Nauka języków – pięć korzyści dla Twojego mózgu

Nauka języków jest koniecznością w zglobalizowanym społeczeństwie. Dzięki temu można utrzymywać kontakt z ludźmi z całego świata.

Kobieta dumna z nauki języków

Nauka języków jest koniecznością w tym zglobalizowanym społeczeństwie. Dzieje się tak dlatego, że o wiele łatwiej jest mieć na co dzień kontakt z ludźmi z całej planety. Jeszcze kilka lat temu z takich interakcji mogły cieszyć się tylko osoby na najwyższym poziomie biznesowym. Jednak w dzisiejszych czasach kontakt z obcokrajowcami jest tak naturalny, jak logowanie się do sieci społecznościowej. To właśnie pozwala na interakcję z resztą świata. Nauka języków staje się więc oczywistym trendem.

Podobnie drastyczna obniżka, jaką w ostatnich latach dotknęły ceny transportu dalekobieżnego, szczególnie promowane przez tak zwane tanie linie lotnicze, to rodzaj zmodyfikowanej ludzkiej koncepcji tego rodzaju podróży. W ten sposób przeszło od czegoś bardzo ekskluzywnego do jeszcze tańszego niż lokalne podróże.

Coraz więcej osób biegle posługuje się przynajmniej dwoma językami. Dzieci zaczynają się tego uczyć od samego początku chodzenia do przedszkola. Celem jest zbudowanie solidnych podstaw ich życia akademickiego. Poprzez zabawę nabywają umiejętności i dostrajają słuch do nowego języka, zwiększając w ten sposób swoją zdolność twórczą i umiejętność rozwiązywania problemów.

Książki w różnych językach.

Nauka języków w przypadku dorosłych

Coraz częściej spotyka się uczniów w wieku powyżej 30 lat w szkołach językowych. Wzrósł popyt na lekcje języków obcych. Nie tylko ze względu na konieczność zaznaczenia znajomości drugiego języka w życiorysie zawodowym, ale także ze względu na korzyści intelektualne, jakie niesie ze sobą nauka drugiego języka.

Seniorzy to kolejna grupa wiekowa, których zaczyna inspirować nauka języków. Dzieje się tak, ponieważ nauka drugiego języka na starość to doskonały sposób na wprowadzenie nowych umiejętności w życie i utrzymanie zdolności poznawczych tak długo, jak to możliwe.

Starsi dorośli mogą zintegrować nową wiedzę z bogatym doświadczeniem w nauce. Gdy osiągną dojrzałość, ich zdolności do zdobywania nowej wiedzy nie są takie same, jak wtedy, gdy byli młodsi. Jednak dojrzałość sprawia, że ​​ludzie są bardziej wydajni, jeśli chodzi o naukę drugiego języka. Dzieje się tak, ponieważ znasz już techniki uczenia się, które działają lepiej dla Ciebie.

Podsumowując, podczas gdy dzieci w naturalny sposób przystosowują się do nowej wiedzy, dorośli wykorzystują swoje doświadczenia życiowe, jeśli chodzi o naukę. Tak więc nauka języka niekoniecznie jest trudniejsza z wiekiem, jest po prostu inna.

Nauka języków – korzyści dla mózgu

Wspomaga koncentrację

Koncentracja to zdolność do wykorzystania wszystkich swoich zdolności umysłowych lub fizycznych w określonej czynności. Skupienie oznacza umiejętność słuchania, obserwowania i wchłaniania wszystkiego, co cię interesuje. Zapamiętywanie słownictwa, gramatyki lub koniugacji, czyli uczenie się języka, wymaga bycia otwartym i uważnym.

Nauka języka obcego zapewnia wysoki poziom koncentracji u wszystkich, którzy słyszą, tłumaczą lub się komunikują. Dlatego z tą umiejętnością, podobnie jak z każdą inną zdolnością poznawczą, im więcej z nią pracujesz, tym większa korzyść dla twojego mózgu.

Nauka języków poprawia zdolności poznawcze

Mózg może pozostać aktywny dłużej, jeśli ćwiczysz swoje liczne zdolności poznawcze w dogodny dla ciebie sposób.

Neurolodzy są zgodni, że im częściej używasz mózgu, tym rzadziej jego funkcje zawodzą. Nauka języka jest jednym z najbardziej wszechstronnych ćwiczeń kognitywnych: pamięć jest aktywowana, a nowe połączenia neuronowe są tworzone poprzez zmianę z jednego języka na inny. W ten sposób funkcje takie jak język, zdolność rozumowania, abstrakcja lub zdolność obliczania są ulepszane, gdy uczysz się nowego języka.

Możesz dłużej zachować czujność umysłową

Ostatnie badania pokazują, że osoby uczące się języków utrzymują czujność umysłową, spowalniając proces starzenia się w pewnych obszarach poznawczych. Ponadto osoby mówiące co najmniej dwoma językami mają bardziej elastyczny mózg. Dzięki temu są w stanie lepiej przystosować się do różnych sytuacji i mogą szybko przechodzić od jednej czynności do drugiej.

Nauczyciel języka.

Wspomaga rozwój mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund w Szwecji przeprowadzili badanie. Chcieli sprawdzić, czy struktura mózgu grupy badanych uległa jakimkolwiek zmianom, głównie po nauczeniu się języka w ciągu trzynastu miesięcy. Porównali grupę studentów do grupy ludzi, którzy nauczyli się płynnie mówić w nowym języku.

Przed rozpoczęciem procesu uczenia się grupy badawczej, obie grupy poddano testowi magnetycznego rezonansu jądrowego. Jest to nieinwazyjna technika MRI umożliwiająca uzyskanie informacji o strukturze mózgu.

Po trzynastu miesiącach nauki nowego języka i powtórzeniu testu MRI odkryli, że podczas gdy struktura mózgu studentów uniwersyteckich pozostała niezmieniona, niektóre części mózgu studentów nowego języka urosły. Obszary, które wykazały zmiany to hipokamp, ​​obszar bezpośrednio związany z nauką języków. Również region płata skroniowego związany z orientacją przestrzenną i trzy obszary kory mózgowej związane z umiejętnościami językowymi.

Nauka języków poprawia pamięć

Zdolność do poprawy pamięci to jedna z korzyści płynących z nauki języków. Zdobycie płynności w drugim języku zmusza mózg do korzystania z obszarów, których normalnie nie używają osoby jednojęzyczne. Ponadto znajomość wielu języków sprzyja tworzeniu nowych szlaków stowarzyszeń informacyjnych. Oznacza to nowe i alternatywne drogi dotarcia do pamięci.

Tak więc zarówno pamięć krótkotrwała, jak i długotrwała są wzmacniane umiejętnościami wykorzystywanymi w nauce języków. Na koniec zwróć uwagę, że języki mają ogromną wartość w miejscu pracy. Ale także, a przede wszystkim, są kluczem do dostępu do innych kultur.

 

Scroll to Top