Pożegnanie może być trudnym doświadczeniem z różnych powodów. W rzeczywistości niektórzy wolą nawet całkowicie go unikać. Jednak pożegnania są konieczne, aby zamknąć pewne cykle w naszym życiu.
Niedokończone sprawy mogą pozostawić emocjonalne ślady, które nadal będą na Ciebie wpływać, niezależnie od czasu, jaki upłynął. Dlatego zrozumienie tego, jak ważne jest pożegnanie, jest konieczne, aby zakończyć i przezwyciężyć trudne sytuacje.
Na szczęście jest to umiejętność, której można się nauczyć w praktyce. W tym artykule przedstawimy kilka pomysłów na zdrowe pożegnanie. Chociaż jest to proces, który nigdy nie będzie łatwy, zawsze będzie korzystny dla Twojego zdrowia emocjonalnego.
Pożegnanie – potrzebna jest wiedza
Więzy rodzinne, przyjaźnie i romantyczne związki w pewnym momencie mogą zakończyć się z różnych powodów. W zależności od tego, jak bliska jest więź, takie zmiany mogą wpływać na Ciebie na różne sposoby. Zerwanie z kimś więzi jest wydarzeniem, które inicjuje proces żałoby po utracie więzi emocjonalnej.
W takich przypadkach dzieje się to samo, co w przypadku śmierci bliskiej osoby. Co więcej, wykazano, że gdy żal nie jest przetwarzany w zdrowy sposób, może prowadzić do innych zaburzeń. Na przykład osoba może doświadczyć ataku lęku lub epizodów depresyjnych. Dlatego nauczenie się, jak przebrnąć przez pożegnanie, jest konieczne, aby uniknąć tego rodzaju doświadczeń.
Schwörer, Krott i Oettingen (2020) przeprowadzili badania nad konsekwencjami niewłaściwego pożegnania. Twierdzili, że zdrowe pożegnanie redukuje negatywne emocje i poczucie żalu oraz ułatwia akceptację zmian. Dlatego można powiedzieć, że pożegnania są konieczne.
Jednak dla niektórych osób pomysł żegnania się z drugą osobą jest skomplikowany i wywołuje poczucie odrzucenia. Kojarzy się z nieprzyjemnymi emocjami, takimi jak smutek czy złość. Tak czy inaczej, odkładanie pożegnania w nieskończoność blokuje możliwość przetworzenia tych uczuć. W rezultacie nadal wywierają one silny wpływ, nawet po zakończeniu związku.
Oto kilka praktycznych zaleceń dotyczących tego, jak przejść przez pożegnanie. Pomogą Ci one zamknąć cykl w celu pójścia naprzód i zdobycia nowych doświadczeń.
Wskazówki dotyczące pożegnania
Cała ta teoria jest dobra, ale jak ją zastosować w praktyce? W rzeczywistości nie jest to łatwe i nie da się tego zrobić bez wcześniejszego namysłu. Oto kilka praktycznych wskazówek:
1. Nie działaj pod wpływem impulsu
Zakończenie związku to decyzja, którą należy dokładnie pomyśleć. Na przykład nie jest dobrym pomysłem robienie tego, gdy odczuwasz silne emocje, takie jak złość lub rozczarowanie. Musisz ocenić, czy zakończenie go jest najlepszym działaniem, jakie możesz podjąć. Jeśli po zastanowieniu się dojdziesz do wniosku, że związek sprawia Ci tylko ból i nie ma sposobu, aby to naprawić, być może nadszedł czas na pożegnanie.
2. Odpowiedni czas i miejsce
Aby pożegnanie odbyło się w najbardziej spokojny i zdrowy sposób, musisz wybrać odpowiedni czas i miejsce. Ważne jest, aby mieć czas na spokojną rozmowę i robić to w miejscu, w którym nic nie będzie Wam przeszkadzało. Nie należy prowadzić tego typu rozmów, jeśli jesteś bardzo zajęty lub w zatłoczonych miejscach, gdzie nie ma prywatności.
