Dlaczego nie pozwalasz sobie na odpoczynek?

Odpoczynek jest punktem wyjścia, miejscem, w którym rodzą się wielkie osiągnięcia i jednym z niezbędnych warunków naszego dobrego samopoczucia. Dlaczego więc często nie pozwalasz sobie na odpoczynek?
Dlaczego nie pozwalasz sobie na odpoczynek?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 24 listopada, 2022

Dziś łatwo jest zagubić się w świecie wyczerpującej rutyny, napitych godzin pracy i niekończącego się wysiłku. Stopniowo wyczerpuje Cię to psychicznie, społecznie i fizycznie. Jak sobie z tym poradzić? Kluczem jest odpoczynek, którego wiele osób sobie odmawia. W tym artykule wyjaśnimy jak odzyskać równowagę.

Możesz pożegnać się z pozornie niekończącymi się rutynowymi czynnościami i spróbować zostawić je wszystkie za sobą. Jednak zrobienie tego prawdopodobnie wywołałoby niepokój. Jak więc upewnić się, że twoje życie nie składa się tylko z pracy, nauki i całkowitego oddania się innym? Jak możesz zmienić swoje toksyczne nawyki na lepsze, zdrowe?

Zmęczona kobieta na sofie

Odpoczynek jest waćny – ustal swoje priorytety

Czasami nie możesz znaleźć odpowiedniego czasu na odpoczynek. Możesz nawet pomyśleć, że to wręcz niemożliwe. Ale jak to możliwe? W rzeczywistości, jeśli chcesz mieć czas na odpoczynek, musisz najpierw ustalić priorytety. Oto jak to zrobić:

  • Wyznacz sobie cele. Ułatwi to rozpoznanie lub wyznaczenie sobie prawdziwego celu podróży. Robiąc tak, zaczniesz zdawać sobie sprawę z tego, dokąd zmierzasz.
  • Zrób jeden krok na raz. Próba robienia wszystkiego w tym samym czasie oznacza, że nic nie pójdzie dobrze. Lepiej stopniowo budować swoją ścieżkę do osiągnięcia celów.
  • Rozpoznaj, co musisz zrobić teraz. Pomyśl o teraźniejszości. Pomoże Ci to zorientować się, którym sprawom musisz dać pierwszeństwo. Zawsze będą pewne rzeczy, które będą wymagały Twojej natychmiastowej interwencji.
  • Dowiedz się, jak odpuścić. Chęć podjęcia wszystkich zidentyfikowanych wyzwań jest niemożliwa, ponieważ Twoje zasoby są ograniczone.

Wszystkie te strategie pomogą Ci odpocząć. Pamiętaj jednak, że odpoczynek to nie tylko proces fizyczny, ale także psychiczny i społeczny. Jeśli ustalisz swoje priorytety, łatwiej będzie Ci określić, kiedy możesz odpocząć. Wszystko w Twoich rękach.

Pracuj w zgodzie ze sobą

Wszyscy pracujemy zgodnie a tym, kim myślimy, że jesteśmy dzisiaj i z ludźmi, którymi chcielibyśmy być. Jeśli między tymi dwoma stanami różnica jest zbyt wielka, może to wywołać niepokój.

Rosnąca spójność, oparta na samowiedzy, oznacza, że możesz lepiej wykorzystać bezwładność, gdy okoliczności są sprzyjające. Ponadto będziesz mieć więcej siły i zasobów, gdy okoliczności nie będą tak pozytywne. Ten rodzaj dostrojenia sprawia, że stajesz się potężniejszy.

Samoregulacja jest kluczem do Twojego rozwoju jako człowieka. Prowadzi do ustalenia spójnej listy priorytetów i pozbycia się tego, co stanowi jedynie obciążenie. María Del Carmen González i Javier Touron w swojej książce Autoconcepto y Rendimiento Escolar (Samopojęcie i wyniki w szkole) wyjaśniają związek między samowiedzą a motywacją.

Skupiony mężczyzna patrzący w dół

Odpoczynek promuje dobre samopoczucie

Pozwalanie sobie na odpoczynek, bycie w zgodzie ze sobą i ustalanie priorytetów daje przestrzeń do poprawy zdrowia. Abraham Maslow, znany amerykański psycholog, stworzył piramidę potrzeb. W bazie umieścił nasze podstawowe potrzeby. Jednym z nich jest odpoczynek. W rzeczywistości jest to postrzegane jako problem biologiczny, ponieważ kiedy nie odpoczywasz, przeciążasz swoje ciało.

Jednak odpoczynek wykracza poza sen. Oznacza również danie umysłowi przestrzeni do odłączenia się od rutyny. Jak to osiągnąć? Dając sobie przestrzeń dla siebie i nie będąc przez cały czas zajętym swoimi społecznymi zobowiązaniami. Innymi słowy, pozwolenie sobie na odpoczynek oznacza umożliwienie harmonii między ciałem, umysłem i emocjami.

To prawdziwe zobowiązanie do stopniowego budowania tego, co chcesz osiągnąć, pomijając wszystko, co wyrządza ci krzywdę i tych, którzy są dla ciebie toksyczni. Uczyń samoregulację swoim najlepszym sprzymierzeńcem. Otwórz swoją świadomość na własną rzeczywistość w świecie nieskończonych możliwości. Zawsze tam będą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González- Torres, M.C & Tourón, J. (1992). Autoconcepto y rendimiento escolar: sus implicaciones en la motivación y en la autorregulación del aprendizaje. Pamplona: Eunsa.

  • Csikszentmihalyi, M. (2010). Fluir (flow): una psicología de la felicidad. Barcelona: Kairós.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.