Demencja – dlaczego odnotowuje się coraz więcej przypadków?

Dlaczego pojawia się coraz więcej diagnoz demencji? Czy możemy coś zrobić, aby złagodzić ten problem?

Starszy mężczyzna. Demencja

W USA średnia długość życia mężczyzn wynosi 73,2 lat, a kobiet 79,1 lat. Wiemy, że wraz ze wzrostem średniej długości życia w kraju jego populacja starzeje się coraz bardziej. Nie musi to jednak oznaczać, że starzeje się lepiej. W tym artykule pytamy, dlaczego demencja się nasila. Wydaje się, że choć wiek jest czynnikiem kluczowym, nie jest jedynym.

W 2015 roku na świecie było 46,8 miliona osób z demencją. Szacuje się, że do 2050 roku będzie 135 milionów chorych. W rzeczywistości demencja jest uważana za jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności i śmiertelności na świecie. W 2016 roku była to piąta przyczyna śmierci na świecie.

„321 miliardów dolarów to przewidywany krajowy koszt opieki nad osobami z chorobą Alzheimera i innymi demencjami”.

-Towarzystwo Alzheimera-

Starsze małżeństwo
Najbardziej rozpowszechnioną demencją jest choroba Alzheimera.

Demencja

Demencje to zaburzenia neuropoznawcze. Jednostki kliniczne z tej grupy charakteryzują się pogorszeniem zdolności umysłowych, z dostatecznym nasileniem, by wpływać na funkcjonowanie społeczne i zawodowe.

„Demencja to organiczne zaburzenie psychiczne o wielorakiej etiologii, które powoduje deficyty poznawcze, a także zmiany w zachowaniu osoby, które ograniczają prowadzenie autonomicznego i niezależnego życia”.

-Fernández Calvo-

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje demencję jako powodującą:

  • Upośledzenie pamięci. Chorzy doświadczają zmiany w zdolności do rejestrowania, przechowywania i zapamiętywania informacji. Ta utrata informacji odnosi się również do ich rodziny i ich przeszłości.
  • Pogorszenie myślenia i rozumowania. Zmniejsza się przepływ myśli i pomysłów. Cierpiący ma trudności ze zwróceniem uwagi na więcej niż jeden bodziec w tym samym czasie lub przeniesienie uwagi z jednego bodźca na inny.

Amerykańska Organizacja Psychiatryczna wymaga obecności co najmniej jednej z następujących zmian poznawczych w celu zdiagnozowania demencji:

  • Dysfunkcja wykonawcza. Pogorszenie procesów planowania, sekwencjonowania i abstrakcji.
  • Zaburzenia językowe. Afazja lub niemożność porozumiewania się za pomocą mowy.
  • Zaburzenia ruchowe. Apraksja lub upośledzenie zdolności do wykonywania czynności ruchowych pomimo nienaruszonej funkcji motorycznej.
  • Zaburzenia percepcji. Nierozpoznanie lub nierozpoznanie przedmiotów pomimo nienaruszonej funkcji sensorycznej.
Starsza kobieta z demencją
Zwiększenie długości życia jest jednym z czynników przyczyniających się do wzrostu demencji.

Czynniki wyjaśniające wzrost liczby przypadków demencji

Ponieważ jest to najbardziej rozpowszechniona demencja, porozmawiamy o czynnikach ryzyka choroby Alzheimera (AD). W rzeczywistości ta demencja stanowi 35 procent wszystkich przypadków.

„Fakt, że ludzie tak popularni jak Ronald Reagan, Rita Hayworth, Adolfo Suárez czy Pasqual Maragall cierpieli na chorobę Alzheimera, ułatwił ujawnienie poruszającej się rzeczywistości, którą po raz pierwszy (w 1906 r.) opisano u kobiety w wieku 51 lat, przez Aloisa Alzheimera”.