3. Bądź szczery i asertywny
Innym fundamentalnym aspektem pożegnania jest uczciwość. Mówimy nie tylko o szczerości w rozmowach z innymi, ale także z samym sobą. Powinieneś poświęcić czas na zastanowienie się nad tym, co myślisz o tej sytuacji. Wtedy będziesz wiedział, co musisz powiedzieć drugiej osobie, aby zakończyć związek.
Ponadto asertywność pozwala na wyrażanie siebie z szacunkiem, zarówno wobec siebie, jak i wobec drugiej osoby. Oznacza to, że możesz jasno przekazać wiadomość, bez potrzeby przekształcania jej w zniewagę lub atak. Robienie tego drugiego może wywołać reakcje drugiej strony, które mogą doprowadzić do kłótni. To z kolei spowodowałoby powstanie innych uczuć i procesów, które utrudniają przeżywanie żałoby.
4. Akceptuj swoje emocje, nawet te nieprzyjemne.
Pożegnanie się z kimś może początkowo wydawać się wyzwalające. Jednak jakiś czas później prawdopodobnie pojawią się inne emocje, takie jak złość, smutek lub rozczarowanie, które są częścią procesu. Tego rodzaju uczucia, mimo że nie są przyjemne, zasługują na uznanie i na swoje miejsce.
Nie próbuj tłumić swoich emocji ani ich ignorować, ponieważ może to przynieść inne komplikacje. W rzeczywistości problemy z radzeniem sobie ze złością, objawami depresyjnymi lub kryzysami lękowymi są związane z nieprzetworzonymi konfliktami.
5. Potrzeba czasu
Aby przezwyciężyć żal w najlepszy sposób, potrzebujesz czasu i przestrzeni. Nie próbuj udawać, że wszystko zmieni się z dnia na dzień lub że wszystko jest idealne. Chociaż być może podjąłeś najlepszą decyzję, dostosowanie się do nowej sytuacji niekoniecznie będzie łatwe. Daj sobie czas potrzebny na zaakceptowanie zmian.
6. Idź na terapię, jeśli potrzebujesz
Pożegnania mogą być skomplikowane. Na przykład, gdy nie można pożegnać się z osobą, ponieważ nie jest ona fizycznie obecna. W takich przypadkach psycholog lub psychoterapeuta może zastosować różne techniki, które pozwolą ci uzyskać zamknięcie. Ponadto przydatne jest nauczenie się strategii pomagających radzić sobie z emocjonalnym bólem rozstania.
Wreszcie, wiedza o tym, jak się z kimś pożegnać, jest kluczowym czynnikiem dla własnego zdrowia psychicznego. Życie jest pełne momentów, kiedy trzeba odpuścić i się pożegnać. Zaprzeczanie tej rzeczywistości spowoduje tylko cierpienie. Natomiast zaakceptowanie tego jako czegoś naturalnego i właściwe podejście w tej dziedzinie przyczyni się do Twojego osobistego rozwoju.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Schwörer, B., Krott, N. R., & Oettingen, G. (2020). Saying goodbye and saying it well: Consequences of a (not) well-rounded ending. Motivation Science, 6(1), 21.
- González, L. G., & Kasparane, A. G. (2009). Asertividad: un análisis teórico-empírico. Enseñanza e investigación en psicología, 14(2), 403-425.
- Díaz, T., & Turrent, M. (2015). ¿ Me quedo o me voy?: Reflexiones para decidir continuar o terminar una relación de pareja. Grijalbo.
- Zeelenberg, M., van der Pligt, J., & de Vries, N. K. (2000). Attributions of responsibility and affective reactions to decision outcomes. Acta Psychologica, 104(3), 303-315.
- Millán-González, R., & Solano-Medina, N. (2010). Duelo, duelo patológico y terapia interpersonal. Revista colombiana de psiquiatría, 39(2), 375-388.