Twoje postrzeganie czasu opiera się na Twoich emocjach

Jeśli czas jest taki sam dla wszystkich, dlaczego wszyscy inaczej postrzegamy jego upływ? Odkryj, jak postrzegasz czas na podstawie swoich emocji i innych czynników, takich jak wiek.

Zmartwiona kobieta patrząca na zegarek, oznaczający nasze postrzeganie czasu

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twoje emocje lub nastrój wpływają na Twoje postrzeganie czasu? Kiedy jesteś smutny, prawdopodobnie myślisz, że wszystko dzieje się wolniej. Alternatywnie, kiedy jesteś podekscytowany lub dobrze się bawisz, masz wrażenie, że czas dosłownie leci Ci przez palce. Jednak tak naprawdę czas mija dla nas wszystkich w takim samym tempie. To nasze postrzeganie upływu czasu się zmienia.

Twoje postrzeganie czasu zmienia się w zależności od tego, jak się czujesz, ile masz lat, a także od sytuacji, których doświadczasz.

Postrzeganie czasu zgodnie z emocjami

Twoje postrzeganie czasu jest jak wewnętrzny zegar. Jest to bardzo przydatne, ponieważ czas wyśrodkowuje i lokalizuje Twoją pozycję w świecie. Ponadto ta percepcja może również pomóc Ci określić, jak się czujesz.

John Wearden, profesor Keele University w Wielkiej Brytanii, pracuje nad percepcją czasu od ponad trzydziestu lat. Najpierw skoncentrował się na zwierzętach, a później na ludziach i opublikował ponad 100 artykułów na ten temat.

W wywiadzie przeprowadzonym dla Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie (Hiszpania) Wearden twierdzi, że nasze postrzeganie czasu zmienia się w zależności od naszego wieku i tego, co robimy. Jeśli chodzi o wiek, profesor stwierdza, że ludzie starsi z reguły twierdzą, że czas upływa szybciej. Mówi też, że odbiór czasu jest różny w zależności od tego, co robimy. W przypadku krótkich odcinków czasu używamy wewnętrznego zegara, ale w przypadku dłuższych, do obliczania czasu używamy wpływów zewnętrznych lub czynników. Na przykład odległość pozwala nam obliczyć czas potrzebny na dotarcie do jakiegoś miejsca.

Zegarek na ręce
W zależności od naszego wieku zmienia się nasze postrzeganie czasu.

Postrzeganie czasu według wieku i nowych wydarzeń

Czasami możesz wypełnić swój dzień dobrymi rzeczami, które lubisz robić. Będzie Ci się przez to wydawało, że czas płynie szybciej, zwłaszcza gdy są to nowe doświadczenia.

Jest to szczególnie widoczne w dzieciństwie, kiedy wszystko jest nowe i jeszcze nieodkryte. Z drugiej strony, kiedy jesteś starszy, nie masz tak wielu niezapomnianych momentów (z pewnością w sensie „nowości”), ale nadal zaznaczają one Twoje postrzeganie czasu.

Emocje i nastrój wpływają na postrzeganie czasu

Nie tylko wiek czy niezapomniane chwile wpływają na to, jak postrzegasz czas. Różni się to również w zależności od:

  • Twoich emocji.
  • Twojego stanu umysłu.

Zanim omówimy, jak te elementy wpływają na Ciebie, dowiedzmy się, jakie jest Twoje postrzeganie czasu, jeśli jesteś w naturalnym (i szczęśliwym) stanie.

Jak postrzegasz czas w stanie naturalnym?

W dobrych momentach, kiedy Twoje życie toczy się w zadowalający sposób, teraźniejszość może wydawać się powolna, ale przyjemna. Wydaje się, że Twoje dni rozciągają się przed Tobą, ponieważ robisz wiele rzeczy, ale doświadczasz ich powoli. Płyniesz z prądem.

Tak więc, jeśli czujesz, że jesteś połączony z teraźniejszością (i jednocześnie zrelaksowany), jest bardziej prawdopodobne, że zauważysz, że czas płynie wolniej.

Stan szczęścia

Jeśli nie tylko jesteś w stanie „naturalnym”, ale także dobrze się bawisz, jesteś szczęśliwy i “płyniesz na fali“, czas wydaje się lecieć szybciej. Nie zatrzymujesz się, by pomyśleć, po prostu żyjesz. Masz wrażenie, że czas mija, bo dobrze się bawisz.

Z drugiej strony, kiedy czujesz się źle (lub w obliczu innych emocji), zmienia się to, jak odczuwasz upływ czasu.