-Belloch-

Badania wykazały pewne czynniki ryzyka, które same w sobie nie wyjaśniają pojawienia się choroby. Jednak w połączeniu tworzą wybuchowy koktajl, który może wywołać chorobę Alzheimera.

Czynniki ryzyka

  • Wiek. To największy czynnik ryzyka. Od 60 roku życia, co pięć lat, ryzyko demencji się podwaja. Tak więc w wieku 60 lat jeden procent społeczności będzie cierpiał na chorobę Alzheimera, podczas gdy wśród osób w wieku 90 lat będzie na nią cierpieć 28,5%.
  • Płeć. Na każdego mężczyznę przypadają dwie kobiety z chorobą Alzheimera. Można to wyjaśnić faktem, że średnia długość życia kobiet jest wyższa. Co więcej, wiąże się to również z menopauzą. To dlatego, że estrogeny zapobiegają śmierci komórek charakterystycznej dla choroby Alzheimera. Jednak wraz z nadejściem menopauzy ta ochrona zanika.
  • Genetyka. Podkreślają rolę genów PPA, PSEN-1 i PSEN-2 w przypadku wczesnej choroby Alzheimera (która występuje przed 65 rokiem życia). W późnej chorobie Alzheimera APOE4 ma większe znaczenie.
  • Tytoń. Toczy się wiele dyskusji na temat roli, jaką palenie tytoniu odgrywa w rozwoju choroby Alzheimera. Niemniej jednak większość ekspertów zgadza się, że jest to zmienna, która sprawia, że jednostki są bardziej podatne na zagrożenia. (https://blogs.20minutos.es/)
  • Posiadanie krewnych z chorobą Alzheimera. 40 procent osób z chorobą Alzheimera ma krewnych, którzy na nią cierpią. W rzeczywistości posiadanie krewnego z chorobą zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na nią od dwóch do siedmiu razy.
  • Niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wydaje się, że spożywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych może pomóc w zmniejszeniu objawów choroby Alzheimera, a może nawet w jej zapobieganiu. Obecnie trwają badania na ten temat.
  • Uraz czaszkowo-mózgowy. Osoby z genem APOE4 mają słabszą odpowiedź po urazie i większe ryzyko demencji. Bokserzy to niestety przypadki, które najbardziej wspierają tę hipotezę.
  • Edukacja. Wydaje się, że jest to czynnik ochronny przed chorobą Alzheimera. Nie jest jednak do końca jasne, jak ten czynnik współdziała z innymi zmiennymi. Zasoby ekonomiczne dają dostęp do żywności o lepszej jakości odżywczej.
  • Dieta. Spożywanie przeciwutleniaczy w diecie lub w suplementach wydaje się odgrywać ochronną rolę.

Aktywność umysłowa zapobiega zaburzeniom poznawczym. Czytaj więc, ucz się nowych rzeczy i rozwiązuj zagadki.

Dlaczego demencja rośnie?

Dlaczego liczba przypadków demencji rośnie? Chociaż wydłużanie się życia jest czynnikiem, który najlepiej tłumaczy wzrost liczby przypadków demencji, nie wolno nam zapominać, że istnieją również inne. Wpływ mają na przykład choroby układu krążenia, odżywianie oraz aktywność fizyczna i umysłowa. Na szczęście są to czynniki, nad którymi mamy kontrolę.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Barranco-Quintana, J. L., Allam, M. F., Del Castillo, A. S., & Navajas, R. F. C. (2005). Factores de riesgo de la enfermedad de Alzheimer. Revista de Neurología, 40(10), 613-618.
  • Contador Castillo, I., Fernández-Calvo, B., Ramos Campos, F., & Bermejo-Pareja, F. (2021). Manual de psicopatología (pp. 535–572). McGrow Hill. McGrow Hill.
  • Saavedra, C. (2011). Envejecimiento y demencias. CES Colegio Universitario Cardenal Cisneros.
Scroll to Top