Śmiech - kilka ciekawych faktów
Śmiech jest uważany za ewolucyjny krok milowy, który wykonały tylko szympansy, orangutany i ludzie. Uważa się, że jest to rodzaj okrzyku triumfu, gdy udaje nam się pokonać przeciwnika. Eksperci wskazują, że w śmiechu zawsze jest nuta agresji, ponieważ w taki czy inny sposób oznacza to potwierdzenie swojej osoby w stosunku do innych.
Śmiejemy się w przyjemnych sytuacjach, ale także w tych stresujących. Jednak nawet jeśli śmiech danej osoby jest fałszywy, zachęca do pozytywnych uczuć i emocji. Dlatego też reakcja ta jest uważana za sposób na poprawę nastroju i jednocześnie wzmocnienie układu odpornościowego. Poniżej przyjrzymy się kilku innym ciekawym faktom na temat śmiechu.
„Czas spędzony na śmiechu to czas spędzony z bogami”.
-Japońskie przysłowie-
Zdrowa praktyka
Śmiech to naturalne lekarstwo. Badanie przeprowadzone przez University of Oxford (Wielka Brytania) wykazało, że istnieje korelacja między śmiechem a tolerancją na ból fizyczny. To dlatego, że śmiech powoduje wydzielanie endorfin, substancji, które działają jak naturalne środki przeciwbólowe. Jest to naprawdę ważne w niektórych okolicznościach, takich jak codzienne życie osób cierpiących na choroby przewlekłe.
Ponadto badania przeprowadzone przez University of Maryland (USA) wykazały, że śmiech sprzyja funkcjonowaniu układu krążenia. Jeśli na przykład oglądasz dramatyczny film, Twoje naczynia krwionośne zwężają się. Z drugiej strony, jeśli oglądasz komedię, naczynia krwionośne się rozszerzają, co zwiększa przepływ krwi i tlenu w całym ciele.
Inne badanie wskazuje, że częsty śmiech przedłuża życie. Wydaje się, że często śmiejące się osoby doświadczają do 40 procent mniej problemów sercowo-naczyniowych niż ci, którzy śmieją się rzadziej. Oznacza to, że ich oczekiwana długość życia jest o cztery i pół roku dłuższa niż średnia.
Samopoczucie psychiczne
Śmiech jest zdrowy zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Kiedy się śmiejesz, aktywowane są obwody nagrody w Twoim mózgu i zwiększa się wydzielanie hormonów związanych z dobrym samopoczuciem. Innymi słowy, nawet jeśli może się to wydawać oczywiste, śmiech nas uszczęśliwia.
Śmiech to relaksujący akt, który daje uczucie ulgi, zwłaszcza gdy śmiejesz się szczerze i głośno. Wpływ śmiechu na mózg porównywano z wpływem medytacji i snu.
Po śmiechu następuje uczucie odpoczynku i równowagi. Stwierdzono również, że poprawia on pamięć. Zabawne wspomnienia stają się niezwykle trwałe, do tego stopnia, że wydają się “świeże” nawet po latach. Dlatego też dobrym sposobem uczenia się jest skojarzenie nowych faktów z czymś zabawnym, co Cię rozśmieszy.
Inne ciekawe fakty na temat śmiechu
Śmiech może być również ciekawą aktywnością fizyczną. Szacuje się, że śmiech na głos przez dziesięć minut spala około 40 kalorii, co odpowiada małej kostce czekolady. Gdybyś robił to codziennie, w ciągu roku schudłbyś około dwóch kilogramów. Jest to coś do rozważenia, kiedy będziesz myślał o nowej diecie.
Niemowlęta śmieją się już w łonie matki. Jednak ten gest jest dopiero utrwalony i stosowany jako odpowiedź na przyjemność lub zabawę od około trzeciego miesiąca życia. Uważa się, że dzieci śmieją się około 300 razy dziennie, podczas gdy przeciętny dorosły robi to tylko 20 razy. Wygląda na to, że w dorosłości zapominamy o radościach dzieciństwa.
Badanie wykazało, że łatwiej jest Ci się śmiać, jeśli jesteś z innymi ludźmi, którzy również się śmieją. Wszystko wskazuje na to, że śmiech jest zaraźliwy. Na pewno doświadczyłeś sytuacji, gdy ktoś zaczyna się śmiać, a Ty po prostu musisz się przyłączyć. Tak właśnie działa śmiech.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Dunbar RI, Baron R, Frangou A, Pearce E, van Leeuwen EJ, Stow J, Partridge G, MacDonald I, Barra V, van Vugt M. Social laughter is correlated with an elevated pain threshold. Proc Biol Sci. 2012 Mar 22;279(1731):1161-7. doi: 10.1098/rspb.2011.1373. Epub 2011 Sep 14. PMID: 21920973; PMCID: PMC3267132.
- Miller M, Fry WF. The effect of mirthful laughter on the human cardiovascular system. Med Hypotheses. 2009 Nov;73(5):636-9. doi: 10.1016/j.mehy.2009.02.044. Epub 2009 May 27. PMID: 19477604; PMCID: PMC2814549.
- “Laugh Lots, Live Longer” in SA Mind 27, 5, 17 (September 2016) doi:10.1038/scientificamericanmind0916-17b.
- Wang, S. (2006, 1 febrero). Contagious Behavior. Association for Psychological Science – APS. https://www.psychologicalscience.org/observer/contagious-behavior.