Strach i niepokój a percepcja czasu

Kiedy się boisz i odczuwasz niepokój, wszystko wydaje się trwać dłużej. W efekcie doświadczas rozszerzonego postrzegania czasu. Wszystko dzieje się powoli, ponieważ boisz się i pozostajesz skupiony na tym strachu, licząc minuty i godziny, aż ten nieprzyjemny stan minie. Co więcej, skupiając uwagę na upływającym czasie, odwczuwasz go jeszcze wolniej.

Kiedy natomiast jesteś podekscytowany, niespokojny lub zestresowany, czujesz, że czas płynie szybciej, bo „masz tyle do zrobienia, a tak mało czasu”.

Nuda i smutek: czas płynie wolno

Co się dzieje, gdy odczuwasz inny rodzaj emocji, na przykład, gdy jesteś smutny lub znudzony? Według psychologa Luisa Muinho, indywidualne postrzeganie upływu czasu może pomóc w ustaleniu, czy dana osoba znajduje się on w stanie depresyjnym (lub subdepresyjnym).

Jeśli cierpisz na depresję lub czujesz smutek i znudzenie, dzieje się coś dość ciekawego. Czas płynie wtedy bardzo wolno, ale niezwykle szybko, gdy wrócisz do tych chwil w formie wspomnień. W ten sposób później dostrzegasz, że minęło zaledwie parę tygodni, ale kiedy je przeżywałeś, wydawało się, że mijają naprawdę powoli.

Kiedy jesteś w intensywnym stanie znudzenia lub czujesz się smutny lub przygnębiony, czas płynie powoli, ale patrząc wstecz, pamiętasz go tak, jakby minął naprawdę szybko.

Twoje postrzeganie czasu wskazuje na Twój stan emocjonalny

Twoja percepcja czasu jest dobrym emocjonalnym termometrem, który mówi Ci, jak się czujesz. Jeśli Twój odbiór czasu zmieni się, zmienią się również Twoje emocje. Dlatego zjawisko to może być dobrym wskaźnikiem w psychoterapii lub w procesie samopoznania.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak się czujesz, zadaj sobie pytanie: Czy działam w przyspieszonym rytmie? Czy czas wydaje się płynąć wolniej? Jeśli nauczysz się rozpoznawać własny rytm lub postrzeganie czasu, będziesz w stanie rozpoznać, kiedy zmienią się Twoje emocje.

„To, co wyróżnia nasze zdrowie psychiczne, to nasz związek z czasem”.

-Luis Muinho-

Szczęśliwa kobieta patrząc na zegar
Nasze psychologiczne postrzeganie czasu zależy od naszego zainteresowania tym, co robimy.

Jak zdrowo podejść do upływu czasu

Każdy ma swój własny rytm, swój wewnętrzny zegar i osobiste okoliczności, które wpływają na to, czy postrzegany czas upływa szybko, czy wolno. To postrzeganie czasu może zmieniać się czasami lub w miarę im jesteśmy starsi. To całkowicie naturalny proces.

Jednak uczenie się, jak żyć chwilą obecną i cieszyć się czasem, nie chcąc, by się śpieszył lub zatrzymał, jest dobre dla Twojego zdrowia psychicznego.

Jeśli jesteś niespokojny, żyjesz w przyszłości, a jeśli masz depresję, żyjesz w przeszłości

W psychologii mówi się, że lęk to nadmiar przyszłości, a depresja to nadmiar przeszłości. Dobre zdrowie psychiczne oznacza życie w teraźniejszości.

Z tego powodu zalecamy, abyś nie myślał zbyt dużo o jutrze, ponieważ może to wywołać u Ciebie niepokój. Podobnie, nie pozostawaj w przeszłości, która już nie istnieje, ponieważ może to spowodować depresję. Pamiętaj też, że Twoja pamięć modyfikuje twoje wspomnienia i idealizuje je.

„Czy kochasz życie? Nie marnuj czasu, bo z tego życie się składa”.

-Benjamin Franklin-

Nie walcz z upływem czasu, naucz się z nim płynąć

Jeśli naprawdę chcesz żyć w pełni i spokojnie, najlepiej nie próbuj walczyć z upływem czasu. Czas płynie, czy Ci się to podoba, czy nie. Zjawisko to mówi Ci, że żyjesz. Nie przejmuj się tym, czy czas mija wolno, czy szybko – po prostu delektuj się tym.

Płyń z prądem. To jedyny sposób na spokojne i pełne życie.

„Nie licz dni. Niech dni się liczą”.

-Muhammad Ali-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Cebrián, M., Muinho, L. y González, M. (2022). Entiende tu mente: Claves para navegar en medio de las tempestades. Editorial Aguilar.
  • Gutiérrez, A., Reyes, D. & Picazo, O. (2017). Percepción del tiempo en la neuropsicopatología: una revisión sistemática. Psiquiatría Biológica, 24(3), 85-96.
Scroll to Top