Czy pożyczanie pieniędzy może zrujnować związek?

Pożyczanie pieniędzy jest zawsze delikatnym tematem w związku, zwłaszcza jeśli kwota jest znaczna. Jednak nie jest to jedyna zmienna, która ma wpływ.
Czy pożyczanie pieniędzy może zrujnować związek?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Prawdopodobnie zdarzało Ci się pożyczać niewielkie kwoty pieniędzy swoim przyjaciołom, współpracownikom lub rodzinie. Prawdopodobnie oni robili to samo dla ciebie. Mogliście później nawet nalegać, że nie ma potrzeby zwracać tej pożyczki. Jednak pewne rzeczy mają tendencję do zmiany, gdy w grę wchodzi dużo pieniędzy. Czy pożyczanie pieniędzy może zrujnować związek?

Mark Twain stwierdził, że pieniądze są źródłem wszelkiego zła. Poza byciem środkiem, który pozwala nam przetrwać, mogą być również źródłem urazów, konfliktów i rozczarowań. Eksperci w dziedzinie finansów mówią jasno: o ile to możliwe, nie należy nikomu pożyczać pieniędzy. Ryzyko nie odzyskania ich jest wysokie.

Jednak dziedzina psychologii, a nie ekonomii, kładzie większy nacisk na aspekty personalne. Istnieją zagrożenia, które należy wziąć pod uwagę. Jednym z nich, najważniejszym, jest dyskomfort, jaki stwarza sama pożyczka. W tej sytuacji może pojawić się napięcie, nieufność i uraza.

Dlatego konieczne jest uwzględnienie kilku podstawowych zasad.

Pieniądze to wciąż temat tabu. Trudno o nie prosić, kiedy jest to potrzebne, a także trudno prosić o zwrot, gdy pożyczyłeś komuś jakąś kwotę i masz nadzieję, że Ci ją zwrócą.

Mężczyzna nie chce pożyczać pieniędzy
Jeśli zgadzasz się pożyczyć komuś pieniądze, musisz zaakceptować, że ta kwota może nigdy nie zostać Ci zwrócona

Pożyczanie pieniędzy: kwestie, o których należy pamiętać

Pieniądze nie zawsze dają szczęście, ale pomagają nam łatwiej żyć i mieć mniej zmartwień. Noblista Daniel Kahneman przeprowadził w 2010 roku badanie na ten temat. Twierdził, że pieniądze kupują satysfakcję płynącą z życia, ale nie szczęście.

Tak więc pieniądze nie zapewniają nam dobrego samopoczucia emocjonalnego, ale dzięki nim nie musimy prosić innych o pomoc finansową. To bardzo ważny czynnik. Chociaż często otrzymuje się wsparcie finansowe od rodziny, jeśli coś pójdzie nie tak, czasami może to prowadzić do konfliktów. Badanie przeprowadzone przez Bankrate, firmę świadczącą usługi finansowe, wykazało, że ponad 46 procent osób, które pożyczyły pieniądze przyjacielowi lub członkowi rodziny, miało negatywne doświadczenia.

37 procent badanych nie spłaciło kredytu, a 21 procent zauważyło pogorszenie relacji z kredytobiorcą. Jak wyjaśniła postać Laertesa w Szekspirowskim Hamlecie, w tym życiu najlepiej unikać bycia pożyczkobiorcą lub pożyczkodawcą, ponieważ późniejsze doświadczenia prawie nigdy nie są pozytywne. Dowiedzmy się, dlaczego tak jest.

Duża część długów między przyjaciółmi i krewnymi zostaje umorzona, ponieważ relacja ma większe znaczenie niż aspekt ekonomiczny.

Pożyczanie pieniędzy: przepis na urazę

Po pierwsze, musimy pamiętać, że pożyczka niekoniecznie musi być szkodliwa dla relacji między dwojgiem ludzi.

Wielu rodziców „pożycza” pieniądze swoim dzieciom, nie oczekując, że je zwrócą. Rzadziej jednak zdarza się, że pożyczka od innego członka rodziny, przyjaciela lub kolegi działa w ten sam sposób.

W takich okolicznościach jedna strona wie, że jest zadłużona, a druga czeka na spłatę. Od tego momentu ich relacja zmienia się i często przestaje być tak spontaniczna, szczera i zrelaksowana. Co więcej, jeśli zwrot pieniędzy jest opóźniony, między bliskimi wcześniej osobami powoli pojawia się uraza lub nieufność.

