Co zabija neurony? 7 nawyków, których lepiej unikać

Co zabija neurony? W jaki sposób styl życia niszczy nasz mózg? Poznaj siedem złych nawyków, które najbardziej mu szkodzą.
Co zabija neurony? 7 nawyków, których lepiej unikać
Laura Ruiz Mitjana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Laura Ruiz Mitjana.

Ostatnia aktualizacja: 04 listopada, 2022

Czy wiesz, co zabija neurony? Mózg to organ kontrolujący funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego należy o niego dbać. Zdrowy tryb życia, odpowiedni relaks, ćwiczenia fizyczne, zbilansowana dieta, wypoczynek itd. zapobiegają wielu problemom, w tym obumieraniu neuronów.

Pielęgnowanie ciała jest tak samo ważne jak dbanie o stronę psychiczną. W jaki sposób możemy chronić neurony? Jakich nawyków unikać? Poznaj 7 najbardziej szkodliwych.

Co zabija neurony?

Jak wiadomo, dbanie o mózg oznacza dbanie o umysł i zdrowie organizmu. Pewne nawyki zabijają neurony i w konsekwencji osłabiają nasz układ nerwowy. O których mowa? Mają one związek ze stresem, brakiem snu, niedostateczną stymulacją mózgu i innymi. Poznajcie je.

Neurony

Stres

Stres to czynnik powodujący obumieranie neuronów. Definiuje się go jako poczucie napięcia fizyczne i emocjonalnego pojawiające się w sytuacjach przekraczających poziom zasobów danej osoby. Chodzi więc o momenty przeciążenia.

Gdy mechanizm ten utrzymuje się w czasie (stres przewlekły) może zabijać neurony, gdyż w okresach stresu nasz organizm uwalnia kortyzol (hormon stresu). Hormon ten kieruje zasoby na udział w procesach biologicznych zorientowanych na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami.

Co się dzieje, gdy organizm produkuje duże ilości kortyzolu przez dłuższy czas? Neurony zostają wówczas zaniedbane i osłabieniu ulega też układ odpornościowy.

Spożywanie cukru

Konsumpcja dużych ilości cukru także zabija neurony (i powoduje inne problemy ze zdrowiem). Nadmiar cukru obniża zdolność przyswajania innych składników odżywczych i zaburza działanie mózgu. Konieczne jest zachowanie umiaru. Spożywanie cukru nie jest szkodliwe, szkodliwy jest jego nadmiar.

Brak stymulacji

Niedostateczna stymulacja (fizyczna, sensoryczna czy poznawcza, z akcentem na tę ostatnią), czyli monotonia, także zabija neurony.

Myślenie to najlepszy sposób na stymulowanie mózgu. Mowa o ćwiczeniach umysłowych, nauce, pisaniu, czytaniu itp. To aktywności zmuszające mózg do pracy i zapobiegające poważnym problemom.

“Mózg to nie szklanka do napełniania, ale lampa do zapalania”.

-Anonim-

Odwodnienie

Ciągłe odwodnienie zabija neurony. Gdy odczuwamy pragnienie powinniśmy je możliwie szybko zaspokoić. Dlaczego? Gdyż w przeciwnym razie mózg zacznie wydobywać wodę z komórek ciała, co grozi ich zniszczeniem.

Palenie i przyjmowanie narkotyków

Te toksyczne nawyki nie tylko szkodzą zdrowiu, ale także niszczą neurony. Tytoń to narkotyk powodujący poważne uzależnienie. 

Co więcej, może uszkadzać lub niszczyć neurony. To samo dotyczy wielu innych narkotyków.

Zanieczyszczenia

Oddychanie w zanieczyszczonym środowisku nie tylko uszkadza układ oddechowy, ale także zabija neurony. Dzieje się tak, gdyż mózg to organ konsumujący najwięcej zasobów. Samo oddychanie w zanieczyszczonym środowisku sprawia, że wchłaniamy toksyny.

Cząsteczki te przenikają do mózgu (pomimo bariery naczyniowej chroniącej nas przed nimi do pewnego stopnia). Dlatego warto czasami wyjechać z miasta i pobyć na łonie natury.

Deficyt snu

Zbyt krótki wypoczynek także zabija neurony. Wiele badań wykazało, że przedłużający się brak snu prowadzi do obumierania komórek nerwowych oraz uszkadzania pewnych rejonów mózgu (takich jak hipokamp).

Na dłuższą metę szkody te mogą powodować problemy z pamięcią, kłopoty z koncentracją itp.

Mężczyzna cierpiący na bezsenność

Dowiedz się, co zabija neurony i zadbaj o ich zdrowie

Dbanie o umysł oznacza dbanie o mózgJak widać, nasz styl życia bezpośrednio wpływa na zdrowie mózgu. Organ ten powiązany jest z naszymi nawykami, a prowadzenie zdrowego trybu życia chroni nas przed wieloma problemami.

Wiele kłopotów zdrowotnych ma charakter dziedziczny, wiąże się z wiekiem lub jakiegoś typu uszkodzeniem. Nawyki jednak także wpływają na stan naszych neuronów, a co za tym idzie – mózgu.

“Gdyby ludzki mózg był na tyle prosty, że bylibyśmy w stanie go pojąć, bylibyśmy tak prości, że nie bylibyśmy w stanie go pojąć”.

-Anonim-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Anjum, I., Fayyaz, M., Wajid, A., Sohail, W., & Ali, A. (2018). Does obesity increase the risk of dementia: a literature review. Cureus10(5).
  • Carlson, N.R. (2002). Fisiología de la conducta. . Barcelona: Ariel. Capítulo 1, pp. 1-37, capítulo 2, pp. 39-81, capítulo 4, pp. 129-158.
  • Kolb, B. y Whishaw I.Q. (2002). Cerebro y Conducta. Una introducción. Madrid. McGraw-Hill.
  • Lucassen, P. J., Pruessner, J., Sousa, N., Almeida, O. F., Van Dam, A. M., Rajkowska, G., … & Czéh, B. (2014). Neuropathology of stress. Acta neuropathologica127(1), 109-135.
  • Segovia, S. y Guillamón, A. (1991). Una aproximación conceptual a la Psicobiología. Revista de Psicología General y Aplicada44 (4): 389- 394.
  • Zhang, J., Zhu, Y., Zhan, G., Fenik, P., Panossian, L., Wang, M. M., … & Veasey, S. (2014). Extended wakefulness: compromised metabolics in and degeneration of locus ceruleus neurons. Journal of Neuroscience34(12), 4418-4431.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.