Pięć znaków, że idealizujesz miłość

Jeśli idealizujesz miłość, dodajesz do swoich związków odrobinę romansu, co może być idealne. Z drugiej strony możesz formułować błędne wyobrażenia o tym, czego możesz oczekiwać od swojego partnera.

Zakochana para oglądając zachód słońca

Zakochanie się to jedno z najlepszych doświadczeń, jakiego doznajemy w życiu. Związek nie tylko daje wspaniałe uczucia niczym motyle w brzuchu, ale także napełnia witalnością i chęcią do życia. Jeśli jednak idealizujesz miłość i nadajesz jej nierealny sens, w niewłaściwy sposób kompromitujesz swoje oczekiwania. To może później prowadzić do cierpienia.

Kiedy kogoś kochasz, nie jest łatwo zrównoważyć swoje emocje i oczekiwania, zwłaszcza na etapie zauroczenia. Nie sugerujemy, abyś zawierał w sobie to, co czujesz, ani ograniczał swoich doświadczeń. Chodzi raczej o to, żeby nie tracić z oczu horyzontu. Ponieważ, jeśli idealizujesz miłość, tracisz perspektywę.

Kochanie kogoś to doświadczenie, które warto przeżyć bez żadnych barier. Niemniej jednak ważne jest, abyś był świadomy, że te intensywne uczucia są tylko tymczasowe. To zupełnie normalne. Jeśli jednak idealizujesz miłość, możesz być rozczarowany, gdy związek zacznie się ochładzać lub gdy pojawią się trudności. Jak więc dowiedzieć się, czy jesteś winny tego rodzaju idealizacji? Oto pięć znaków.

Kochamy się nie przez znalezienie idealnej osoby, ale przez nauczenie się perfekcyjnego widzenia niedoskonałej osoby”.

-Sam Keen-

Para leżąca z lizakiem w kształcie serca. Czy idealizujesz miłość?
Zbyt wysokie oczekiwania są często odpowiedzialne za idealizację miłości.

1. Wierzysz, że miłość i szczęście to synonimy

Jeśli idealizujesz miłość, prawdopodobnie wierzysz, że kochanie swojego partnera i odwzajemnienie tej miłości jest receptą na niekończące się szczęście. W rzeczywistości masz zarówno rację, jak i jesteś w błędzie. Masz rację, ponieważ w rzeczywistości kochanie i bycie kochanym daje wielką radość. Mylisz się, ponieważ nieporozumienia i problemy stanowią element miłości.

Nie jesteś jedyną osobą, która ma ochotę opisać szczęście na niebie wielkimi literami. Wszyscy chcielibyśmy, aby ten stan błogości trwał wiecznie. Niestety tak nie jest. W rzeczywistości miłość jest uczuciem, które wiąże się również z trudnościami i niezadowoleniem. Na początku możesz nie widzieć tego w ten sposób, ale z czasem to się dzieje. To całkowicie normalne i zdrowe zjawisko.

2. Myślisz, że każdy ma bratnią duszę i po prostu musisz znaleźć swoją

Powszechnie uważa się, że każda osoba ma bratnią duszę. To zniuansowana wersja słynnej połowy pomarańczowego mitu. Chodzi o przekonanie, że gdzieś tam jest ktoś, do kogo idealnie pasujesz. Gdyby tak było, twoim jedynym problemem byłoby znalezienie tej osoby i oczywiście jej rozpoznanie.

Jeśli myślisz w ten sposób, każdy nowy związek będziesz oceniać na podstawie tego, jak dobrze spełnia on Twoje niezwykle wysokie oczekiwania. Jednak w końcu zdasz sobie sprawę, że nie ma nikogo, kto byłby dla Ciebie idealny. W międzyczasie mogłeś przegapić wiele osób, z którymi mógłbyś zbudować niedoskonałe, ale prawdziwe relacje. Narażasz się na to, jeśli idealizujesz miłość.

3. Wierzysz, że prawdziwa miłość trwa wiecznie

To kolejny z powracających pomysłów na miłość. Rzeczywiście, często mówi się, że prawdziwa miłość trwa wiecznie. Do pewnego stopnia może to być prawda. Nie oznacza to jednak, że zasada ta zawsze pozostaje nienaruszona. Albo, że nie trzeba jej będzie przeformułowywać, i to więcej niż jeden raz.

Nie oznacza to też, że związek trwa wiecznie. Być może ta osoba, którą kochałeś, zawsze będzie miała specjalne miejsce w Twoim sercu, ale jest też możliwe, że to nie wystarczy do zbudowania i utrzymania stabilnego związku. To jedna z rzeczywistości, które tracisz z oczu, kiedy idealizujesz miłość.

4. Wierzysz, że kto Cię kocha, nigdy Cię nie skrzywdzi

Romans to piękne uczucie, które zabarwia nasze relacje i samo życie. Jednak boli również, gdy jest przesadzony. Może na przykład sprawić, że pomyślisz, że ktoś, kto cię kocha, nigdy nie wyrządzi ci krzywdy. Innymi słowy, myślisz, że skoro druga osoba Cię kocha, to przestaje być zwykłym człowiekiem popełniającym błędy.

Wszyscy chcielibyśmy, żeby tak było. Byłoby cudownie, gdybyśmy mogli kochać w tak doskonały sposób, żebyśmy tylko mogli zapewnić partnerowi absolutną radość. Niestety w realnym świecie nikt nie porzuca całkowicie swojego egoizmu, nietolerancji i licznych wad tylko dlatego, że się zakochuje. Wszyscy jesteśmy omylni i wszyscy zawodzimy w miłości.

Przytulająca się para
Wszyscy w pewnym momencie skrzywdzimy partnera, choć zazwyczaj nieumyślnie.

5. Myślisz, że miłość jest powiązana z Twoim przeznaczeniem

Jeśli idealizujesz miłość, prawdopodobnie idealizujesz również niektóre aspekty życia. Wśród nich może być idea przeznaczenia. Być może myślisz, że wszystko jest napisane w gwiazdach i że nie trzeba pracować i walczyć, aby zbudować stabilny i satysfakcjonujący związek. Miłość tak jednak nie działa. Wymaga wysiłku, inteligencji i często poświęcenia.

Z drugiej strony nie ma nic złego w byciu romantycznym, głęboko kochającym i mieć nadzieję, że wszystko pójdzie dobrze. Zaakceptowanie faktu, że nic na świecie nie jest ani kompletne, ani doskonałe, nie powinno być przeszkodą. W rzeczywistości często wartość prawdziwej miłości polega na tym, że wytrzymuje próbę czasu i przezwycięża przeciwności losu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Sánchez Aragón, R. (2009). Expectativas, percepcion de estabilidad y estrategias de mantenimiento en las relaciones amorosas. Enseñanza e Investigación en Psicología14(2), 229+. https://link.gale.com/apps/doc/A239522242/IFME?u=anon~e5d1797b&sid=googleScholar&xid=b998a036
  • Sanpedro, P. (2005). El mito del amor y sus consecuencias en los vínculos de pareja. Disenso, 45, 5-20.
  • Xenos Duque, D. P. (2015). La transformación del ideal en la decepción amorosa y su relación con la elección de pareja. Estudio realizado desde la teoría sistémica en estudiantes de la Carrera de Psicología Clínica de la PUCE (Bachelor’s thesis, PUCE).
Scroll to Top