Negatywne okoliczności - jak można je zmienić?

Aby przeformułować negatywne okoliczności, musisz przejrzeć mentalne schematy, które karmią twoje poczucie bezradności i przygnębienia.
Negatywne okoliczności - jak można je zmienić?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Winston Churchill powiedział, że latawce wznoszą się wyżej, gdy wiatr jest przeciwny. Być może tak jest i powinieneś nauczyć się nie dać się powalić, gdy negatywne okoliczności niespodziewanie zakradną się za tobą. Jednak jak to zrobić? Jak przeformułować te negatywne okoliczności, kiedy pukają do drzwi?

Wiele aktualnej literatury dotyczącej samopomocy na rynku twierdzi, że trudne lub po prostu negatywne zdarzenia czynią cię silniejszym. To podejście prawie zawsze opiera się na duchowych lub buddyjskich ideach i przesłaniach typu „nie ma kwiatu lotosu bez błota”. Niemniej jednak ostatecznie, prawda jest taka, że poza zdobywaniem większej lub mniejszej siły, najważniejszą rzeczą jest przezwyciężenie wszystkich trudności, które pojawią się na twojej drodze.

Kluczem do sukcesu jest nie tkwić w nieustannym cierpieniu, które przynosi przeciwności. Pamiętaj, że możesz rozwinąć odpowiednie umiejętności radzenia sobie w trudnych i złożonych sytuacjach. Ponadto pamiętaj, że nikt nie jest nieświadomy cierpienia. Każdy w pewnym momencie swojego życia kroczy tą fatalną ścieżką.

Jeśli zastosujesz zrelaksowane, zrównoważone i zorientowane na rozwiązanie podejście mentalne, będziesz miał większą szansę na przezwyciężenie ciemnych dni i trudnych chwil, które przynosi ci życie.

dziewczyna przed drogą myśli o tym, jak zmienić negatywne okoliczności

Jak przeformułować negatywne okoliczności

Niefortunne zdarzenia stają się problemem, gdy podchodzisz do nich z dwóch błędnych podejść. Pierwszym z nich jest udawanie, że niekorzystna sytuacja nie istnieje lub nie ma na ciebie wpływu. Druga to nadmierna obsesja na punkcie problemu i niezdolność do docenienia lub nawet rozważenia innych perspektyw i podejść.

Jak zauważył Viktor Frankl, pomiędzy bodźcem (problemem) a twoją reakcją jest przestrzeń pośrednia, która powinna pozwolić ci wybrać między jednym rodzajem reakcji a drugim. Innym niezaprzeczalnym faktem jest to, że kiedy to, co cię otacza, jest szczególnie trudne i niekorzystne, często odczuwasz bezradność, złość i smutek. Rzeczywiście, każda emocja jest dozwolona. To, co musisz zrobić, to przeorientować wszystkie emocje w kierunku prawidłowej i adekwatnej odpowiedzi.

Innymi słowy, musisz nauczyć się przeformułowywać negatywne okoliczności. Przyjrzyjmy się niektórym strategiom, które możesz zastosować.

1. Przeformułowanie negatywnego nastawienia: nie zawsze wszystko jest złe

Twój mózg ma tendencję do stosowania negatywnego nastawienia w prawie każdej sytuacji. Ten filtr mentalny utrudnia ci dokonanie dobrego osądu rzeczywistości i masz tendencję do postrzegania wszystkiego w problematyczny sposób.

Jak potwierdził psycholog i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii, Daniel Kahneman, mamy wrodzoną tendencję do nadawania priorytetu negatywnym zdarzeniom jako mechanizmu reakcji gwarantującego nam przetrwanie. To system ostrzegania, który był dla nas przydatny w przeszłości, ale dzisiaj jest zwykle bardzo szkodliwy.

