Niezdrowa miłość: czy wiesz jak ją rozpoznać?

Niezdrowa miłość: czy wiesz jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 10 września, 2021

Zarówno zdrowa, jak i niezdrowa miłość, może być pełna błędów. Dzieje się tak, ponieważ miłość to ciągły proces uczenia się.

Już od momentu narodzin zaczynamy tworzyć więzi. Najważniejsza z nich to więź miłości. Ale kto uczy nas jak kochać? Jakie narzędzia do nauki i zasoby mogą okazać się pomocne? Co więcej, jeśli jest to takie ważne, to dlaczego nie ma żadnych lekcji, które pomogłyby nam zrozumieć na czym polega niezdrowa miłość, a na czym zdrowa?

Istnieje prosta odpowiedź. Dzieje się tak, ponieważ nikt z nas nie orientuje się, że tak naprawdę musimy nauczyć się kochać. To proces, który już dawno zasymilowaliśmy do naszego repertuaru zachowań. Nie myślimy o tym, ponieważ nie pamiętamy czasów, w których kogoś nie kochaliśmy.

Nasz pierwszy uścisk pojawia się zanim wypowiemy pierwsze słowa. Zanim zaczniemy chodzić do szkoły, uczymy się jak tęsknić za innymi osobami w naszym życiu. Od momentu, w którym się rodzimy, nasze przetrwanie jest całkowicie zależne od miłości innych.

Podobnie jak nie bierzemy pod uwagę faktu, że musimy nauczyć się jak kochać w zdrowy sposób, tak i zazwyczaj nie kwestionujemy naszego własnego sposobu okazywania miłości. Poza tym zapewne chociaż udaje nam się zauważyć oznaki niezdrowej miłości u innych, to nie zauważasz tych znaków w swoich własnych wzorcach zachowań.

Do pewnego stopnia dzieje się tak, ponieważ w Twoim mózgu obdarzanie miłością oznacza chronienie, dbanie i troszczenie się. Wszystkie te czasowniki mają pozytywny wydźwięk i ogólnie rzecz biorąc przywodzą na myśl zdrową miłość. Czasowniki, które stanowią ich całkowite przeciwieństwo, to szkodzić, ranić lub źle traktować.

Dlatego też kiedy widzisz, że ktoś wykorzystuje lub manipuluje drugą osobę, automatycznie zakładasz, że jej nie kochasz. Jednak w rzeczywistości może być zupełnie inaczej.

Kłócąca się para - niezdrowa miłość

Złe zachowanie

Statystyki sugerują, że wszyscy zachowujemy się źle wobec osób, które kochamy. Czasami staramy się przejąć nad nimi władzę lub ich zdominować. Możemy wykorzystywać ekstremalnie nieetyczne metody i nie traktujemy ich jak równych sobie. Co więcej, często kochamy je w bardzo niezdrowy sposób.

Poza tym niektóre osoby uczą się ekstremalnie niszczących wzorców w dzieciństwie.

W dzisiejszym artykule wytłumaczymy jak wygląda niej w kontekście par. Jednak warto zapamiętać, że to samo może dotyczyć każdej relacji emocjonalnej, która łączy dwie osoby.

Niezdrowa miłość: intensywność

We wczesnych etapach związku poziom intensywności jest niezwykle wysoki. Zastanawiasz się nad tym co robi Twój partner. Zastanawiasz się czy wszystko się między wami ułoży. Planujesz swoje dni tak, aby spędzać jak najwięcej czasu ze swoim partnerem. Katie Hood, prezes One Love Foundation, twierdzi, że nie jest ważne to, w jaki sposób związek się zaczyna, ale jak się dalej toczy.

Nawet jeśli Twój związek jest na początku intensywny, i tak powinnaś zastanowić się przez chwilę jak się czujesz. Zapytaj samą siebie czy Twój nowy partner, który chce być z Tobą cały czas, daje Ci przestrzeń na złapanie oddechu?

Zastanów się czy jego pragnienie dowiedzenia się wszystkiego o Tobie to jedynie sposób na lepsze poznanie, czy też w jego zachowaniu znajduje się jakiś kontrolujący element?

Wspólna intensywność na początku związku może czasami skrywać niezdrową miłość. Z kolei zdrowa miłość od początku prowadzi do stworzenia bardziej stabilnego związku.

Izolacja

Niezdrowa miłość często oznacza, że jeden z partnerów od początku związku będzie próbował odciągnąć drugiego od jego środowiska zamiast starać się z nim zintegrować. Co więcej, będzie miał tendencję do krytykowania przyjaciół i rodziny partnera. Jego cel stanowi wywołanie rozpadu lub zerwania więzi.

Takie osoby tworzą całą listę rzeczy, które im się nie podobają, i recytują ją swoim partnerom. Ich celem jest doprowadzenie do konfrontacji oraz, koniec końców, oddzielenie swoich partnerów od ich przyjaciół i rodzin. Mogą na przykład mówić: “Mówiłem Ci, że Twój brat jest samolubny” lub “Mówiłem Ci, że Twój przyjaciel Cię wykorzystuje”.

Takie zachowanie pojawia się niezwykle często u osób, które chcą kontrolować swojego partnera. Jednak zapewne zorientujesz się, że w którymś momencie swojego życia sama tak mówiłaś.

Właśnie dlatego powinnaś pamiętać, że każdy z nas może się poprawić i każdy z nas od czasu do czasu ponosi winę za samolubne zachowania wobec naszych partnerów. Co więcej, takie zachowania są często instynktowne. Robimy to automatycznie, na zastanawiając się nad tym.