Mówienie o pieniądzach może stać się tematem tabu właśnie ze względu na pożyczki. Pożyczkobiorca może nawet przestać codziennie rozmawiać z pożyczkodawcą z obawy przed krytyką. Słowa typu „Wow, jesteś mi winien pieniądze, a mimo to udaje Ci się wyjść na kolację” mogą skończyć się zaburzoną komunikacją między nimi.

Gdy pożyczkodawca jest świadkiem, jak dłużnik nadal żyje „ponad stan” i nie jest skłonny do jakichkolwiek poświęceń, wtedy uraza może naprawdę osiągnąć ogromne rozmiary. Wtedy może dojść do rozpadu relacji i pojawia się rozczarowanie. Zjawisko to może być szczególnie problematyczne w rodzinie.

Wiele długów nie jest spłacanych

Jeśli masz bliskie relacje z kimś, kto poprosił Cię o pożyczkę, a kwota nie jest dla Ciebie zbyt wysoka, możesz uznać ją za “umorzoną” bez konieczności jej zwrotu. Z drugiej strony, jeśli jest to duża kwota, zwykle będziesz oczekiwał spłaty.

Problematyczne może być również pożyczanie pieniędzy partnerowi. Wielu partnerów straciło duże sumy pieniędzy z powodu nadużyć finansowych. Dzieje się tak, gdy jeden z nich sprawuje władzę nad drugim poprzez szantaż, manipulacje i groźby, a w końcu kradnie im duże kwoty pieniędzy.

para rozmawia o pożyczaniu pieniędzy
Jeśli w związku, jeden partner zawsze żąda od drugiego pieniędzy, aż do momentu sprawowania kontroli finansowej, jest to rodzaj nadużycia.

Jeśli zamierzasz pożyczyć komuś dużą sumę pieniędzy, musisz jasno określić swoje warunki.

Co należy rozważyć, jeśli zamierzasz pożyczyć komuś pieniądze

Pożyczanie pieniędzy może postawić Cię w niewygodnej sytuacji. Jeśli pożyczka jest dla kogoś bliskiego, komu ufasz i rozumiesz jego sytuację, możesz się zgodzić.

Oczywiście każdy przypadek jest inny, ale zawsze warto kierować się wytycznymi wskazanymi przez ekspertów, zarówno w dziedzinie finansów, jak i psychologii. Oto klucze, które powinieneś wziąć pod uwagę:

  • Pamiętaj, że pożyczanie pieniędzy może zmienić Waszą relację. Jeśli suma jest wysoka, oceń możliwe konsekwencje.
  • Upewnij się, że analizujesz własną sytuację finansową. Jeśli nie jesteś w dobrej sytuacji finansowej, lepiej unikać wszelkiego ryzyka i wyjaśnić, że nie jesteś w stanie pożyczyć pieniędzy.
  • Jeśli pożyczasz dużą kwotę, jasno określ warunki. Kiedy odzyskasz pieniądze? Czy będzie to płatność jednorazowa czy spłacana w kilku częściach?
  • Bądź przygotowany na bycie świadkiem zachowań, które mogą Ci się nie podobać. Na przykład możesz pożyczyć pieniądze swojemu bratu lub najlepszemu przyjacielowi, aby mogli zapłacić czynsz, a później zobaczyć, jak jedzą kolację w restauracji z przyjaciółmi.
  • Pamiętaj, że niektóre osoby mogą nie zwrócić Ci pieniędzy.

Zawsze warto założyć, że każda pożyczka stanie się prezentem. Jest to jedyny sposób na uniknięcie napięcia i możliwości rozpadu relacji. Tak więc, jeśli naprawdę cenisz swój związek, powinieneś być przygotowany na to, że zapomnisz o pożyczce. Dopóki jest to jednorazowa sytuacja, lepiej stawiać uczucia nad rzeczami materialnymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Kahneman, D., & Deaton, A.. Los altos ingresos mejoran la evaluación de la vida pero no el bienestar emocional. . Procedimientos de la Academia Nacional de Ciencias. 2010.
    • Killingworth, MA. El bienestar experimentado aumenta con los ingresos, incluso por encima de los 75.000 dólares al año . Actas de la Academia Nacional de Ciencias. 2021.
    • Lindqvist, E., Ostling, R. y Cesarini, D. . Efectos a largo plazo de la riqueza de la lotería en el bienestar psicológico. . La Revista de Estudios Económicos. 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.