Świat malarstwa - kilka ciekawych faktów

Świat malarstwa jest pełen niespodzianek. Jednym z nich jest to, że w latach 1912-1948 była to jedna z dyscyplin olimpijskich. Podczas gdy inni rywalizowali w czynnościach czysto fizycznych, malarze walczyli ze swoimi dziełami.
Świat malarstwa - kilka ciekawych faktów
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 08 listopada, 2022

Świat malarstwa jest pełen ciekawostek, anegdot i magii. Kto nie czuje się przytłoczony słysząc o mękach, jakich doświadczyli malarze tacy jak Vincent Van Gogh czy Frida Kahlo ? Kogo nie poruszyła El Guernica Picassa lub Syn człowieczy Magritte’a?

Historia malarstwa rozpoczęła się ponad 32 000 lat temu. To jedna ze sztuk, która była obecna przez całą historię i praktycznie we wszystkich kulturach. Pozostawiła nam w spadku kilka wspaniałych dzieł i kreacji, które nigdy nie przestają zaskakiwać odbiorców.

Za najbardziej znanych na świecie malarzy uważa się Leonarda Da Vinci, Vincenta Van Gogha i Pabla Picassa. Nie jest to fakt absolutny, ale są to artyści, o których mówi się najczęściej, na całym świecie, w różnych czasach. Z kolei najsłynniejsze obrazy to Mona Liza, Ostatnia Wieczerza, Gwiaździsta noc i Krzyk.

Sztuka nigdy nie jest skończona, tylko porzucona“.

-Leonardo da Vinci-

osoba z farbami
Emocje można przepracować za pomocą malowania.

Świat malarstwa i ciekawe fakty na jego temat

W dzisiejszych czasach każdy, kto chce zanurzyć się w świat malarstwa, musi tylko kupić odpowiednie narzędzia w sklepie. Jednak nie zawsze tak było. Dawniej malarze nie mieli wygodnych opcji wyboru. Większość z nich musiała samodzielnie wytwarzać farby olejne w domu i przechowywać je w świńskich pęcherzach.

Tuba na farbę olejną została stworzona przez Johna Goffe Randa w 1841 roku i zrewolucjonizowała świat malarstwa. Uznano to za niezwykły wynalazek i rzeczywiście tak było. Niemniej jednak artyści mieli więcej problemów wymagających rozwiązania. Musieli się postarać, aby zdobyć niezbędne kolory.

Malarze mogli uzyskać indyjską żółć tylko z moczu krów karmionych liśćmi mango. Znalezienie ich było nie lada wyczynem. Natomiast purpurę tyryjską, kolor bardzo ceniony przez Rzymian, pozyskiwano z gruczołów niektórych ślimaków morskich. Mumia brown pochodziła z prawdziwych egipskich mumii. Ich szczątki były mielone, aby uzyskać upragniony kolor.

Rynek sztuki

Niektóre obrazy mają ogromną wartość ekonomiczną. Mówimy tu o niezwykle lukratywnym biznesie dla wielu osób. Wiele dzieł zostało sprzedanych na aukcjach za astronomiczne ceny. Ale czy naprawdę są tyle warte? Obrazy działają jak zabezpieczenie, zwłaszcza w czasach, gdy pieniądze tracą swoją siłę nabywczą. Sztuka to dochodowy biznes.

Uważa się, że najdroższym obrazem jest słynna Mona Lisa Leonarda Da Vinci. Jego szacunkowa cena odpowiada 15 procentom produktu krajowego brutto (PKB) Francji. To około 190 miliardów dolarów. Jednak sprzedaż obrazu jest zabroniona. Nie powstrzymało to przestępców przed kradzieżą dzieła w 1911 roku. Co więcej, pięć kopii obrazu zostało sprzedanych i przez pewien czas uważano je za autentyczne.

Wśród 25 najcenniejszych obrazów wszechczasów pięć to dzieła Vincenta Van Gogha, cztery Pabla Picassa i trzy Jacksona Pollocka. To dość ironiczne, ponieważ Van Gogh sprzedał w swoim życiu tylko cztery obrazy z ponad 2000, które stworzył. Gdyby nie pomoc jego brata Theo, mógłby nigdy nie sprzedać ani jednego.

Mona Lisa
Mona Lisa, Leonardo da Vinci

Dzieła skrywające tajemnice i ukryte znaczenia

Wielu artystów ukrywało w swoich pracach pewne przesłanie, aby dodać im aury tajemniczości. Jednym z malarzy, którzy najbardziej lubili to robić, był Leonardo da Vinci. W jego najsłynniejszym dziele Mona Lisa są co najmniej dwa szczegóły, które zauważą tylko najbardziej spostrzegawczy obserwatorzy. Na prawym oku modelki namalowane są inicjały twórcy. Po drugie, na moście za figurą widoczna jest liczba 72. Nie wiadomo, dlaczego tam się znalazła.

Kolejny interesujący szczegół pojawia się w dziele Stworzenie Adama Michała Anioła. Widzimy w nim Boga zbliżającego się do pierwszego człowieka w niebiosach. Uważa się, że falującym całunem Boga jest ludzki mózg. Czy był to przypadek, symbol, że intelekt jest darem od Boga, czy deklaracja ateizmu?

Węgierski artysta Tivadar Kosztka Csontváry stworzył fascynującą i zagadkową pracę zatytułowaną Stary rybak. Jego ukryte znaczenie odkryto dopiero po śmierci artysty. Praca przedstawia starego marynarza, naznaczonego upływem czasu. Jednak każda strona obrazu jest lustrzana – przedstawia albo życzliwego mężczyznę modlącego się, albo złowrogi wizerunek diabła. Uważa się, że malarz chciał przedstawić dwoistość ludzkiej duszy. To kolejny wspaniały prezentt, jaki dał nam świat malarstwa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cortez Chacchi, A. C. (2018). La pintura al óleo, la técnica y su evolución histórica.
  • Gonçalves, M. L. C. R., & de Amorim, A. C. R. (2012). Gabinete de curiosidades: o paradoxo das maravilhas. Educação: Teoria e Prática, 22(40), 223-238.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.