Znaczenie dotyku i bycia dotykanym

Dotykanie i bycie dotykanym to coś więcej niż tylko biologiczna konieczność. Można również postrzegać emocje innych i udzielać wsparcia, pocieszenia i uczucia poprzez dotyk.

Dwie osoby, które wiedzą, jak ważny jest dotyk.

Znaczenie dotyku i bycia dotykanym przez tych, których kochasz, jest czymś więcej niż tylko biologiczną potrzebą. Jest częścią ludzkiego języka, pielęgnowania potrzeb emocjonalnych, potwierdzania uczuć i gaszenia lęków. Dodatkowo dotyk daje nam zastrzyk oksytocyny. Jego brak sprawia, że Twoja skóra za nim tęskni. W efekcie może wzrosnąć Twój poziom stresu, a także fizyczny dyskomfort.

Skóra jest największym organem ciała, a dotyk jest pierwszym zmysłem, który przyswajasz, razem z węchem. Badania pokazują, że praktyki takie jak kontakt „skóra do skóry” z niemowlętami (zwłaszcza z wcześniakami) sprzyjają somatosensorycznej budowie ich mózgów. W ten sposób optymalizuje to ich rozwój poznawczy, percepcyjny, społeczny i fizyczny.

Ludzie potrzebują kontaktu, podobnie jak zwierzęta, i to nie tylko w najwcześniejszych stadiach. Fizyczne uczucia, takie jak przytulanie osób starszych, poprawiają ich procesy komunikacyjne, jak wynika z obserwacji w wielu domach opieki. Ponadto czują się oni mniej zmęczeni, a nawet zmniejsza się ich ból stawów.

Ludzki mózg potrzebuje kontaktu (zawsze z bliskimi nam ludźmi), aby znaleźć równowagę emocjonalną, dzięki której promowany jest spokój umysłu. Nauka odkrywa o wiele więcej procesów związanych z dotykiem, o których świat do niedawna nie wiedział. Czytaj dalej, aby odkryć więcej informacji.

Śpiące dziecko.

Znaczenie dotyku – coś więcej niż potrzeba biologiczna

Ludzie muszą dotykać innych i być dotykani, aby komunikować uczucia, pomagać, otrzymywać lub dawać pociechę… Nauka jest tego świadoma od dawna i przez lata ujawniała to empirycznie. Jest jednak jeszcze ciekawszy aspekt tego zjawiska.

Podczas swojego badania, Matthew Hertenstein, psycholog z Uniwersytetu DePauw w Indianie, odkrył, że ludzie są nawet w stanie dostrzegać emocje poprzez dotyk. Eksperyment został przeprowadzony w 2009 roku i obejmował nieznajomych dotykających przez pięć sekund grupę 248 osób z zawiązanymi oczami.

Choć może się to wydawać niezwykłe, 75% tych mężczyzn i kobiet było w stanie zidentyfikować troskę, strach, smutek, złość, współczucie, a nawet szczęście osoby dotykającej.

Badanie to stało się tak ważne, że kilka lat później zostało powtórzone na Uniwersytecie w Miami. Doktor Tiffany Field, dyrektorka uniwersyteckiego Instytutu Badawczego Touch Research, doszła do następujących wniosków.

Ludzie mogą wysyłać, odbierać i interpretować sygnały emocjonalne za pomocą dotyku

Fizjoterapeuta nie tylko używa rąk jako narzędzia pracy, ale także może za ich pośrednictwem dostrzec zmartwienia, napięcia, niekorzystne emocje i nasilające się przykurcze. Dzięki temu jego profesjonalny dotyk nie tylko łagodzi ból i poprawia mobilność, ale także ma cudowną zdolność przekazywania dobrego samopoczucia.

Dwie osoby przytulające się.

Autorzy wspomnianego badania podkreślają potrzebę zagłębienia się w szerszą próbę populacji.W tym pierwszym kroku możemy jednak postawić następującą hipotezę:

  • Znaczenie dotyku wykracza poza uczucia. Mówiąc ewolucyjnie, ludzie nabyli również umiejętność odczytywania stanu emocjonalnego innych poprzez zmysł dotyku. Coś takiego pozwala przede wszystkim na przyniesienie ulgi komuś w niebezpieczeństwie poprzez przytulenie lub poklepanie po plecach.

Dotyk i pierwotna kora somatosensoryczna

Do niedawna neurolodzy uważali, że kora somatosensoryczna pozwala ludziom rozszyfrować takie podstawowe odczucia, jak to, czy dana powierzchnia jest gładka czy szorstka lub czy jej temperatura jest wysoka czy niska. Jednak wraz z postępem nauki i coraz większą wiedzą o tym, jak zmysł dotyku ma bezpośredni związek z emocjami, naukowcy wciąż odkrywają więcej faktów na jego temat.

Ten obszar ludzkiego mózgu odgrywa również rolę w komponentach społecznych i emocjonalnych.  Pomaga na przykład dostrzec napięcie lub troskę u dzieci i szukać sposobu, aby je przytulić. Poprzez taki kontakt oferujesz komfort, bezpieczeństwo i uczucie.

Michael Spezio, psycholog ze Scripps College i autor tego badania, wskazuje, że zabawa to nie tylko doświadczenie fizyczne, ale także emocjonalne, a także rodzaj języka. To mechanizm, dzięki któremu możecie się wzajemnie rozumieć i komunikować bez słów.

Dwoje ludzi zaraz się dotknie.

Znaczenie dotyku, potężnego języka w Twoim zasięgu

Ludzie często mówią, że w dorosłości rzadko doświadczają tylu doznań zmysłowych poprzez dotyk, jak wtedy, gdy byli dziećmi. Podobnie czynniki kulturowe i edukacja ułatwiają lub ograniczają zdolność do nadawania tego rodzaju komunikatów poprzez kontakt fizyczny w wieku dorosłym.

Często zdarza się nawet, że gracze zespołowi wykorzystują dotyk (dotyk, klaps lub uścisk), aby wspierać się nawzajem w danym momencie. Są chwile, w których każdy potrzebuje czegoś bardziej intensywnego niż dobre słowo. Dlatego niezbędne jest odzyskanie i udoskonalenie tego typu języka.

Znaczenie dotyku wykracza poza potrzebę biologiczną. To podstawa społeczna, która pozwala ulepszyć nasz emocjonalny wszechświat.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Alspach, G. (2004). Hugs and healthy hearts. Critical Care Nurse, 24(3), 8-9.
  • Ebner, N. C., Maura, G. M., MacDonald, K., Westberg, L., & Fischer, H. (2013). Oxytocin and socioemotional aging: Current knowledge and future trends. Frontiers in Human Neuroscience, 7, ARTID 487.
  • Hertenstein MJ (2006) Touch communicates distinct emotions.  Emotion, https://doi.org/10.1037/1528-3542.6.3.528
Scroll to Top