Słowa to molekularne elementy języka. W zależności od wielu zmiennych mogą pozostawić emocjonalne ślady, przypominające tatuaż na Twojej duszy. Dlaczego komunikacja między ludźmi może być tak szkodliwa? Jak radzić sobie z negatywnymi komentarzami od bliskich?
Negatywne komentarze mogą pozostawić blizny, które przez lata będą stanowić część Twojego wewnętrznego dialogu. Okrutne słowa wypowiedziane przez rodzica, których nie można zapomnieć. Obraza adresowana do nas przez partnera lub drwina ze strony przyjaciela. To formy psychologicznej agresji, które poniżają Cię i pozostają w Twojej pamięci na zawsze. Dlaczego jednak ktoś, kto twierdzi, że Cię kocha, krzywdzi Cię w ten sposób?
Na to pytanie trudno nam odpowiedzieć. Czasami osoby, które kierują do Ciebie nieprzyjemne komentarze, robią to, ponieważ w ten sposób zaznaczają swój autorytet i zyskują nad Tobą władzę. Innym razem agresywna komunikacja jest po prostu częścią ich behawioralnego repertuaru. W innych przypadkach brakuje im emocjonalnej odpowiedzialności, ponieważ nie rozumieją, że miłość oznacza szacunek.
Sposób, w jaki inni do nas mówią, warunkuje nas. Ma to na nas wpływ do tego stopnia, że czasami powoduje prawdziwą traumę. Bycie miłym wobec siebie oznacza dbanie o to, co mówimy i umiejętne dobieranie słów, abyśmy mogli budować trwałe i szczęśliwe relacje. To niezwykle proste i podstawowe zasady, ale jest to praktyka, którą nie wszyscy rozumieją.
Często osoby chore lub cierpiące z powodu fizycznego bólu doświadczają większego cierpienia, gdy otrzymują negatywne i krytyczne komentarze od otoczenia.
Uważaj na negatywne komentarze od tych, którzy twierdzą, że Cię kochają
W pewnym momencie wszyscy musieliśmy radzić sobie z negatywnymi opiniami. W szkole, pracy, a nawet na ulicy możesz czasem usłyszeć złe słowo, krytykę, zniewagę lub okrutny żart skierowany w Twoją stronę. Te wydarzenia są bolesne i mogą Cię również rozzłościć. Jednak negatywne komentarze wyrządzają więcej szkody, gdy pochodzą od kogoś, na kim Ci zależy.
Budujesz pewne założenia co do tego, jak chcesz być traktowany. Oczekujesz na przykład, że Twoi rodzice będą Cię traktować z miłością i uczuciem i sprawią, że poczujesz się ich godny. Przyjmujesz za pewnik, że Twój partner zaoferuje Ci miłość, opiekę i czułość. Dlatego, gdy otrzymujesz coś przeciwnego, pojawia się bolesny dysonans.
Badanie przeprowadzone przez dr Martina Teichera, profesora nadzwyczajnego psychiatrii w McLean Hospital w Massachusetts (USA) twierdzi, że dzieci, które są ofiarami werbalnego znęcania przez rodziców, doświadczają zmian w rozwoju mózgu. To sprawia, że są bardziej podatne na lęki i depresję.
Jako ludzie nie jesteśmy przygotowani na negatywne komentarze od naszego najbliższego i najważniejszego środowiska. Ostre słowa nas niszczą i zmieniają, pozostawiając głęboki ślad w architekturze naszych mózgów. Te bolesne interakcje mogą przejawiać się na różne sposoby.
Chociaż prawdą jest, że czasami możemy źle mówić o ukochanej osobie z powodu słabo uregulowanych emocji, zawsze staramy się naprawić tę szkodę, prosząc o przebaczenie. Są jednak tacy, którzy nie są świadomi szkodliwego wpływu ich słów.
Sarkazm i ironia: ból przebrany za uczucie
Badanie przeprowadzone przez dr Raymonda Gibbsa i opublikowane w Journal of Experimental Psychology stwierdza, że w naszym codziennym języku powszechne jest używanie zasobów językowych, takich jak sarkazm. Niemniej jednak sarkazm i ironia mogą przekształcić się w agresję werbalną, gdy są spersonalizowane i używane do ośmieszenia kogoś bliskiego.
Ta dynamika jest niezwykle powszechna w związkach. Są tacy, którzy rozkoszują się byciem intelektualnym tyranem i dzięki swojej pomysłowości komunikacyjnej umniejszają ukochanej osobie, podczas gdy najwyraźniej mają wobec niej uczucia.
