Walidacja rodzicielska - jak wpływa na dzieciństwo

Jeśli twoi rodzice sprawili, że uwierzyłeś, że twoje emocje są nieistotne, będzie ci naprawdę trudno wyrazić to, czego chcesz i czego potrzebujesz jako osoba dorosła. Walidacja rodzicielska stanowi podstawę szczęśliwych i zdrowych relacji.
Walidacja rodzicielska - jak wpływa na dzieciństwo
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy wyrażasz to, co czujesz i potrzebujesz we wszystkich swoich związkach? Czy bierzesz pod uwagę swoje uczucia przy podejmowaniu decyzji, czy też priorytetowo traktujesz to, czego chcą inni? Jeśli robisz to w pierwszej kolejności, gratulacje, jesteś odpowiedzialny i dojrzały emocjonalnie. Dzięki tym cechom z powodzeniem poprowadzisz swoje relacje. Jeśli nie, masz problem. Zaniedbana walidacja rodzicielska sprawiła, że jesteś jednym z wielu, którzy tłumią swoje emocje.

Milczysz o tym, co cię boli, ponieważ nie chcesz niepokoić innych. Uciszasz to, co cię frustruje, nikomu nie zaprzeczając. Konsekwentnie ukrywasz to, czego potrzebujesz, ponieważ jesteś przyzwyczajony do nie wyrażania tego. Ten typ psychoemocjonalnego zachowania, który sprawia, że chcesz rozwiązywać swoje problemy sam i potajemnie, wynika ze sposobu wychowania. Walidacja rodzicielska, jaką otrzymałeś jako dziecko, modeluje sposób, w jaki odnosisz się do swoich emocji jako dorosły.

Masz tendencję do proszenia o to, o co wolno ci było prosić. Domagasz się tego, czego cię nauczono, możesz się domagać. To, czego rodzice nauczyli cię jako dziecko w kwestiach psycho-emocjonalnych, moduluje twoje zachowanie.

Mężczyzna z lękiem przed intymnością
Jeśli masz trudności z mówieniem o tym, co czujesz, problemy te zwykle mają swoje źródło w sposobie, w jaki zostałeś wychowany.

Walidacja rodzicielska i jej wpływ na Twoją dojrzałość

Walidacja rodzicielska pozwala dzieciom uświadomić sobie, że to, co czują, jest ważne i że muszą nauczyć się nim zarządzać. Wykwalifikowani i szanujący się rodzice wiedzą, że muszą kierować swoim dzieckiem w odpowiednim oznaczaniu emocji, które odczuwają. Pozwoli to dziecku lepiej dostroić się do siebie i rozwinąć wystarczającą inteligencję emocjonalną.

Na przykład nagromadzenie wrażeń, które dziecko wyzwala w napadzie złości, jest dla nich paraliżujące. Jeśli dorosły rozwiąże je krzykiem i karami, dziecko zacznie stopniowo tłumić swój gniew, frustrację i dyskomfort. Jeśli natomiast rodzice chwalą wysiłek swojego dziecka, jest prawdopodobne, że nauczy się ono lepiej tolerować frustrację.

Walidacja rodzicielska oznacza również prowadzenie dziecka, aby lepiej komunikowało swoje wewnętrzne doświadczenia z otaczającymi go ludźmi. Nauczenie go umiejętności mówienia „jest mi smutno”, „jestem zły, bo…”, „boję się…” itp. Rzeczywiście, nic nie jest tak ważne, jak opiekun przypominający dziecku codziennie rozmawiać o tym, co je rani i czego potrzebuje, zamiast tłumić jego uczucia lub doprowadzać je do złości.

Zaniedbujący rodzice i dysfunkcyjne rodziny są podstawą i źródłem wielu naszych problemów. Jednym z nich jest niemożność budowania szczęśliwych więzi z innymi, gdy jesteśmy dorośli.

Dorastanie w unieważniających środowiskach

Walidacja rodzicielska w dzieciństwie jest potężnym narzędziem budowania bezpiecznych relacji z innymi. W rzeczywistości może być podstawą naszego dobrego samopoczucia psychicznego. Posiadanie postaci, które na co dzień pokazują dzieciom, że zasługują na to, by je kochać i że ich emocje są ważne, jest najlepszą pożywką emocjonalną dla dziecka.