Niezdrowa miłość: potrzeba kontroli

Zazwyczaj im większą kontrolę sprawujesz nad swoim otoczeniem, tym lepiej się czujesz. Kiedy zachowujesz się w określony sposób i widzisz, że wpływa to w pewien sposób na inną osobę, stanowi to dla Ciebie swego rodzaju wzmocnienie pozytywne.

Kiedy kochasz w niezdrowy sposób, ta potrzeba przekracza granice miedzy tym, co jest zdrowe, a co nie jest.

Problem zaczyna się zazwyczaj od zamieszania. Postrzegasz swojego partnera jako przedłużenie siebie. Masz również tendencję do stawiania się ponad nim. Jakbyś była generałem w armii, który siedzi w wieży kontrolnej i wydaje rozkazy: “Musisz robić to, co Ci mówię”, “Zawsze się mylisz, więc po prostu mnie posłuchaj”.

Ekstremalna zazdrość

Zazdrość rodzi się z błędnego przekonania, że Twój partner należy do Ciebie. Ale on nie jest rzeczą. Nie posiadasz go. Mimo tego możesz nie brać tego pod uwagę i traktować go jakby był samochodem lub domem. Następnie, kiedy myślisz, że grozi Ci jego utrata, możesz powiedzieć: “Po prostu już mnie nie kochasz”.

Ekstremalna zazdrość nigdy nie pojawia się w zdrowej miłości. Objawia się brakiem zaufania. Może dojść do rozmowy, która przypomina poniższą wymianę zdań:

“Dlaczego nie było Cię tak długo?”

“Spotkanie przeciągało się w nieskończoność.”

“Aha… jasne…”

To “aha… jasne” oznacza “Nie wierzę Ci”. Co więcej, to tchórzliwy sposób na powiedzenie “Nie podobało mi się to, że się spóźniłeś”. Tym samym oznacza “Jeśli ponownie się spóźnisz, to lepiej, żebyś miał dobry powód”.

Niezdrowa miłość często wiąże się z procesem nieprawidłowego oceniania. Na przykład możesz postrzegać swojego partnera jako kłamcę, kogoś, kto nie poświęca Ci uwagi i nie troszczy się o to jak się czujesz.

Pogarda

Zapewne w którymś momencie miałaś wrażenie, że Twój partner porywa się na coś nieosiągalnego. W konsekwencji chcesz oszczędzić mu niepotrzebnego cierpienia. Jednak musisz uchronić się przed pokusą impulsywnego działania i mówienia czego w stylu “Dlaczego tak bardzo się starasz? Oboje wiemy, że nigdy Ci się nie uda.”

W końcu może się okazać, że Twój partner ma pewne umiejętności, o których nie miałaś pojęcia. A być może posiada umiejętności, które do tej pory ignorowałaś. Wszystko dlatego, że gdybyś zauważyła ich istnienie, musiałabyś pomóc mu osiągnąć jego cel, a wcale nie chciałaś tego robić.

Zdrowa miłość oznacza umożliwianie partnerowi uczenia się i doceniania swoich umiejętności. Być może okaże się, że będzie w stanie osiągnąć swój cel. Będzie musiał jedynie zmienić sposób, w jaki do tego dochodzi.

Możesz zmniejszyć liczbę godzin poświęcanych na pracę, aby mu pomóc. Zrezygnować na parę dni z wolnego czasu po kolacji i pomóc mu przygotować się do rozmowy o pracę. Pomóc mu poprawić jego CV. Zdrowa miłość polega na budowaniu, a nie na niszczeniu. Dobra miłość łączy szczerość ze wspólną wizją rzeczywistości, aby pomagać sobie nawzajem.

Istnieje również bardziej subtelna forma pogardy: traktowanie partnera jakby był wariatem. Wypowiadanie raniących komentarzy i oskarżanie go o bycie nadwrażliwym, gdy Twoje słowa go dotykają.

Krytykowanie go w obecności innych za pomocą komentarzy, które powinny pozostać prywatne. Granie jego błędami, ignorując fakt, że błędy się zdarzają i są czymś całkowicie normalnym.

Dyskutująca para

Zdrowa miłość: stawianie się na miejscu partnera

Zdrowa miłość zaczyna się od stawiania się na miejscu partnera. Włożenie wysiłku w poznanie go, a nie natychmiastowe przechodzenie do oceniania.

Oznacza zrozumienie, że jesteś w stanie kochać lepiej, jeśli stale będziesz się uczyć. Zadbaj o to, aby łączyć szczerość z dyskrecją i zachowuj dla siebie te opinie, które, chociaż są szczere, to nie wnoszą niczego do waszego związku.

Zdrowa miłość oznacza pozwalanie, aby Twój partner Ci pomagał, docenianie jego wysiłków, a tym samym poprawianie jego poczucia własnej wartości. Unikaj pokusy stawiania go w pozycji, która sprawia, że czuje się bezbronny, aby pozyskać dla siebie kontrolę.

Z drugiej strony, czasami musisz radzić sobie z osobami, które kochają Cię w niezdrowy sposób. W takich przypadkach możesz powiedzieć: “Wiem, że naprawdę mnie kochasz, ale nie robisz tego we właściwy sposób”.

Co więcej, niezdrowa miłość często całkowicie się zmieni po choćby jednej takiej wzmiance. Ponieważ daje ona drugiej osobie szansę na zastanowienie się nad swoim zachowaniem.

Pamiętaj również, że czasami okaże się, że będziesz musiała odejść od osób, które Cię kochają, ale nie w zdrowy sposób. Niestety nie istnieją lekcje na temat konieczności dystansowania się od osób, które Cię kochają, a jednocześnie Cię ranią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cyrulnik, B. (2020). El amor que nos cura. Editorial Gedisa.

  • Lucariello, E. (2012). Los tipos de amor y las dimensiones de apego en las mujeres víctimas del maltrato.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.