Krytyka, która ma być użyteczna, ale jest bolesna
„Nie zrozum tego źle i mówię to tylko dla Twojego dobra, ale naprawdę powinieneś…”, „Mówię to z najlepszymi intencjami, ale musisz…”. Kto nigdy nie słyszał tego rodzaju negatywnych komentarzy zakamuflowanych jako porady oparte na dobrych intencjach? Ludzie, których kochasz, najczęściej krytykują Cię, myśląc, że wyświadczają Ci przysługę.
To są naprawdę częste sytuacje. Jednak nie zawsze wiesz, jak na nie zareagować. Pewna krytyka, chociaż może być konstruktywna, a nawet czuła, jest bezpośrednim atakiem na Twoją samoocenę.
Kiedy Cię kochają, ale nie doceniają
„Nie widzisz, jaki jesteś niezdarny? Nie ma sensu się zmuszać, po prostu nie będziesz w stanie tego zrobić. Spójrz na siebie, jasne jest, że nigdzie nie zajdziesz.” Kiedy nieznajomy wątpi w Twoją wartość, nie boli tak bardzo, jak gdy jest to ktoś bliski. Negatywne komentarze często przybierają również formę niedoceniania i braku wiary w Twój potencjał.
Sytuacje, w których Twoi rodzice, partnerzy lub przyjaciele wyśmiewają się z Twoich zdolności, są krzywdzącą i upokarzającą rzeczywistością. Są to rodzaje doświadczeń, które mogą Cię ograniczać lub rozzłościć. Często decydujesz się ich nie słuchać.
Sarkazm, wyśmiewanie i porównywanie są często szkodliwymi dynamikami, które mogą pojawiać się w procesach komunikacji między osobami, które mają bliski związek.
Porównania: kiedy czujesz się bezwartościowy
Jeśli spojrzysz wstecz na swoje dzieciństwo, możesz przypomnieć sobie wiele takich sytuacji. Rodzice często porównują swoje dzieci z innymi. Mogą mówić takie rzeczy jak „Janek nie jest tak mądry jak jego brat” lub „Piotruś jest znacznie wolniejszy od Andrzeja”.
Tego typu negatywne komentarze mogą również pojawiać się w kłótniach między partnerami. To momenty, w których jeden partner porównuje swoją ukochaną osobę z innymi postaciami w jego życiu, aby pokazać im wszystko, co najwyraźniej robią źle w związku.
Jak radzić sobie z negatywnymi komentarzami?
Ci, którzy Cię kochają, nie powinni nigdy używać negatywnych komentarzy, pogardy, drwin, szkodliwej krytyki i sarkastycznych zwrotów. Uczucie wymaga fizycznego, emocjonalnego i komunikacyjnego szacunku. Bez tych filarów żaden związek nie będzie satysfakcjonujący ani szczęśliwy. Jednak myśląc obiektywnie, jest bardzo prawdopodobne, że w Twoim bliskim kręgu jest ktoś, kto od czasu do czasu źle się wobec Ciebie odzywa.
Za tymi, którzy używają brutalnej komunikacji i nie widzą efektu własnych słów, kryje się problematyczna osobowość. W takich przypadkach musisz zareagować i zażądać szacunku. To, że są Twoim ojcem, bratem, przyjacielem lub partnerem, nie oznacza, że powinieneś tolerować język oparty na ośmieszaniu i niedocenianiu.
Masz prawo żądać, aby zwracali się do Ciebie z szacunkiem, aby rozmawiali z Tobą tak, jak Ty do nich mówisz. Jeśli odpuścisz, jeśli zdecydujesz się nic nie mówić, negatywne komentarze będą się nasilać, a Twój dyskomfort będzie tylko rósł.
Komunikacja jest pomostem, który łączy lub oddala ludzi. Powinieneś oczekiwać od innych tego samego, co im oferujesz: troski w czynach i słowach, zaufania oraz empatycznej i odżywczej komunikacji. Jeśli tego nie otrzymasz, ten związek nie jest opłacalny. To ważne, aby wiedzieć, jak radzić sobie z negatywnymi komentarzami.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- McGuigan, William & Vuchinich, Sam & Tang, Chiung-Ya. (2014). Negative Communication Behaviors During Family Problem Solving: Cohesion as a Moderator in a Growth Curve Analysis. Journal of Family Communication. 14. 95-111. 10.1080/15267431.2013.864291.
- Samantha E. Lawrence, bRebecca M. Puhl, bMarlene B. Schwartz. The most hurtful thing I’ve ever experienced”: A qualitative examination of the nature of experiences of weight stigma by family members (2022) Qualitative Research in Health. Volume 2, December 2022, 100073. https://doi.org/10.1016/j.ssmqr.2022.100073
- Teicher MH, Samson JA. Annual Research Review: Enduring neurobiological effects of childhood abuse and neglect. J Child Psychol Psychiatry. 2016 Mar;57(3):241-66. doi: 10.1111/jcpp.12507. Epub 2016 Feb 1. PMID: 26831814; PMCID: PMC4760853.