Jeśli jest jedna rzecz, której zwykle zazdrościmy osobom odnoszącym sukcesy, to jest to ich zdolność do podejmowania decyzji. Poza ich kompetencjami i talentem znajduje się umiejętność kierowania ich zasobów we właściwym kierunku. Muszą być zdecydowani, aby wybrać najlepszą strategię w chwilach największej niepewności. Kto nie chciałby mieć takiej zdolności? Jak więc osiągnąć jasność umysłu i móc dokonywać odpowiednich wyborów?
Co zaskakujące, jednym z narzędzi niezbędnych do odniesienia sukcesu w dowolnej dziedzinie życia jest jasność umysłu. Jest to kompetencja pozwalająca na wyłączenie zewnętrznego i wewnętrznego szumu w celu lepszego przetwarzania rzeczywistości i podejmowania lepszych decyzji. Oznacza umiejętność skupienia się na tym, co ważne, z jasnością, wewnętrzną harmonią i pewnością siebie.
Problem w tym, że nie pracujemy nad tą zdolnością. Nie ma jej nawet w podręcznikach do samopomocy. Jest to jednak strategia psychologiczna o ogromnej wartości, która ma wpływ zarówno w miejscu pracy, jak i w sferze relacji. Można powiedzieć, że jest także niezbędna dla dobrego zdrowia psychicznego. To dlatego, że kiedy jesteś w stanie uspokoić swoje dysfunkcyjne myśli, znajdujesz wewnętrzną równowagę, dzięki której odzyskujesz kontrolę nad swoim życiem.
Co by było, gdybyś odkrył, jak rozwinąć tę potężną zdolność skupienia umysłu?
„Albo Ty kontrolujesz swój umysł, albo on kontroluje Ciebie”.
– Napoleon Hill-
Jasność umysłu – jak możesz ją uzyskać?
Jeśli masz trudności z osiągnięciem jasności umysłu, może to być spowodowane tym, że nie jest to Twój domyślny stan psychiczny. Twój umysł woli być czujny. Ma obsesję na punkcie ruminacji, zmartwień i wyobrażania sobie najbardziej katastrofalnej przyszłości. W ten sposób chroni Cię przed tym, co „może się wydarzyć”. Jednak robiąc to, naraża Cię na uczucie stałego niepokoju i niezadowolenia.
Koszt niemożności jasnego myślenia jest ogromny, jak zapewne sam już wiesz. Jeśli Twój umysł jest pełen zakłóceń, irracjonalnych pomysłów, podejrzeń, stresu i negatywnych emocji, Twój niepokój wzrasta do nadmiernego poziomu. W takich chwilach podejmujesz decyzje bez zastanowienia i często zbyt pochopnie. Jednocześnie wzrasta Twoje poczucie braku kontroli, wraz z prawdopodobieństwem wystąpienia zaburzeń psychicznych.
Dlatego też musisz ćwiczyć swoją jasność umysłu. Wtedy będziesz w stanie aktywować inne, zdrowsze podejście, które rozwieje mgłę nadmiaru, która wydaje się wszystko przesłaniać. Badanie przeprowadzone przez University of Utah (USA) twierdzi, że jednym ze sposobów rozwijania jasności umysłu jest uważność, czyli sposób na zwiększenie naszej samoświadomości. Jest to w zasadzie kluczowe. Zobaczmy, jak to osiągnąć.
1. Upraszczaj sobie życie, aby dostrzec swoje priorytety
Mniej nie tylko znaczy więcej, ale gwarantuje też lepsze zdrowie psychiczne. Przyzwyczaiłeś się do życia, które często jest pełne sztuczności i licznych stresorów. Wypełniasz swój harmonogram wieloma zajęciami, które nie zawsze są satysfakcjonujące. To samo dotyczy Twoich relacji. Możesz kojarzyć sukces społeczny z posiadaniem wielu przyjaciół i wielu kontaktów towarzyskich.
Jednak cała ta nadmierna interakcja i wielozadaniowość wypełnia Cię hałasem. Jeśli dodasz do tego wagę mediów społecznościowych, niekończące się powiadomienia i potrzebę bycia takim, jakiego oczekuje od Ciebie społeczeństwo, efektem będzie pewien stopień cierpienia. Musisz więc uprościć swoje życie, jeśli chcesz osiągnąć jasność umysłu.