University of Glasgow (Wielka Brytania) przeprowadził badania, które twierdzą, że dla naszych mózgów negatywne zawsze będą miały większe znaczenie niż pozytywne. To może sprawić, że rozwiniesz takie pomysły, jak „Nie ma rozwiązania. Będzie gorzej. To katastrofa”.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak twój mózg reaguje na negatywne wydarzenia, aby przejąć kontrolę nad twoimi myślami. Najlepiej byłoby powiedzieć sobie coś konkretnego w stylu: „Wiem, że to, co się stało, nie jest dobre, ale ta sytuacja nie będzie trwać wiecznie. Ufam sobie, że wyjdę z tej sytuacji. Mam narzędzia, aby zaakceptować i stawić czoła temu doświadczeniu”.

2. Elastyczny umysł: zmiana jest częścią życia

Przy ponownym przemyśleniu negatywnych okoliczności należy pamiętać, że często zdarzenie niepożądane nie wymaga od Ciebie niczego innego niż zaakceptowanie go. Nic więcej. Są pewne rzeczy, które się zdarzają i po prostu nie możesz ich zmienić.

Musisz zrozumieć, że zmiany są częścią życia i musisz je zaakceptować, aby ukształtować nowy etap egzystencjalny. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy zastosujesz elastyczne podejście, otwarte nastawienie, które nie pogrąża się w stagnacji ani nie walczy z tym, czego nie możesz zmienić.

3. Zrelaksowane i skoncentrowane rozumienie (kontrola negatywnych emocji walencyjnych)

Kiedy los przyniesie ci coś, czego się nie spodziewałeś, co wprawi cię w zakłopotanie, możesz zanurzyć się w labiryncie negatywnych emocji walencyjnych. Jak wspomnieliśmy wcześniej, zwykle doświadcza się ich przez chwilę. Nie powinny jednak stać się stałym elementem twojego codziennego życia.

Musisz usunąć ze swojego umysłu takie wymiary, jak poczucie winy, wściekłość czy złość. Tylko zrelaksowany umysł jest w stanie rozeznać rozwiązania najbardziej innowacyjnych wyzwań i rozwiązań kryzysów.

4. Szukaj wsparcia

Kiedy życie staje się szare, pamiętaj, że nie jesteś sam. Unikaj izolowania się i nie mówienia, aby nie martwić innych. Przestań ukrywać to, co boli, bo nie chcesz zwracać na siebie uwagi. Żadne z tych rozwiązań nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcesz skutecznie zmienić negatywne okoliczności, powinieneś szukać wsparcia. Dziel się czasem z ważnymi osobami w Twoim życiu i wyrażaj swoje myśli, emocje i potrzeby.

Chłopiec myśli, jak myśli, jak przeformułować negatywne okoliczności

5. Decyzja i proaktywność: bierność pozostawia Cię w miejscu, w którym wszystko boli

Nie decydujesz się przejść przez negatywne okoliczności, ale masz możliwość wyboru, jak postępować w ich obliczu. To powiedziawszy, po uderzeniu masz pełne prawo do unieruchomienia na jakiś czas. W końcu to boli i całkiem akceptowalne jest chcieć zwinąć się w kłębek i przetworzyć to, co się stało i pozwolić umysłowi zaakceptować tę nową sytuację.

Jednak po dotarciu do dna jedyna droga prowadzi w górę. Aby iść naprzód, musisz być proaktywny. Nie możesz przebywać w tym samym miejscu, w którym wszystko cię boli. Musisz iść naprzód, szukać rozwiązań i kształtować nową jaźń, taką, która jest bardziej innowacyjna, pewna siebie, zorientowana na rozwiązania i nie ulegająca stagnacji. Jak powiedział austriacki poeta Rainer Maria Rilke, zamień swoją ścianę w schodek. To jest droga naprzód.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Beard, C., & Amir, N. (2010). Negative Interpretation Bias Mediates the Effect of Social Anxiety on State Anxiety. Cognitive therapy and research34(3), 292–296. https://doi.org/10.1007/s10608-009-9258-6
  • Corns, J. Rethinking the Negativity Bias. Rev.Phil.Psych. 9,607–625 (2018). https://doi.org/10.1007/s13164-018-0382-7
  • Kushner, H. (1981). When Bad Things Happen to Good People. New York: Anchor Books.
  • Richardson, G. E. (2002). “The metatheory of resilience and resiliency.” Journal of Clinical Psychology. 58, 307–21.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.