Pozytywne emocje są najlepszą bronią przeciwko przeciwnościom

Pozytywne emocje są najlepszą bronią przeciwko przeciwnościom

Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia, 2018

Uczymy dzieci czytania, pisania, ubierania się lub jazdy na rowerze. Ale co z ich emocjami? Nauczenie dzieci czym są pozytywne emocje może stać się kluczem do ich szczęścia. Pozytywne emocje sprawiają, że stajemy się bardziej odporni w obliczu przeciwności losu. Ludzie, którzy zginają się, ale nie załamują podczas konfrontacji z przeciwnościami, są w stanie doświadczać pozytywnych emocji nawet w stresujących sytuacjach.

Wiele problemów ze zdrowiem psychicznym ma źródło emocjonalne. Niezrozumiane i tłumione emocje szkodzą ciału i umysłowi.

Emocje są czymś, czego się “naucza”, różnica polega na tym, że można uczyć się ich na własną rękę – zarówno tych dobrych jak i złych. Możesz też mieć na nie bezpośredni i świadomy wpływ – w ten sposób pomagając dzieciom zrozumieć, przetwarzać i regulować ich własne emocje.

Wykształcanie własnych emocji

Edukowanie dzieci w zakresie emocji oznacza wykształcenie tychże emocji na całe przyszłe życie. Inteligencja emocjonalna to zestaw umiejętności rozpoznawania zarówno własnych emocji jak i tych, które okazują inni. Pozwala również na odpowiednie zarządzanie nimi.

Dziewczynka w kolorowej sukience.

Kilka lat temu edukacja emocjonalna polegała na uczeniu się jak tłumić pewne emocje. Jednak na szczęście powoli zaczęliśmy odkrywać inteligencję emocjonalną i nadawać jej należne znaczenie. Obejmuje to adekwatne wyrażanie emocji, a nie ich powstrzymywanie.

Idealnym sposobem zmniejszenia przyszłych poziomów przemocy i zwiększenia poziomów altruizmu jest wczesne zachęcanie do uczenia się na poziomie społecznym i emocjonalnym. Jeśli dziecko jest zdolne do rozpoznania emocji swoich i rówieśników, będzie wiedziało, jak zareagować na nie odpowiednio. Stanowi to podstawą poprawy jego umiejętności społecznych, aby wiedzieć, co i kiedy powinno robić.

Poza tym wiedza, jak wyrazić emocje, ochroni dziecko przed poczuciem, że jest pozbawione prawa głosu. Pomoże mu poprosić o pomoc, jeśli poczuje się zagrożone lub zastraszane.

“Nie zapominajmy, że małe emocje są kapitanami naszego życia i jesteśmy im posłuszni, nawet tego nie zauważając”.

-Vincent van Gogh-

W jaki sposób pozytywne emocje nam pomagają?

Pozytywne emocje promują otwarte, elastyczne i integrujące wzorce myślowe. Bardzo możliwe, że ten sposób myślenia poprzedzał wielkie odkrycia i najważniejsze osiągnięcia w historii ludzkości.

Trudno sobie wyobrazić rozzłoszczonego Michała Anioła podczas malowania Kaplicy Sykstyńskiej lub zirytowanego Newtona siedzącego pod jabłonią lub też przygnębionych – Edisona lub Marie Curie w swoich laboratoriach. Wręcz przeciwnie, łatwo zobaczyć w wyobraźni jak zastanawiają się nad możliwościami i alternatywnymi opcjami, łącząc z sobą niekompatybilne elementy, pochłoniętych pracą. Podekscytowanych, gdy zastanawiali się nad postępami w kierunku pożądanego i znaczącego celu.

Zgodnie z tymi samymi zasadami udowodniono, że diagnozy chorób wątroby były bardziej skuteczne, gdy lekarze czuli się szczęśliwi (Fredrickson, 2003). “Bardziej skuteczne” oznacza w tym przypadku, że lekarzom mniej czasu zajęło połączenie wszystkich wyników badań pacjenta. Rzadziej opierali swoje wnioski na początkowych spostrzeżeniach. Dlatego też ich diagnozy nie były tak przedwczesne i pochopne.

Pozytywne emocje pomagają nam nie tylko dobrze się czuć, ale także pomagają nam podnosić umiejętności i kompetencje osobiste. Codzienne doświadczanie pozytywnych emocji pomaga nam odczuwać stan ogólnego szczęścia.

Dziewczynka z niebieskimi kokardkami.

” Emocje są jak dzikie konie. Nie są wyjaśnieniem, które pomoże nam iść do przodu, to raczej zadanie do rozwiązania dla naszej silnej woli”

Paulo Cohelo

To może Cię zainteresować ...
Pozytywne osoby- co robią, aby uciec od negatywnej energii
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Pozytywne osoby- co robią, aby uciec od negatywnej energii

Niektórzy ludzie są w stanie zachować optymizm zawsze i wszędzie. Co robią pozytywne osoby, aby uciec od negatywnej energii, która ich otacza?


Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.