Pozytywne emocje są najlepszą bronią przeciwko przeciwnościom

Pozytywne emocje są najlepszą bronią przeciwko przeciwnościom

Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia, 2018

Uczymy dzieci czytania, pisania, ubierania się lub jazdy na rowerze. Ale co z ich emocjami? Nauczenie dzieci czym są pozytywne emocje może stać się kluczem do ich szczęścia. Pozytywne emocje sprawiają, że stajemy się bardziej odporni w obliczu przeciwności losu. Ludzie, którzy zginają się, ale nie załamują podczas konfrontacji z przeciwnościami, są w stanie doświadczać pozytywnych emocji nawet w stresujących sytuacjach.

Wiele problemów ze zdrowiem psychicznym ma źródło emocjonalne. Niezrozumiane i tłumione emocje szkodzą ciału i umysłowi.

Emocje są czymś, czego się “naucza”, różnica polega na tym, że można uczyć się ich na własną rękę – zarówno tych dobrych jak i złych. Możesz też mieć na nie bezpośredni i świadomy wpływ – w ten sposób pomagając dzieciom zrozumieć, przetwarzać i regulować ich własne emocje.

Wykształcanie własnych emocji

Edukowanie dzieci w zakresie emocji oznacza wykształcenie tychże emocji na całe przyszłe życie. Inteligencja emocjonalna to zestaw umiejętności rozpoznawania zarówno własnych emocji jak i tych, które okazują inni. Pozwala również na odpowiednie zarządzanie nimi.

Dziewczynka w kolorowej sukience.

Kilka lat temu edukacja emocjonalna polegała na uczeniu się jak tłumić pewne emocje. Jednak na szczęście powoli zaczęliśmy odkrywać inteligencję emocjonalną i nadawać jej należne znaczenie. Obejmuje to adekwatne wyrażanie emocji, a nie ich powstrzymywanie.

Idealnym sposobem zmniejszenia przyszłych poziomów przemocy i zwiększenia poziomów altruizmu jest wczesne zachęcanie do uczenia się na poziomie społecznym i emocjonalnym. Jeśli dziecko jest zdolne do rozpoznania emocji swoich i rówieśników, będzie wiedziało, jak zareagować na nie odpowiednio. Stanowi to podstawą poprawy jego umiejętności społecznych, aby wiedzieć, co i kiedy powinno robić.

Poza tym wiedza, jak wyrazić emocje, ochroni dziecko przed poczuciem, że jest pozbawione prawa głosu. Pomoże mu poprosić o pomoc, jeśli poczuje się zagrożone lub zastraszane.

“Nie zapominajmy, że małe emocje są kapitanami naszego życia i jesteśmy im posłuszni, nawet tego nie zauważając”.

-Vincent van Gogh-

W jaki sposób pozytywne emocje nam pomagają?

Pozytywne emocje promują otwarte, elastyczne i integrujące wzorce myślowe. Bardzo możliwe, że ten sposób myślenia poprzedzał wielkie odkrycia i najważniejsze osiągnięcia w historii ludzkości.

Trudno sobie wyobrazić rozzłoszczonego Michała Anioła podczas malowania Kaplicy Sykstyńskiej lub zirytowanego Newtona siedzącego pod jabłonią lub też przygnębionych – Edisona lub Marie Curie w swoich laboratoriach. Wręcz przeciwnie, łatwo zobaczyć w wyobraźni jak zastanawiają się nad możliwościami i alternatywnymi opcjami, łącząc z sobą niekompatybilne elementy, pochłoniętych pracą. Podekscytowanych, gdy zastanawiali się nad postępami w kierunku pożądanego i znaczącego celu.

Zgodnie z tymi samymi zasadami udowodniono, że diagnozy chorób wątroby były bardziej skuteczne, gdy lekarze czuli się szczęśliwi (Fredrickson, 2003). “Bardziej skuteczne” oznacza w tym przypadku, że lekarzom mniej czasu zajęło połączenie wszystkich wyników badań pacjenta. Rzadziej opierali swoje wnioski na początkowych spostrzeżeniach. Dlatego też ich diagnozy nie były tak przedwczesne i pochopne.

Pozytywne emocje pomagają nam nie tylko dobrze się czuć, ale także pomagają nam podnosić umiejętności i kompetencje osobiste. Codzienne doświadczanie pozytywnych emocji pomaga nam odczuwać stan ogólnego szczęścia.

Dziewczynka z niebieskimi kokardkami.

” Emocje są jak dzikie konie. Nie są wyjaśnieniem, które pomoże nam iść do przodu, to raczej zadanie do rozwiązania dla naszej silnej woli”

Paulo Cohelo


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.