King Richard: zwycięska rodzina Williams

Film King Richard opowiada nam o narodzinach dwóch gwiazd sportu. Tak naprawdę za ich karierami kryło się marzenie ich ojca, człowieka, który nigdy nie przestał wierzyć w ich potencjał do podbijania najwyższych szczebli tenisowego świata.
King Richard: zwycięska rodzina Williams
Cristina Roda Rivera

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Cristina Roda Rivera.

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2023

King Richard to film o życiu rodziny Williamsów i jej roli w sportowym sukcesie Venus i Sereny Williams.

Pierwsza godzina materiału skupia się na postaci ojca, Richarda Williamsa, granego przez Willa Smitha. Wstrząśnięty doświadczeniami rodzinnymi, w których bieda i rasizm odgrywały dużą rolę, przez cały film walczy on o spełnienie swojego marzenia o zapisaniu się na kartach historii poprzez swoje córki.

Wraz z żoną Brandy (Aunjanue Ellis) tworzy zespół i spełnia marzenie, które nigdy wcześniej się nie spełniło. Mogło się to skończyć źle, dwójką dziewczynek załamanych nadmiernym naciskiem ze strony świata i bliskich, ale tak nie było. Nie jedna, ale dwie jego córki stały się najlepszymi tenisistkami w historii.

King Richard: jeśli się wahasz, przegrywasz

Film King Richard wyraża mądrość, którą często posiada ktoś, kto uważa się za nieudacznika. To wytrwałość w dążeniu do osiągnięcia dla innych członków rodziny tego, czego sam nigdy nie osiągnął. Richard Williams jest jednym z takich ojców. Chce dla swoich córek tego, czego nigdy nie miał.

„Najsilniejszą, najpotężniejszą, najniebezpieczniejszą istotą na całej Ziemi jest kobieta, która umie myśleć. Nie ma rzeczy, której nie mogłaby zrobić”.

-Richard Williams, King Richard

Wiele postaci sportu i sztuki rozwija karierę wyłącznie z zainteresowania lub chęci prześcignięcia sukcesów swoich rodziców. Jednak w takich przypadkach prawdopodobnie rodzice nie są tak wymagający. W końcu osiągnęli już sukces i nie muszą udowadniać niczego poprzez swoje dzieci.

Z drugiej strony rodzice, którzy mają sfrustrowane niespełnione marzenia, są bardziej wytrwali i wymagający. Często przeradza się to w okrucieństwo i wrogość, ale w tym filmie tak się nie dzieje. Broni on idei, że popychać dzieci do dążenia do doskonałości, o ile mają naturalny talent, to nic złego. Film ukazuje także ideę nadziei na lepsze życie dla następnego pokolenia.

Richard Williams nie pozostawia nic przypadkowi, jeśli chodzi o pracę i zasługi. Zrobi wszystko, by spełnić swoje marzenie o swoich dziewczynkach. Jest wytrwałym ojcem, a film pokazuje, że czasami, jeśli walczysz, osiągasz sukces. Ponadto, jeśli Twoja rodzina wie, jak Cię wspierać, prawdopodobieństwo, że tak się stanie, wzrasta.

Nieustająca gadanina zinternalizowana przez rodzinę

Chociaż film nie pozostawia wątpliwości co do charakteru i dowcipu Richarda Williama, nie poprzestaje na opisie jego aroganckiego ego, nieustannej gadaniny i męczącego optymizmu. Czasami widzimy sugestię, że mógł być tak nieznośny, że zastanawiamy się, jak te humory przetrwały jego córki, a dokładniej ich kariery. Z drugiej strony, gdyby tak nie było, kto inny by tak zaciekle o nie walczył?

Film nie mówi o żonie i dzieciach, które podobno porzucił przed ślubem z Brandy, matką jego pięciu córek, w tym Venus i Sereny. Nie ma też wzmianki o jego rozwodzie i małżeństwie z kobietą tylko o rok starszą od Wenus.

Jednak trudno narzekać na te luki, ponieważ mają one miejsce poza osią czasu filmu. Zamiast tego produkcja skupia się na dojściu do chwały afroamerykańskiej rodziny, która ma marzenie.

Przemówienie ojca zdaje się reprezentować narrację całej rodziny. Pozostaje ona zjednoczona w dążeniu do sławy w świecie tenisa i dba o edukację dziewczynek poza sportem.

Rodzice, szukając przyszłości dla swoich córek, wiedzą, co muszą zrobić, aby wygrać. Muszą chronić dzieciństwo i młodość swoich pociech.

Film przedstawia ideę, że rodzina jest ważniejsza niż cokolwiek innego. Marzenia dziewcząt są chronione i obie są otoczone opieką na wszelkie możliwe sposoby.

Ojciec rozmawia z córkami

Dwie siostry, które bawią się, ale nie rywalizują ze sobą

King Richard przedstawia ewolucję Venus Williams. To historia jej drogi do chwały, z rozwojem Sereny w tle. Niemniej jednak to Serena daje początek najbardziej intensywnemu momentowi filmu, który obejmuje prostą rozmowę przewidującą późniejszy sukces kobiety. W tej rozmowie jej ojciec przewiduje, że będzie najlepszą tenisistką wszechczasów.

Obie siostry miały swoje chwile. Jednak film przedstawia jedynie początek kariery Venus Williams (Saniyya Sidney). Następnie przez całe swoje kariery obie kobiety będą uwikłane w różne kontrowersje, ale łącząca je więź nigdy nie zostanie zerwana.

Siostry Williams spełniają nie tylko życzenie swojego ojca, ale całej rodziny i milionów czarnych dziewcząt. Ponadto przypominają nam, że siostry mogą być najlepszymi przyjaciółkami na całe życie.

W każdym znaczeniu tego słowa jest to film o długoletniej bitwie. Ale jest świeży i zabawny, dzięki czemu stanowi idealne zakończenie ciężkiego dnia, w którym możesz również walczyć o własne marzenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.