Jak niepokój wpływa na miłość

Mózg z sercem symbolizującym wpływ lęku na miłość

Lęk jest najczęściej występującym problemem zdrowia psychicznego. Jednak nie każdy szuka profesjonalnej pomocy lub stosuje odpowiednie strategie radzenia sobie z natarczywymi myślami i niespokojnym umysłem. Ten stan nie tylko ogranicza potencjał i dobre samopoczucie jednostki, ale może także zmienić jej zdolność do kochania w zdrowy sposób. Dziś omówimy, jak niepokój wpływa na miłość.

Jeśli cierpisz na napady lękowe lub mieszkasz z partnerem z tym problemem, z pewnością przeżyłaś i byłaś świadkiem wielu Waszych wzlotów i upadków. Często ludzie cierpiący na fobię społeczną mają poważne trudności w utrzymaniu znaczących relacji emocjonalnych.

Więźniowie niepewnych i obsesyjnych umysłów mają trudności z poczuciem pewności siebie i zadowolenia. Trudno jest również budować i utrzymać solidne i szczęśliwe relacje z osobą cierpiącą na problemy ze zdrowiem psychicznym. Najczęstszym z nich jest lęk. Fobie, uogólniony lęk i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne powodują cierpienie, które często uniemożliwia nawiązanie więzi.

zmartwiona para
Partner osoby cierpiącej na lęki jest zmuszony być jej wsparciem. Jednak nie zawsze może jej pomóc tak, jak chory tego potrzebuje.

Jak niepokój wpływa na miłość

Nauka przez lata zajmowała się pytaniem, w jaki sposób niepokój wpływa na miłość. Badanie przeprowadzone przez Temple University (USA) sugeruje, że ten stan psychiczny zakłóca związek, powodując ból u partnerów.

Lęk nie tylko zaburza jakość związku, ale może również negatywnie wpłynąć na szanse na jego utrzymanie. Badania opublikowane w Journal of Social and Clinical Psychology ostrzegają, że lęk zwykle nie występuje sam. W wielu przypadkach występują także inne podstawowe problemy, takie jak głęboka depresja.

U osób cierpiących na tego typu zaburzenia, wpływają one na wszystkie istotne obszary ich życia, od pracy, finansów, kontaktów towarzyskich, wypoczynku, relacji rodzinnych i oczywiście miłości. Oto, jak niepokój zwykle objawia się w tym konkretnym obszarze:

1. Nadmierne martwienie się

Umysł napędzany lękiem żyje w stanie ciągłej czujności. Każdy problem, nieważne jak mały, staje się zagrożeniem nie do pokonania. Co więcej, życie w ciągłym strachu przed „coś się stanie” oznacza, że widzimy katastrofy, które nie istnieją i zagrożenia, których nie ma. To zatruwa każdy związek, karmiąc go nieufnością i podatnością.

Ludzie cierpiący na lęki nadmiernie analizują każde słowo, gest lub zachowanie swoich bliskich. Rozmyślają nad rozmowami, nad tym, co zostało powiedziane, a co nie. To generuje wielkie wyczerpanie relacyjne.

2. Poczucie winy

Poczucie winy jest jak bolesne śruby w niespokojnym mózgu. W dynamice nadmiernych myśli jednostka zwykle dochodzi do wniosku, że wszystko, co się dzieje, jest jej winą. Jej negatywne postrzeganie siebie podsyca szkodliwy dialog, w którym pojawiają się myśli typu: „Nie jestem wystarczająco dobra dla mojego partnera, zostawi mnie, bo jestem zbyt przytłaczająca. To wszystko moja wina”.

Ta wyczerpująca i niebezpieczna wizja przybliża jednostkę na skraj depresji.

3. Przywiązanie lękowe lub unikowe

To, jak lęk wpływa na miłość, wyraża się również w sposobie, w jaki łączymy się z naszymi partnerami. Niektórzy z nas robią to poprzez niespokojne przywiązanie, naznaczone strachem przed porzuceniem i potrzebą ciągłego okazywania uczuć. W tym przypadku więzi są tworzone w oparciu o zależność i obsesję na punkcie ciągłego potwierdzania uczuć drugiej osoby, aby pielęgnować nasze poczucie własnej wartości.