Badanie przeprowadzone przez University of Palo Alto (USA) dowodzi, że walidacja jest niezbędnym elementem każdego scenariusza psychoterapeutycznego. To jest to, czego używa psycholog, aby wzmocnić pacjenta i sprawić, by zobaczył prawdę tego, co myśli i czuje. Dzieje się tak, ponieważ pacjent spędził tak dużo czasu bez zrozumienia lub kontaktu z ukrytymi emocjami, które wymagają obecności, uwagi i zrozumienia.

Jeśli dorastałeś w środowisku unieważniającym, w rodzinie, w której nauczono cię uciszać swoje potrzeby i traktować priorytetowo potrzeby rodziców, byłoby to dla ciebie traumatyczne. To dlatego, że pozbawiono cię bezpieczeństwa i wsparcia dorosłych, kiedy najbardziej go potrzebowałeś. Oznacza to, że rozwinęłaś kruchą tożsamość i poczucie własnej wartości, a także problemy z regulowaniem emocji i trudnościami w kochaniu siebie i innych w zdrowy sposób.

Walidacja rodzicielska a komunikacja emocjonalna

Jeśli w dzieciństwie wmówiono ci, że płacz, narzekanie lub protest są dla słabych, prawdopodobnie w wieku dorosłym nie zadbasz o swoje potrzeby. Nie będziesz o nic poprosić i spróbujesz sam rozwiązać swoje problemy. Nie będziesz narzekał. Będziesz zachowywał się tak, jakby nic cię nie dotyczyło. Nie weźmiesz też pod uwagę własnych potrzeb. W rzeczywistości zaparkujesz je z boku lub będziesz trzymać je pod kluczem, aby priorytetowo traktować potrzeby innych.

Jeśli w dzieciństwie powtarzano ci, że twoje wewnętrzne emocjonalne doświadczenie było złe, jako osoba również będziesz czuł się źle. Właściwie od tego momentu coś w tobie pękło, przestałeś ufać innym, a wszystkie twoje emocje uległy rozregulowaniu. Emocje takie jak niepokój, stres, ograniczony gniew, niska samoocena, słaba komunikacja emocjonalna itp.

Brak walidacji rodzicielskiej jest jak wirus, który wszystko zmienia. Twoja godność jest osłabiona, twoja samoocena obniżona, a ryzyko rozwoju zaburzeń psychicznych wzrasta. Mówimy o stanach takich jak depresja, zaburzenie osobowości typu borderline itp.

Smutna dziewczynka
Walidacja nie ma na celu rozwiązania problemów dziecka ani zmiany jego emocjonalnego doświadczenia. Polega na prowadzeniu go, aby mogło rozpoznać swoje emocje i je regulować.

Zaniedbana walidacja rodzicielska – co zrobić?

Do pewnego stopnia każdy zmaga się z błędami, które popełnili z nim rodzice. Jeśli jednak były ekstremalne, może to utrudnić dziecku budowanie szczęśliwych więzi z innymi. Co więc możesz zrobić, jeśli w dzieciństwie padłeś ofiarą unieważnienia rodzicielskiego?

Jak wskazuje Boris Cyrulnik w swojej książce Brzydkie kaczątka (2001), szczęśliwe dzieciństwo niekoniecznie determinuje twoje życie. Możesz naprawić to, co skrzywione, uleczyć rany i przepisać wiele mentalnych narracji zaszczepionych w tobie. Priorytetem jest rozwijanie dobrej inteligencji emocjonalnej. Oznacza to nawiązanie kontaktu z emocjami, nadanie im obecności, nazwanie ich i nauczenie się, jak je regulować.

Umiejętność komunikowania się, wyrażania swoich uczuć, zaprzestania tłumienia uczuć i uczenia się umiejętności społecznych może być kluczowa we wszystkich przypadkach. Możesz również rozważyć terapię psychologiczną. To potężne narzędzie, które może uzdrowić i wzmocnić cię w tym zestawie wymiarów. Nie wahaj się prosić o pomoc. Potwierdzanie siebie to stop, który pozwoli ci lepiej połączyć się z życiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kuo, J.R., Fitzpatrick, S., Ip, J. et al. The who and what of validation: an experimental examination of validation and invalidation of specific emotions and the moderating effect of emotion dysregulation. bord personal disord emot dysregul 9, 15 (2022). https://doi.org/10.1186/s40479-022-00185-x
  • Shenk, Chad & Fruzzetti, Alan. (2011). The Impact of Validating and Invalidating Responses on Emotional Reactivity. Journal of Social and Clinical Psychology. 30. 163-183. 10.1521/jscp.2011.30.2.163.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.