Jak być najlepszą wersją siebie

Droga do bycia najlepszą wersją siebie nie będzie najłatwiejsza na świecie, ale będzie najbardziej satysfakcjonująca. Tutaj powiemy Ci, jak to osiągnąć.
Jak być najlepszą wersją siebie
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2023

Każdy z nas chce być najlepszą wersją siebie. Jednak niewielu się to udaje. Często jesteśmy swoimi najgorszymi wrogami, jeśli chodzi o osiągnięcie sukcesu i życia, jakiego pragniemy. Samosabotujemy się zachowaniami, które zatrzymują nas w naszych strefach komfortu i nie pozwalają nam iść do przodu. Możemy nawet rozwinąć zachowania autodestrukcyjne – takie jak uzależnienia – które tylko pogarszają nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.

Dlaczego jednak tak się dzieje? Dlaczego tak wielu z nas ma trudności z wydobyciem z siebie tego, co najlepsze? Powodów jest wiele i zależą one od naszych indywidualnych historii. W większości przypadków jest to jednak głęboki strach przed pomyłką, nieznanym i utratą tego, co już osiągnęliśmy.

Ponadto wielu z nas ignoruje swój potencjał i wierzy, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć wielkich rzeczy. W takich przypadkach cierpimy z powodu niskiej samooceny. Zaciemnia to nasze osądy i napełnia nas niepewnością.

Wiemy, jak trudne może być osiągnięcie najlepszej wersji siebie. Damy Ci kilka wskazówek.

Jak być najlepszą wersją siebie?

Przede wszystkim musisz pamiętać, że praca nad najlepszą wersją samego siebie to niekończące się zadanie. W końcu zawsze można wzmacniać swoje mocne strony, pracować nad wadami i zdobywać nowe umiejętności.

Twój sposób bycia zmienia się przez całe życie. Dlatego w chwilach kryzysu lub ważnych sytuacjach powinieneś spojrzeć do wewnątrz i zidentyfikować aspekty swojej osobowości, które możesz poprawić, aby rozwijać się jako osoba.

Biorąc to pod uwagę, przyjrzyjmy się kilku wskazówkom, które pomogą Ci stać się najlepszą wersją siebie.

1. Przestań myśleć i mówić negatywnie

Jestem kompletną porażką, jeśli chodzi o związki”,Nigdy nie będę miała ciała, jakiego pragnę ”, „Moje życie jest do bani”. To tylko kilka przykładów wewnętrznego dialogu, który Cię dewaluuje i skazuje na porażkę.

Kiedy mówisz do siebie w negatywny sposób, przekonujesz się, że pewne irracjonalne idee są realne i prawdziwe . To prawdziwy problem, ponieważ oznacza to, że sabotujesz siebie lub przestajesz próbować nowych rzeczy. Dlatego też nauka wyciszania negatywnej samokrytyki jest niezwykle ważna. Musisz zacząć od uświadomienia sobie tego.

Kobieta myśli w polu

Aby to zrobić, zwróć uwagę na to, jak mówisz do siebie, gdy popełnisz błąd lub nie uda Ci się czegoś osiągnąć. Zidentyfikuj swoje negatywne komentarze i sformułuj je w bardziej pozytywne wersje. Na początku może to być skomplikowane, ale z czasem rozpoznasz swój wewnętrzny samosabotujący dialog i będziesz w stanie łatwiej go modyfikować.

2. Unikaj krytykowania i osądzania innych

Czy zauważyłeś, jak łatwo jest nam krytykować innych? Daje nam to poczucie wyższości, nawet jeśli krytyka jest nieuzasadniona. Jednak za tym uczuciem kryje się niska samoocena. Uciekasz się do dewaluacji innych, aby czuć się dobrze ze sobą.

Jeśli chcesz być najlepszą wersją siebie, musisz unikać oceniania innych i zacząć pracować nad swoją miłością do siebie. Musisz zacząć doceniać siebie takim, jakim jesteś. Wkrótce przekonasz się, że krytykowanie innych nie ma sensu.

3. Pracuj nad swoim strachem przed porażką

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z powodów, dla których nie możesz stać się najlepszą wersją siebie, jest strach przed porażką. Być może naprawdę czegoś pragniesz, ale nie masz odwagi do tego dążyć, ponieważ boisz się popełnić błąd. Wybierasz unikanie ryzyka i spędzasz cały swój czas czując, że coś jest nie tak z Twoim życiem.

Najbardziej prawdziwi ludzie to ci, którzy wiedzą, czego chcą i dążą do tego.

Ci, którzy nie potrafią rozpoznać, czego chcą, w końcu akceptują to, co daje im życie. Nie bój się, że się pomylisz. Błędy są najlepszym źródłem wiedzy i rozwoju.

4. Określ, czego chcesz i osiągnij to

Jeśli spędzisz całe życie uciekając przed porażką, możesz zacząć robić rzeczy, których tak naprawdę nie chcesz. Mogą to być na przykład studia w dziedzinie, która nawet Cię nie interesuje, lub poślubienie kogoś, kto nie czyni Cię szczęśliwym.

Twoja najlepsza wersja pojawia się, gdy ryzykujesz znalezienie siebie. Miej marzenia i rób wszystko, aby się spełniły.

