Filmy, które doprowadzą Cię do łez

Jeśli szukasz filmów, które wzbudzą w Tobie intensywne emocje, nie przegap naszych propozycji.
Filmy, które doprowadzą Cię do łez
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez María del Mar García

Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia, 2023

Od czasu do czasu powinnaś pozwolić sobie na smutek. Następnym razem, gdy będziesz miała ochotę dać upust swoim uczuciom, przypomnij sobie poniższe filmy, które doprowadzą Cię do łez. Płacz jest niezwykle zdrową reakcją naszego organizmu.

Postacie, historie i wydarzenia z tych filmów tworzą idealną mieszankę, przy której możesz się odprężyć. Warto je oglądać w zaciszu własnego domu.

Szanowanie własnych potrzeb i wrażliwości jest fundamentalną częścią dbania o siebie i kochania siebie, bycia świadomym swoich potrzeb i szanowania ich z korzyścią dla zdrowia ciała, umysłu i ducha”.

-Dr. Judith Orloff-

Filmy, które doprowadzą Cię do łez

1. Mój przyjaciel Hachiko (2009)

Jest to remake japońskiego filmu Hachikō Monogatari (1987) w reżyserii Seijirô Kôyama. To oparta na faktach historia psa tak wiernego swemu właścicielowi, że codziennie szedł on na dworzec, by czekać na jego powrót do domu. Na tej samej stacji znajduje się teraz pomnik z brązu wzniesiony na cześć tego zwierzaka.

Parker Wilson jest profesorem uniwersyteckim, który uczy muzyki. Pewnego dnia zauważa psa japońskiej rasy Akita, którego wydaje się być porzucony na stacji. Ponieważ nikt się po niego nie zgłasza, Wilson zabiera go do domu. Następnie mężczyzna odkrywa intymne więzi, które mogą łączyć człowieka i zwierzę. Ich rutynę przerywa jednak tragedia.

2. Gwiazd naszych wina (2014)

Gwiazd naszych wina to amerykański film o dojrzewaniu oparty na powieści Johna Greena o tym samym tytule. To opowieść o triumfie przeplatającym się z chorobą, z którą niełatwo się zmierzyć.

  • Hazel ma szesnaście lat i choruje na raka. Jednak pewien cud medyczny i butla z tlenem, którą cały czas nosi przy sobie, sprawiają, że ma szansę żyć.
  • Matka Hazel myśli, że dziewczyna ma depresję. Prosi ją, aby uczęszczała na cotygodniową grupę wsparcia, aby wzbogacić swój krąg znajomych o ludzi, którzy przechodzą przez podobną sytuację.
  • Tam nastolatka poznaje Gusa, który już pokonał chorobę. Jest uroczym młodym chłopakiem, który stracił nogę z powodu raka kości.

3. W pogoni za szczęściem (2006)

Ten amerykański film, nominowany do Oscara dla najlepszego aktora i z dwoma nominacjami do Złotego Globu, jest pierwszą produkcją z Willem Smithem i jego synem Jadenem Smithem w rolach głównych. Premiera odbyła się w 2006 roku. Fabuła jest oparta na prawdziwej historii Chrisa Gardnera.

  • Życie to prawdziwa walka dla Chrisa Gardnera (Will Smith), który zostaje wyrzucony ze swojego mieszkania wraz z synem.
  • Zostają oni sami i nie mają dokąd pójść. Chociaż Chris w końcu dostaje pracę jako stażysta w prestiżowej firmie finansowej, jego stanowisko nie jest na tyle opłacalne, aby pozwolić im godnie żyć.
  • Gardner musi mieszkać z synem w schronisku i stawiać czoła wielu trudnościom. Mężczyzna jednak nie poddaje się i walczy o lepsze życie dla nich obojga.

4. Forrest Gump (1994)

Forrest Gump to amerykański komediodramat z 1994 roku, oparty na powieści pisarza Winstona Grooma pod tym samym tytułem. Film wyreżyserował Robert Zemeckis, a w rolach głównych występują Tom Hanks, Robin Wright, Gary Sinise i Sally Field. Fabuła przedstawia kilkadziesiąt lat życia Forresta Gumpa, mężczyzny z Alabamy cierpiącego na lekką niepełnosprawność intelektualną.

Nie przeszkadza mu to jednak w byciu bohaterem wielu najbardziej transcendentalnych momentów w historii Stanów Zjednoczonych drugiej połowy XX wieku. Twierdzi, że „życie jest jak pudełko czekoladek; nigdy nie wiesz, co Ci się trafi”.

5. Zielona mila (1999)

To ekranizacja powieści amerykańskiego pisarza Stephena Kinga, której akcja toczy się w 1932 roku. Paul Edgecomb jest funkcjonariuszem więziennym, który czuwa nad „zieloną milą”, czyli korytarzem, którym więźniowie z celi śmierci przemieszczają się, aby dotrzeć do krzesła elektrycznego.

John Coffey, jeden ze skazańców, jest oskarżony o zgwałcenie i zamordowanie dwóch dziewięcioletnich dziewczynek i oczekuje na rychłą egzekucję. Czy jednak źli ludzie naprawdę są tak źli, jak nam się wydaje? Musicie obejrzeć film, aby się o tym przekonać.

6. Życie jest piękne (1997)

Życie jest piękne to włoski dramat z 1997 roku, napisany, wyreżyserowany i z udziałem Roberto Benigniego. Benigni gra Guido Orefice’a, włoskiego żydowskiego właściciela księgarni, który musi użyć całej swojej wyobraźni, aby chronić swojego małego synka przed okropnościami nazistowskiego obozu koncentracyjnego.

Historia jest częściowo oparta na prawdziwych doświadczeniach Rubino Romeo Salmoniego, Żyda, który przeżył Holokaust. Swoje doświadczenia opisał w książce zatytułowanej „Pokonałem Hitlera”.

Daj upust swoim emocjom

Czasami po prostu musisz uwolnić swoje emocje i pozwolić im płynąć. W takich chwilach pragniesz przestrzeni i jesteś gotów zaakceptować fakt, że możesz się mylić. Powyżej wymienione filmy, które doprowadzą Cię do łez, mogą być pomocne w uwalnianiu ukrytych uczuć.

Dzięki swoim historiom, postaciom i sceneriom dają Ci możliwość poczucia empatii i zrozumienia. Śmiało, wypłacz się, aby poczuć ulgę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Christopher Gardner: An Inspiring True-to-Life Rags-to-Riches Story. The inspiration for the nation’s number-one movie, The Pursuit of Happyness [Internet]. Archive.org. [citado 9 de noviembre de 2021]. Disponible en: https://web.archive.org/web/20071011000135/http://www.mastermindtrader.com/Christopher_Gardner.html
  • Green J, OverDrive, Inc. Bajo la misma estrella. [S.I.]: Penguin Random House Grupo Editorial España; 2012.
  • Orloff J. Guia de superviviencia para personas altamente empaticas y sensibles. Editorial Sirio; 2018.
  • Salmoni RR. He derrotado a Hitler. 2013.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.