Romantyczny związek nie jest plastrem miodu na złamane serce

Myślenie, że romantyczny związek są odpowiedzią na własny dyskomfort, stanowi ogromny błąd. To droga do szybkiego rozczarowania.
Romantyczny związek nie jest plastrem miodu na złamane serce
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 06 sierpnia, 2022

Zygmunt Freud powiedział, że romantyczny związek to nie spotkanie, ale ponowne połączenie. Ale kim dokładnie jesteś, żeby znów się spotkać? Cóż, w zasadzie ze wszystkimi i ze wszystkim, co kochałeś przed tym nowym związkiem. Na przykład miłością twojego rodzica, wszystkich innych, których kochałeś w dzieciństwie, a także twoich poprzednich kochanków. Krótko mówiąc, przy całej tej emocjonalnej konstelacji, której jesteś częścią.

Istoty ludzkie mają błędne przekonanie, że romantyczna miłość jest rodzajem panaceum, ostateczną odpowiedzią na ich samotność oraz gwarancją szczęścia i spełnienia. Ojciec psychoanalizy mówi również, że dokładnie odwrotnie dzieje się, gdy ludzie znajdują kogoś, kogo chcą kochać. Zamiast w końcu czuć się pełnią, możesz czuć się bardziej niekompletny niż kiedykolwiek. Dzieje się tak, ponieważ nagle zdajesz sobie sprawę, że naprawdę potrzebujesz uczucia tej osoby.

„Wiedziałem, że zawsze będzie moim najlepszym przyjacielem przez całe moje życie. To była dla mnie największa rzecz. Nigdy nie zaznałem niczego podobnego do przyjaźni, jaką z nim miałem. Mogłabym go lubić tak bardzo, jak go kochałam”.

-Blake Lively-

Płacząca kobieta

Romantyczny związek

Nikt nie może zaprzeczyć, że czasami miłość staje się wydarzeniem dla osoby, która jej doświadcza. Niekoniecznie powoduje radykalną zmianę w życiu, ale w percepcji tak. Nagle świat wydaje się bardziej obdarzony znaczeniem i wywołuje to, co Freud nazwał „popędem śmierci ”, przynajmniej na chwilę. To sekretne pragnienie, by pozostać w miejscu i nigdy więcej o niczym nie myśleć.

Ale właśnie to sprawia, że romantyczne związki są tak mylące. Wywołują uczucie satysfakcji, ale także sprawiają, że czujesz się bardziej potrzebujący niż kiedykolwiek. Ponadto związek może wznieść Cię na szczyty szczęścia, ale także generuje więcej powodów do cierpienia. To ciekawe i wspaniałe doświadczenie, które nie daje ostatecznej odpowiedzi na twoje luki, niedociągnięcia i brak sensu.

Iluzja ratowania

Życie toczy się wśród wielu paradoksów. Jeśli chodzi o romantyczną miłość, istnieje oszałamiająca dwoistość. Kiedy ktoś potrzebuje dużo miłości, nie może jej zbudować, zabezpieczyć ani pozwolić jej kiełkować. Własny brak prowadzi ich do generowania szeregu wypaczeń w swoich działaniach i sposobie postrzegania rzeczy. Tylko one uniemożliwiają zdrowy obrót nasienia uczucia.

Osoba potrzebuje pomocy, gdy ma wiele problemów, duże luki i zamęt. Dzieje się tak, ponieważ nie znajdują spokoju umysłu ani odpowiedzi, których potrzebują, aby przezwyciężyć swój dyskomfort i emocjonalne cierpienie w środku. Z tego powodu romantyczna miłość stwarza iluzję bycia tym, czego ktoś potrzebuje. Jednak prędzej czy później zdajesz sobie sprawę, że to nie wystarczy.

Wiele rozczarowań miłosnych ma z tym związek. Osoba, która uwierzyła w cudowną miłość, którą odnalazła, mogła uratować ich z sytuacji, w której dominuje dyskomfort, tylko po to, by przekonać się, że tak nie jest. Mogą powtarzać ten sam cykl niezliczoną ilość razy, ponieważ właśnie to robi osoba neurotyczna: w nieskończoność powtarzają doświadczenia, których chcą się pozbyć.

Smutny mężczyzna. Zakończony związek romantyczny

Romantyczny związek – jaka jest motywacja?

Osoba, której brakuje lub potrzebuje miłości, nie zawsze zachowuje się w potrzebie. Ten rodzaj deprywacji rodzi również cyniczne lub agresywne formy zachowań. Są też tacy, którzy używają seksu, aby ukryć swój dyskomfort, pracoholicy lub ludzie, którzy stają się ślepymi niewolnikami samolubnego i nieistotnego sukcesu.

Jeśli ktoś nie ma miłości w swoim życiu, do pewnego stopnia zachoruje. Każdy potrzebuje znaczących więzi emocjonalnych, aby przezwyciężyć swój narcyzm i „popęd śmierci”. Jednak romantyczna miłość pozostaje tą obiecaną ziemią, do której niektórzy chcą dotrzeć, dla innych staje się krajem, którego nigdy więcej nie będzie. Miejsce, w którym nie chcą być, nawet jeśli muszą zapłacić wysoką cenę, aby tego uniknąć.

Zauważ, że w obu przypadkach istnieje idealizacja romantycznej miłości. Nie dają ani nie biorą tyle. To tylko jeszcze jedno doświadczenie życiowe, a nie podstawowe doświadczenie. Zamiast tego istnieją inne połączenia, które mogą uratować i uratować cię przed tobą i duchami, które cię nawiedzają. Na przykład więź, którą można nawiązać z psychologiem, czyli więź terapeutyczna. Freud powiedział, że każde żądanie analizy jest żądaniem miłości. Wreszcie psycholog może na to odpowiedzieć i zaproponować proces uzdrowienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sanpedro, P. (2005). El mito del amor y sus consecuencias en los vínculos de pareja. Disenso, 45.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.