Jak działa komedia i humor

Czy wiesz, jak humor wpływa na Twój mózg? Czy wiesz, dlaczego tak bardzo lubisz się śmiać? Komedia wywiera na umysł efekt podobny do tego, jaki wywołuje umiarkowane rozciąganie mięśni. Dowiedz się więcej tutaj.

Znudzona para ogląda telewizję

Ile razy znajomy polecił Ci serial komediowy, a kiedy go obejrzałeś, okazało się, że wcale Ci się nie podobał? Humor na poziomie neurologicznym jest dość skomplikowany i trudny do zrozumienia. Jednym z największych wyzwań dla sztucznej inteligencji jest zrozumienie żartów. W poniższym artykule opowiemy, jak działa komedia i humor, i dowiemy się, dlaczego Twoi znajomi mogą lubić programy komediowe, które Ciebie w ogóle nie śmieszą.

Najpierw ustalimy pewne zasady i przepisy dotyczące komedii. Jedną z nich jest to, że humor jest często spontanicznym elementem, który jest wzmacniany przez oczekiwanie. Po drugie, śmiech jest zaraźliwy. O wiele łatwiej jest śmiać się z czegoś, gdy jesteśmy z innymi, niż gdy jesteśmy sami.

Komedia ma zmienny efekt w zależności od tego, z kim jesteśmy. Badanie przeprowadzone w 2015 roku wykazało, że można stwierdzić, czy dwie osoby są przyjaciółmi, obserwując to, w jaki sposób się śmieją. Eksperyment przeprowadzono na 966 osobach z 24 różnych kultur. Dlatego też humor jest postrzegany jako uniwersalny kod, który przekracza wszelkie granice.

Jeśli więc ubolewasz nad faktem, że program komediowy, który polecił Ci znajomy, nie wydał Ci się zabawny, spróbuj obejrzeć go z ukochaną osobą. Śmiech i humor mają wysoki składnik identyfikacji i współudziału. W związku z tym możesz zauważyć, jak żart, który wcześniej nie wydawał Ci się zabawny, rozśmieszy Cię, ponieważ Twój towarzysz uznał go za zabawny.

Humor

Najpierw ustalmy definicję humoru. Wielu pisarzy, komików i myślicieli próbowało dokładnie zdefiniować humor słowami, więc wiemy, że nie jest to prosta sprawa.

Zarówno Borges, jak i Schopenhauer zgodzili się, że humor to „umieszczanie czegoś tam, gdzie to nie pasuje”. Chociaż jest to naprawdę abstrakcyjna definicja, inni badacze zajmujący się tym tematem, tacy jak neuronaukowiec Scott Weems, w pełni się z tym zgadzają. Napisał książkę Ha ! The Science of When We Laugh and Why (2014) i rozumie humor jako konflikt w mózgu, który stanowi część naszego rozumienia świata.

Komedia ma wysoki element zaskoczenia. Każdy żart zaczyna się od sytuacji początkowej, którą rozpoznajesz, a jego punktem kulminacyjnym jest niespodzianka, nieoczekiwany rozwój wydarzeń, który nie pasuje do Twoich oczekiwań.

W momencie, gdy ktoś zaczyna opowiadać Ci żart, Twój mózg zaczyna tasować różne możliwe zakończenia. Zabawne jest to, że jeśli żadne z tych zakończeń nie jest prawidłowe, śmiejesz się. Zatem humor jest ściśle powiązany z zaskoczeniem.

Ponadto śmiech towarzyszy przyjemnemu uczuciu, więc Twój mózg chce więcej. Reakcję, jaką humor wywołuje w Twoim mózgu, można porównać do reakcji na ulubione jedzenie lub niektóre substancje uzależniające, takie jak narkotyki.

Co sprawia, że żart jest śmieszny?

Wraz z przerwą w sytuacji komunikacyjnej udana komedia współgra z wieloma innymi czynnikami. Jednym z nich jest empatia. W końcu dowcipy odnoszące się do codziennych sytuacji, z którymi się utożsamiasz, są dużo zabawniejsze. Dlatego nie wszyscy lubimy tych samych komików, ponieważ nie wszyscy wczuwamy się w każdego w ten sam sposób.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest to, że humor jest mechanizmem, którego używasz we wszelkiego rodzaju interakcjach społecznych. Niezależnie od tego, czy chodzi o utożsamienie się z przyjacielem, czy o przełamanie lodów w napiętej sytuacji, z humorem możesz zademonstrować swoje niezadowolenie lub aprobatę dla danej sytuacji.

Dlatego wykorzystanie humoru i jego stopień zależy od każdej osoby. Poczucie humoru jest kompendium doświadczeń, wartości i cech, które definiują każdego z nas jako jednostkę. Dlatego są komedie, które jednym widzom się podobają, a innym nie. Tak więc idea, że humor jest subiektywny, jest całkowicie prawdziwa.

Inaczej wygląda sytuacja z dramatem, ponieważ ma on intersubiektywny komponent, co do którego zgadza się zdecydowana większość populacji. Na przykład ktoś, kto stracił ukochaną osobę.

Współpracownicy śmieją się

Jak działa komedia i humor i jakie korzyści przynoszą?

Oprócz zrozumienia powodów, dla których komedia może być zabawna lub nie, warto podkreślić niezaprzeczalne zalety humoru dla zdrowia fizycznego i psychicznego:

  • Zmniejsza stres.
  • Podnosi nastrój.
  • Poprawia pracę mózgu.
  • Obniża wysokie ciśnienie krwi.
  • Sprzyja odprężeniu.
  • Wzmacnia układ odpornościowy.
  • Zwiększa zdolność do walki z chorobami.
  • Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia incydentów naczyniowo-mózgowych.

Komedia i humor mają również wysoki element społeczny. Co więcej, społecznie przyjmuje się, że poczucie humoru wiąże się z inteligencją. Pomaga nam to również poprawiać wszelkiego rodzaju relacje międzyludzkie.

Mówią, że śmiech zmniejsza dystans między dwojgiem ludzi. Co więcej, badania wykazały, że uśmiech poprawia naszą atrakcyjność fizyczną, podczas gdy poczucie humoru poprawia naszą atrakcyjność osobistą. Oprócz komedii łączącej ludzi, śmiech i uśmiechy są przyjemniejsze, gdy dzieli się je z innymi.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bryant, G. A. B. (2016, 11 abril). Detecting affiliation in colaughter across 24 societies. PNAS. https://doi.org/10.1073/pnas.1524993113
  • Jáuregui, E. J. (2003). La Comedia Humana. Una nueva teoría psicológica de la risa y el humor. Dialnet, 563-583. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=809862
Scroll to Top