Z drugiej strony lęk może również przejawiać się poprzez unikające przywiązanie. W tym przypadku trudno jest stworzyć trwałą intymność, ponieważ w którymś z partnerów istnieje nadmierna nieufność, a także pragnienie niezależności. W tym przypadku jednostka nie chce przyznać się do swojej bezbronności i buduje mury i palisady, aby się chronić.

4. Lęk uniemożliwia nam dostrzeżenie tego, co ważne

Lęk jest mentalnym demonem, który zajmuje nadmierną przestrzeń w mózgu. Umysły ludzi cierpiących na niepokój są pełne lęków, obsesji, niepewności i fałszywych gróźb. To stan, który pochłania i wysysa wszystko, uniemożliwiając cierpiącym, skupienie uwagi na tym, co ważne: na ludziach, którzy ich kochają.

Osoby z zaburzeniami lękowymi zwykle cierpią z powodu większych niepowodzeń w swoich relacjach emocjonalnych. Trudniej im też znaleźć partnera.

Pacjent w terapii opowiadający o tym, jak lęk wpływa na miłość
Lęk można leczyć. Istnieją niezwykle skuteczne podejścia psychologiczne, które pomagają nam odzyskać kontrolę nad naszym życiem i poprawić nasze relacje.

Jak poprawić swoje relacje, jeśli cierpisz na lęki

Sposób, w jaki niepokój wpływa na miłość, jest złożony i toksyczny. Zaburzenia lękowe wpływają nie tylko na jakość Twoich relacji, ale także na całe Twoje życie. W takich przypadkach ważne jest, aby poprosić o specjalistyczną pomoc w celu uzyskania odpowiedniej diagnozy i podejścia terapeutycznego dostosowanego do własnych potrzeb.

Lęk objawia się na wiele sposobów i ma różne źródła. Fobia społeczna to nie to samo, co zaburzenie obsesyjno-kompulsywne. Czasami lęk jest wynikiem traumy lub doświadczeń z dzieciństwa, którymi należy się zająć. Oto kilka strategii, które mogą być przydatne:

Terapia psychologiczna i farmakologiczna

Istnieją różne metody, które mogą być przydatne w leczeniu lęku. Na przykład podejście poznawczo-behawioralne lub terapia ekspozycyjna mogą być bardzo pomocne w przypadku fobii. Istotna może być również nauka rozwiązywania problemów, regulacji emocji i technik relaksacyjnych.

Restrukturyzacja poznawcza, polegająca na eliminowaniu lub dezaktywowaniu negatywnych wzorców myślowych w celu zastąpienia ich zdrowszymi, jest niezbędnym krokiem w każdym procesie terapeutycznym. Z drugiej strony, w niektórych przypadkach lekarze mogą zalecić leczenie farmakologiczne, takie jak leki przeciwlękowe.

Pracuj nad wzorcem swojego stylu przywiązania

Lęk może spowodować, że rozwiniesz zależny lub unikający styl przywiązania. Jednak praca nad tymi stylami pomoże poprawić Twoje relacje. Przede wszystkim musisz łączyć się z tymi, których kochasz, w sposób bezpieczniejszy i bardziej dojrzały, bez lęku oraz z dobrą regulacją emocjonalną.

Wreszcie jakość wszystkich relacji można poprawić. Dlatego musisz zapobiegać temu, by niepokój był trzecią osobą w Twoim związku i pozwolić miłości rozkwitać w zdrowy i wzbogacający sposób.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Doyle, Frances & Baillie, Andrew & Crome, Erica. (2021). Examining Whether Social Anxiety Influences Satisfaction in Romantic Relationships. Behaviour Change. 38. 1-13. 10.1017/bec.2021.18.
  • Zaider TI, Heimberg RG, Iida M. Anxiety disorders and intimate relationships: a study of daily processes in couples. J Abnorm Psychol. 2010 Feb;119(1):163-73. doi: 10.1037/a0018473. PMID: 20141253; PMCID: PMC5177451.
Scroll to Top