twoje życie towarzyskie również ulegnie poprawie, ponieważ romantyzacja pomaga Ci skupić się na relacjach. Upewnij się, że otaczasz się inspirującymi ludźmi, którzy Cię wzbogacają i pomagają Ci osiągnąć Twoje cele.
Jeśli tak jest, być może od teraz będziesz w stanie ich lepiej dostrzec i bardziej docenić ich towarzystwo. Wcześniej mogłeś ich uważać za coś “oczywistego”. Takie podejście promuje otwartą postawę. Pozwala z powodzeniem obserwować innych i zrozumieć, że każdy ma coś do zaoferowania. Co więcej, pomaga zrozumieć, że możesz uczyć się od każdego.
Jak widać, istnieje wiele korzyści, których możesz doświadczyć na co dzień, jeśli zaczniesz romantyzować swoje życie. Pamiętaj, że nie oznacza to imponowania komukolwiek ani dzielenia się swoimi postępami w mediach społecznościowych. To osobista ścieżka mająca na celu życie z wdzięcznością i uznaniem, zmniejszenie stresu i bycie bardziej połączonym z teraźniejszością. Ostatnia uwaga: dokonując porównań, staraj się przyjąć szeroką perspektywę. Upewnij się, że wybierasz punkty odniesienia, które pozwolą Ci się rozwijać i nie zalewają Cię negatywnymi emocjami.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Hervás, G., Cebolla, A., & Soler, J. (2016). Intervenciones psicológicas basadas en mindfulness y sus beneficios: estado actual de la cuestión. Clínica y salud, 27(3), 115-124.
- Moyano, N. C. (2010). Gratitud en la psicología positiva. Psicodebate. Psicología, Cultura y Sociedad, (10), 103-118.
- Park, N., Peterson, C., & Seligman, M. E. (2004). Strengths of character and well-being. Journal of social and Clinical Psychology, 23(5), 603-619.
- Vásquez-Dextre, E. R. (2016). Mindfulness: Conceptos generales, psicoterapia y aplicaciones clínicas. Revista de Neuro-Psiquiatría, 79(1), 42-51.