Jak wysokie temperatury wpływają na Twój mózg

Wiele osób kocha lato. Jednak najgorętsze dni mogą stać się dla niektórych torturą. Ciepło ma duży wpływ na Twój system poznawczy.

Nieszczęśliwa gorąca kobieta, pokazująca, jak wysokie temperatury wpływają na twój mózg.

Wiele osób kocha lato. Dzień trwa wtedy dłużej, a atmosfera sprzyja socjalizacji i wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Poza tym dla większości z nas oznacza to czas wakacji. Może Ci się wydawać, że w sezonie letnim będziesz bardziej wypoczęty, zrelaksowany i szczęśliwy. Dlaczego więc czasami czujesz się tak apatyczny, zirytowany i nie potrafisz się skoncentrować? Ma na to wpływ to, jak wysokie temperatury wpływają na Twój mózg.

Twoje ciało jest całkiem sprytne i wie, jak dostosować się do różnych warunków środowiskowych. Nie lubi jednak nagłych zmian, a latem często dochodzi do intensywnych wzrostów temperatury. Pomimo Twoich najlepszych wysiłków, kiedy temperatura otoczenia zbliża się lub przekracza 40°C, Twój mózg nie pracuje tak dobrze, co widzisz w swoim nastroju i sprawności poznawczej.

Jak wysokie temperatury wpływają na Twój mózg

Jeśli jesteś osobą, która odczuwa poprawę nastroju w okresie letnim, to nie tylko dlatego, że nie możesz się doczekać wakacji. Wynika to z większej ilości światła słonecznego o tej porze roku. Światło zwiększa produkcję serotoniny, neuroprzekaźnika zdolnego do generowania stanów dobrego samopoczucia, relaksu i satysfakcji.

Jednak nadmiernie wysokie temperatury mogą przeciwdziałać tym efektom i powodować drażliwość, dyskomfort i zmęczenie.

mężczyzna na słońcu
Ciepło wpływa na sprawność poznawczą.

Podwzgórze i jego funkcja termoregulacyjna

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Twój organizm ma swoje własne mechanizmy przystosowywania się do warunków środowiskowych. Jeśli chodzi o regulację temperatury ciała, to za ten proces odpowiada podwzgórze. Poprzez konwekcję i pocenie udaje mu się utrzymać odpowiednie dla nas 36-37°C.

Jeśli aby wytrzymać temperatury otoczenia przekraczające 35-40°C, Twoje ciało musi wykonać dodatkowy wysiłek, co szkodzi innym funkcjom. Na przykład negatywnie wpływa to na Twoją koncentrację i szybkość reakcji i możesz doświadczać problemów z uwagą i braku jasności umysłu.

Ryzyko odwodnienia

Innym sposobem, w jaki wysokie temperatury wpływają na Twój mózg, jest odwodnienie. Warto wspomnieć, że 90% objętości mózgu składa się z wody, która jest głównym nośnikiem transmisji elektrochemicznych. Tak więc odwodnienie może powodować zmiany w aktywności neuronalnej.

Dwuprocentowy spadek wody w organizmie wystarczy, aby wywołać zauważalne efekty, takie jak problemy z koncentracją oczu, krótkotrwała utrata pamięci lub trudności z koncentracją. Ponadto jest to szczególnie istotne, jeśli cierpisz na migreny lub bóle głowy, ponieważ odwodnienie może je wywołać lub zaostrzyć.

Bezsenność i problemy z odpoczynkiem

Sen jest ważnym czynnikiem w funkcjonowaniu mózgu. Wysokiej jakości sen wspiera pamięć, kreatywność i zdolność rozwiązywania problemów oraz pomaga złagodzić obciążenie psychiczne w okresach stresu. Z tego powodu niewystarczający odpoczynek wpływa na wydajność poznawczą i nastrój, powodując, że czujesz się nieskoncentrowany, powolny, zdezorientowany i humorzasty.

Jak więc są powiązane bezsenność i wysokie temperatury? Wszyscy wiemy, jak trudno jest zasnąć i dobrze się wyspać, gdy jest za gorąco. Wynika to z nadmiernego pobudzenia mózgu.

Idealna temperatura do odpoczynku to około 18-21°C. Gdy przekroczy 26 stopni, możesz mieć poważne problemy z adaptacją. W związku z tym trudno jest Ci zasnąć i możesz budzić się kilka razy w ciągu nocy.

Zmęczona kobieta
Wysokie temperatury wiążą się z problemami z zasypianiem.

Wysokie temperatury wpływają na mózg, zmieniając emocje

Ostatnim sposobem, w jaki wysokie temperatury wpływają na mózg, jest powodowanie zaburzeń emocjonalnych. Wykazano, że utrzymujące się ekstremalne temperatury nasilają negatywne emocje, takie jak niepokój, stres i drażliwość. Redukują także zachowania prospołeczne. Ponadto mogą generować apatię i demotywację, co prowadzi do utraty okazji do spędzania czasu w ciekawy sposób. Rezultatem jest niski i negatywny nastrój.

Letnie upały mogą mieć na Ciebie większy wpływ, niż mogłoby się wydawać, zarówno na poziomie poznawczym, jak i emocjonalnym. Z tego powodu wskazane jest podjęcie odpowiednich kroków. Unikaj przebywania na świeżym powietrzu w najgorętszych porach dnia, nawadniaj się odpowiednio i noś wygodne ubrania. Pomoże Ci to zwalczyć wysokie temperatury, zmniejszając w ten sposób ich negatywny wpływ na Twój mózg.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Belkin, L. Y., & Kouchaki, M. (2017). Too hot to help! Exploring the impact of ambient temperature on helping. European Journal of Social Psychology47(5), 525-538.
  • Calderón, F. D. (2007). La importancia del agua para el cerebro. Biocenosis20(1-2).
  • Lambert, G. W., Reid, C., Kaye, D. M., Jennings, G. L., & Esler, M. D. (2002). Effect of sunlight and season on serotonin turnover in the brain. The Lancet360(9348), 1840-1842. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0140673602117375
  • Picón-Jaimes, Y. A., Orozco-Chinome, J. E., Molina-Franky, J., & Franky-Rojas, M. P. (2020). Control central de la temperatura corporal y sus alteraciones: fiebre, hipertermia e hipotermia. MedUNAB23(1), 118-130.
Scroll to Top