Zapomnij o byciu idealną wersją dla innych. Ta osoba nie istnieje, a dążenie do bycia nią sprawi, że będziesz bardzo nieszczęśliwy. Jeśli masz kogoś zadowolić, wybierz siebie.

Nie pozwól, aby ktoś wmówił Ci, że nie możesz czegoś zrobić tylko dlatego, że to coś innego.

Szczęśliwa kobieta z zamkniętymi oczami

5. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię motywują

Innym sposobem na bycie najlepszą wersją siebie jest otaczanie się ludźmi, którzy sprawiają, że się rozwijasz. Kiedy Twoi przyjaciele i rodzina mają wobec Ciebie pozytywne nastawienie i motywują Cię do osiągania celów, droga jest łatwiejsza i bardziej satysfakcjonująca.

Dlatego jeśli Twoi przyjaciele i rodzina nie są dobrym towarzystwem, poszukaj innych alternatyw. Nie porzucaj całkowicie swoich obecnych przyjaciół, ale pozwól sobie na poznawanie nowych ludzi, którzy generują dobre wibracje.

Możesz także poszukać doradców, terapeutów lub trenerów, którzy pomogą Ci znaleźć motywację, której potrzebujesz.

6. Poznaj siebie

Samoświadomość jest niezbędna do osiągnięcia najlepszej wersji siebie. Nie będziesz w stanie tego zrobić, nie wiedząc, jakie są Twoje pragnienia, skłonności, mocne strony, wady, uczucia czy opinie.

Ponadto samowiedza jest kluczem do zwiększenia poczucia własnej wartości, kierowania emocjami, kierowania własnym życiem zgodnie z własnymi pragnieniami i bycia bardziej autentycznym. Krótko mówiąc, bycia lepszym człowiekiem.

Aby nad tym pracować, załóż osobisty dziennik, w którym będziesz zapisywać swoje myśli i emocje. Sporządź listę swoich mocnych i słabych stron, otwórz się na nowe doświadczenia, aby zidentyfikować swoje ukryte pasje, praktykuj medytację i psychoterapię.

7. Radź sobie z konfliktem

Ucieczka od problemów nie sprawi, że one znikną. Wręcz przeciwnie: takie zachowanie je wzmacnia. Często jednak unikasz ich ze strachu lub dlatego, że nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić.

Musisz pamiętać, że problemy są nieodłączną częścią życia. Zawsze będziesz napotykać trudności, którym musisz stawić czoła i odpowiednio je pokonać.

Dlatego jeśli chcesz być najlepszą wersją siebie, musisz nauczyć się asertywnie rozwiązywać swoje konflikty. To sprawi, że odniesiesz większy sukces w życiu.

8. Nie szukaj szczęścia w przedmiotach materialnych

Jeśli Twoje szczęście zależy od dóbr materialnych, nigdy nie będziesz naprawdę szczęśliwy. Pamiętaj, że dobre samopoczucie i poczucie spełnienia pochodzą z wnętrza. Oznacza to pracę nad miłością własną, bycie wdzięcznym za to, co już masz i nawiązywanie zdrowych więzi z otaczającymi Cię ludźmi.

Musisz nauczyć się rozpoznawać, co jest naprawdę wartościowe w Twoim życiu. To pomoże Ci być najlepszą wersją siebie.

9. Żyj w teraźniejszości

Wielu ludzi spędza życie tęskniąc za przeszłością lub marząc o lepszej przyszłości. To nic złego spojrzeć wstecz na swoją przeszłość, aby uczyć się na swoich błędach i docenić to, co dało Ci życie. Nie jest też błędem wymyślanie lub planowanie lepszej przyszłości.

Jeśli jednak spędzasz większość czasu na przeżywaniu nostalgii lub oczekiwań, staje się to problemem. Twoje życie przemija, a Ty przegapiasz małe przyjemności, które przynosi Ci teraźniejszość.

10. Ćwicz samoopiekę

Jesteś najważniejszą osobą w swoim życiu i tak powinieneś się traktować. Aby to zrobić, zadbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne, utrzymuj zbilansowaną dietę, bądź aktywny, dbaj o swój sen, zostaw sobie czas na zabawę i spotkania z przyjaciółmi.

Unikaj zachowań, które mogą wyrządzić Ci wiele szkód. Są to na przykład alkohol, tytoń lub inne substancje toksyczne.

11. Naucz się czegoś nowego

Życie polega na ciągłym uczeniu się. Dlatego im więcej rzeczy się nauczysz, tym lepiej będziesz czuć się z samym sobą i otaczającym Cię światem.

Ucz się od każdej napotkanej osoby, każdego miejsca, które odwiedzasz i każdej przeczytanej książki. Ucz się na swoich dobrych doświadczeniach, ale przede wszystkim na tych złych. To najwspanialsi nauczyciele.

Czy jesteś gotowy, aby być sobą?

Jak widzisz, droga do bycia najlepszą wersją siebie nie będzie łatwa. To, czy odniesiesz sukces, czy nie, będzie zależeć od Twojego nastawienia.

Jesteś gotowy do odnalezienia siebie, gdy jesteś gotów stawić czoła wyzwaniom bez wymówek. W przeciwnym razie poniesiesz beznadziejną porażkę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hardy B. Transforma tu personalidad: Códigos para conseguir la mejor versión de ti mismo. Madrid: EDAF; 2021.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.