2. Reguluj swoje emocje, aby lepiej myśleć
Trudne emocje, takie jak niepokój, smutek, frustracja i złość, są jak mgła, która spowija Twój umysł. Twoja zdolność do podejmowania decyzji jest zmniejszona, gdy jesteś zdominowany przez emocje o wartości negatywnej. Wiedza o tym, jak je regulować, pozwoli Ci patrzeć na rzeczywistość ze spokojniejszej pozycji. Co więcej, będziesz w stanie wybrać najbardziej odpowiednią reakcję w różnych okolicznościach.
3. Uważność, spokój tu i teraz
Jak wspomnieliśmy wcześniej, uważność jest skutecznym sposobem rozwijania jasności umysłu. Ta starożytna praktyka trenuje Twoją uwagę, aby skupiała się tam, gdzie jest to naprawdę ważne: w chwili obecnej.
Co więcej, narzędzie to nie tylko pozwala uregulować stres i błądzące myśli, ale także zwiększa także Twoją samoświadomość. Innymi słowy, jest to zdolność do łączenia się ze swoim wewnętrznym światem, aby wiedzieć, co się w nim dzieje i czego potrzebujesz. W efekcie jest to bezpośredni kanał do twojego Ja i łączenia się ze światem w autentyczny sposób, który prowadzi Cię do Twoich celów.
4. Ustal swoje priorytety, wartości i cele
Osoba, którą jesteś, została zbudowana dzięki Twoim wartościom, celom i priorytetom. Samo wyjaśnienie tych realiów jednak nie wystarczy. Musisz o nich pamiętać każdego dnia, jeśli chcesz zachować jasność umysłu. Warto zadać sobie następujące pytania:
- Jakie wartości Cię w tym momencie definiują? Nie powinieneś pozwalać innym ich naruszać.
- Jakie cele wyznaczyłeś sobie w perspektywie krótko- i długoterminowej?
- Co jest teraz Twoim priorytetem w życiu? Czy jest to Twoja rodzina, praca, czy Twoje zdrowie? Czy coś przesłania Ci te wymiary? Co należy zrobić, aby je zabezpieczyć?
5. Myślenie krytyczne
Czy potrafisz myśleć krytycznie? Kwestionujesz to, co większość uważa za oczywiste? Czy zazwyczaj analizujesz własne przekonania lub wyobrażenia, aby dowiedzieć się, czy nie są one uwarunkowane uprzedzeniami? Posiadanie krytycznego myślenia oznacza nie tylko patrzenie na świat z bardziej analitycznej perspektywy, ale także uświadomienie sobie, że działasz również poprzez uprzedzenia.
Samoświadomość wymaga aktywacji siebie, która zadaje sobie pytania. Takie, które nie są uwarunkowane przez otoczenie. Pomaga to aktywować jasność umysłu i podejmować lepsze decyzje.
Wniosek
Do wskazanych tutaj strategii psychologicznych musimy dodać kilka porad dotyczących zdrowia fizycznego. Czysty umysł wymaga również dobrych nawyków związanych ze stylem życia. Należą do nich dobry sen, zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia fizyczne. Jak wiesz, Twoje ciało i umysł tworzą całość, której musisz słuchać i dbać o nią na co dzień.
Jasność umysłu jest jak rzeka płynąca w harmonii, której czystość pozwala dostrzec piękno błyszczących kamieni na jej dnie. Dlatego nie wahaj się promować tej samej harmonii i przejrzystości, z którymi możesz być sobą z każdym nowym krokiem i postępem, jaki robisz.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Baer RA, Lykins EL, Peters JR. Mindfulness and self-compassion as predictors of psychological wellbeing in long-term meditators and matched nonmeditators. The Journal of Positive Psychology. 2012;7(3):230–238
- Barnes S, Brown KW, Krusemark E, Campbell WK, Rogge RD. The role of mindfulness in romantic relationship satisfaction and responses to relationship stress. Journal of Marital and Family Therapy. 2007;33(4):482–500.
- Hanley AW, Garland EL. Clarity of mind: Structural equation modeling of associations between dispositional mindfulness, self-concept clarity and psychological well-being. Pers Individ Dif. 2017 Feb 1;106:334-339. doi: 10.1016/j.paid.2016.10.028. Epub 2016 Nov 9. PMID: 28584390; PMCID: PMC5455779.