Analiza transakcyjna a stany jaźni

Według analizy transakcyjnej trzy stany jaźni dotyczą dziecka, rodzica i dorosłego. To ważne, aby osoba dorosła była kontrolowana i regulowała inne wymiary jej osobowości.

Ilustracja o analizie transakcyjnej.

Analiza transakcyjna, zaproponowana przez Erica Berne’a w latach 50., jest metodą wywodzącą się z psychologii humanistycznej. Od czasu powstania technika ta przeszła pewne zmiany, ale większość jej elementów pozostała taka sama. W szczególności wiąże się ona ze stanami jaźni.

Ten rodzaj analizy jest bardzo funkcjonalną metodą opisu osobowości i wdrażania koniecznych zmian. Jedną z jej osi są trzy stany jaźni, a mianowicie rodzic, dorosły i dziecko. Zgodnie z tą teorią każdy z nich wchodzi w interakcję z pozostałymi dwiema postaciami.

Trzy stany ego są specyficznymi sposobami odczuwania, myślenia i działania. Zgodnie z analizą transakcyjną, ludzie odnoszą się do innych z pozycji rodzica, dziecka lub osoby dorosłej. Konkretne konsekwencje przekładają się na interakcje ze światem z poziomu każdego z tych stanów.

„Wsłuchajmy się w potrzeby naszego wewnętrznego dziecka, które jest oswajane i więzione przez zasady dorosłego świata”.

-Erik Pevernagie-

Analiza transakcyjna – dziecko

Dziecko jest najbardziej podstawowym z trzech stanów ego. Odpowiada najbardziej elementarnym impulsom, których się nauczyłeś i którymi posługiwałeś się od dzieciństwa. Z różnych powodów pozostają one utrwalone w Twojej osobowości. Wiąże się to z wyrażaniem tego, co czujesz i myślisz w całkowicie spontaniczny sposób.

Stan ego dziecka zawiera impulsy, nieograniczone fantazje i ogrom irracjonalności. To rzeczywistość, w której emocje przeważają nad myślami. Wyróżniają się w niej cechy takie jak nieprzewidywalność, lekkomyślność i spontaniczność.

Osoba myśląca.

Analiza transakcyjna rozróżnia „dziecko naturalne” i „dziecko zaprogramowane”. Pierwszy przykład to ten opisany powyżej. Drugi to dziecko, któremu nie pozwolono w pełni się zamanifestować, przez co staje się zuchwałe i stłumione. Dzięki takiemu podejściu stany te mogą pozostać prawie nienaruszone w dorosłym życiu.

Rodzic

Rodzic to kolejny stan jaźni w świetle analizy transakcyjnej. Odpowiada wszystkiemu, czego ludzie uczą się od swoich rodziców w dzieciństwie. Jest jak replika ich zachowania i perspektywy świata.

Na ogół odpowiada to postawom związanym ze sprawowaniem władzy, a także przekonaniom, uprzedzeniom, ideologiom i wszystkiemu, co składa się na świat norm i wartości. Jest to także stosunek do wolności.

Podobnie jak w przypadku dziecka, istnieje również „rodzic naturalny” i „rodzic zaprogramowany”. Naturalny rodzic ma na celu ochronę, opiekę, bezpieczeństwo i przewodnictwo. Z drugiej strony zaprogramowany rodzic dotyka autorytaryzmu, wertykalności i sprawowania władzy nad innymi.

Dorosły

Dla analizy transakcyjnej dorosły jest zorganizowanym sposobem postrzegania rzeczywistości, zgodnie z wiedzą i doświadczeniami nabytymi w wyniku autonomicznej refleksji. Można powiedzieć, że to najbardziej autentyczny wymiar Twojej istoty.

Dorosły jest jedynym stanem ego, który pokazuje, kim naprawdę jesteś, bez uwarunkowań, jakie otrzymujesz ze swojego podstawowego środowiska. Rozumie Twoje najbardziej racjonalne i samokrytyczne aspekty. W tym stanie dominuje rozum.

Główną cechą dorosłego stanu ego jest samokontrola i samostanowienie. Nie wyklucza ani dziecka, ani rodzica, ale udaje mu się moderować ich ekspresję i efekty.

Mężczyzna zastanawiający się nad czymś.

Analiza transakcyjna – Ja i państwa dobrobytu

Zdrowa osoba to taka, której udaje się połączyć wszystkie stany jaźni w ich naturalnej formie i regulować je przez osobę dorosłą w celu analizy transakcyjnej. Dlatego najzdrowszą rzeczą jest umożliwienie naturalnemu dziecku lub naturalnemu rodzicowi wyłonienia się do momentu, w którym jest to uzasadnione w sferze uczuć.

Problem pojawia się, gdy zaprogramowane dziecko lub zaprogramowany rodzic dominują. Prowadzi to do kapryśnego dorosłego, który stara się o uwagę innych i wpada w złość, gdy nie dostaje tego, czego chce. W drugim przypadku dominuje osoba autorytarna i wymagająca, która stara się narzucać innym swoje zdanie.

W przypadku tego typu podejścia decydujące jest określenie, który z tych stanów ego dominuje w Twojej osobowości. Celem jest uregulowanie ich poprzez aspekt dorosły, aby interakcje ze światem były zdrowsze.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Steiner, C. M. (1992). Los guiones que vivimos: análisis transaccional de los guiones de vida. Editorial Kairós.
Scroll to Top