Języki miłości i jego 5 rodzajów według Gary'ego Chapmana

Języki miłości i jego 5 rodzajów według Gary'ego Chapmana
Adriana Díez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Adriana Díez.

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2022

Wszyscy wiemy, że istnieją tysiące sposobów wyrażania miłości – języki miłości. Dlatego bardzo prawdopodobnie jest, że wszyscy mieliśmy do czynienia z kimś, kto wyraża swoją miłość inaczej niż my. Jednak nie czyni to takiej miłości mniej prawdziwą czy rzeczywistą. Czasami spotykamy również ludzi, którzy w ogóle wydają się nie kochać. Takie osoby po prostu używają nieznanego języka.

Miłość, podobnie jak język, ma wiele odcieni. Dlatego w 1995 Gary Chapman opisał pięć rodzajów języka miłości, które istnieją według jego teorii. Wziął pod uwagę zarówno sposób wyrażania miłości, jak i ten, w jaki ją otrzymujemy.

Każdy człowiek zazwyczaj stosuje dwa języki miłości, w których czuje się najlepiej, wyrażając siebie i czując się kochanym. Jedna osoba może preferować wyrażanie miłości jednym rodzajem tego języka, ale woli otrzymywać go za pośrednictwem innego.

Oto 5 języków miłości według Gary’ego Chapmana:

1. Kontakt fizyczny

Kontakt fizyczny jest jednym z najprostszych języków miłości, ponieważ nie wymaga żadnych słów. Osoby preferujące ten język cieszą się dotykiem, uściskami. Czują się wygodnie w ramionach drugiego człowieka lub trzymając się za ręce. Dzieci, ponieważ jest to jeden z dominujących u nich języków miłości, czują się dobrze, gdy są trzymane lub noszone na rękach. Lubią również masaże lub siedzenie na czyichś kolanach.

Starsze dzieci (zwłaszcza chłopcy w wieku od 7 do 9 lat), którzy lubią ten rodzaj okazywania miłości, mogą wyrażać to w szczególny sposób. Obejmuje to walkę, zapasy, piłkę nożną lub koszykówkę. Jednak nadal jest to forma fizycznego kontaktu, która sprawia, że ​​czują się kochani i wiedzą, że ktoś o nich się troszczy.

Całująca się para.

2. Zapewniające słowa

Do tej grupy należą osoby, które potrzebują słów świadczących o przywiązaniu i pochlebstw. Czerpią radość ze słuchania miłych słów i motywację z dobrze napisanego wersetu. Ten sposób wyrażania miłości obejmuje listy miłosne. Jeśli jednym z twoich miłosnych języków są słowa świadczące o zapewnieniu, lubisz zachęcać ludzi swoją mową.

Słowa mają nad nami niesamowitą moc i odciskają piętno na naszym zachowaniu, nawet jeśli wypowiedzenie ich zajmuje tylko kilka sekund. Musimy zdać sobie sprawę z mocy, którą zyskamy dzięki miłosnemu językowi afirmacji.

3. Cenny czas

Poświęcenie czasu dla ludzi, których kochamy, jest sposobem na wyrażenie tego, co do nich czujemy. Oznacza to znalezienie w naszym napiętym harmonogramie czasu, który wykorzystamy w sposób pełny i satysfakcjonujący. Poświęćmy go oddając ukochanej osobie zarówno siebie jak i nasze myśli. To, co robicie razem, tak naprawdę nie ma znaczenia. Najważniejsza jest osoba, z którą spędzacie czas.

4. Otrzymywanie prezentów

Niektórzy ludzie lubią przyjmować i dawać prezenty. Ale nie musi to być materialny lub bardzo drogi prezent. Istotne jest by był przemyślany. Istotna jest oczywiście i miłość, z jaką jest on przekazywany. Chodzi o lepsze poznanie drugiej osoby poprzez małe – ale znaczące -podarki. Innymi słowy, prezenty są sposobem wyrażania miłości do innej osoby, ale nigdy środkiem do zdobycia czegoś.

Zakochana para na łące.

5. Języki miłości: działania świadczące o oddaniu

Działania świadczące od oddaniu oznaczają rzeczy, które dana osoba wykonuje jako sposób przekazywania tego, co czuje. Istnieje wiele różnych przykładów: przygotowywanie posiłku z miłością, dbanie o dom, który dzielicie, opieka nad drugą osobą, gdy jest chora. To proste akty, ale oznaczające miłość.

Teraz znasz już 5 języków miłości. Wiesz już, że nie wszyscy wyrażają miłość w taki sam sposób w stosunku do innych. Istnieją różne rodzaje języków, a wiedza o nich otwiera drzwi do świata pełnego miłych słów, przemyślanych prezentów i ciepłych uścisków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.