John Bowlby: biografia twórcy teorii przywiązania

Tragiczne wydarzenia z dzieciństwa Johna Bowlby'ego i jego studia pomogły ukształtować tego wybitnego psychologa XX wieku.
John Bowlby: biografia twórcy teorii przywiązania

Ostatnia aktualizacja: 10 listopada, 2022

Psycholog i psychoanalityk John Bowlby (26 lutego 1907 – 2 września 1990) uważał, że przywiązania z wczesnego dzieciństwa odgrywają kluczową rolę w późniejszym rozwoju i funkcjonowaniu umysłowym dziecka.

Jego praca przyczyniła się do rozwoju teorii przywiązania. Jest to idea, że dzieci rodzą się z potrzebą szukania i pozostawania blisko postaci rodziców lub osób odpowiedzialnych za ich opiekę, w celu własnego przetrwania.

John Bowlby – biografia

John Bowlby był synem Sir Anthony’ego Alfreda Bowlby’ego, chirurga rodu królewskiego, i Mary Bridget Mostyn. Był czwartym z sześciu braci. Rodzina należała do mieszczańskiego społeczeństwa XX wieku. W tym czasie klasy wyższe pozostawiały maluchy pod opieką niań. Sam Bowlby był przez długi czas pod opieką niani o imieniu Minnie. W związku z tym miał niewielki kontakt z matką.

Jednak kiedy John miał cztery lata, Minnie odeszła. Sytuacja ta przysporzyła mu wielkiego cierpienia połączonego z poczuciem straty. Co więcej, nowa niania była chłodniejszą i dość sarkastyczną postacią.

Ojciec Johna udał się na front I wojny światowej, co oznaczało, że był w dużej mierze nieobecny w życiu syna. W wieku siedmiu lat John został wysłany do szkoły z internatem. Ten ciąg wydarzeń sprawił mu tak wielki ból, że później doprowadziło go to do pracy nad takimi tematami, jak tworzenie więzi, lęk separacyjny i strach przed stratą u dzieci.

Smutny chłopak
Teoria przywiązania Johna Bowlby’ego wyjaśnia więź emocjonalną, która powstaje między dzieckiem a jego głównym opiekunem.

Studia i przygotowania

Po kilku latach w szkole z internatem Bowlby rozpoczął naukę w Dartmouth Naval College. Następnie zaczął studia medyczne na Uniwersytecie Cambridge. Jednak znacznie bardziej interesował go temat zdrowia psychicznego, dlatego porzucił medycynę i rozpoczął karierę psychologa w Trinity College (również Cambridge University).

Interesował się głównie dzieciństwem i okresem rozwojowym. W tym celu po ukończeniu studiów prowadził różne badania nad młodocianymi przestępcami i dziećmi nieprzystosowanymi. Zauważył, że dzieci te często pochodziły z rozbitych rodzin lub były ofiarami przemocy.

W 1937 roku Brytyjskie Towarzystwo Psychoanalityczne zaakceptowało Bowlby’ego na pozycję psychoanalityka. Melanie Klein przeszkoliła go w psychoanalizie dzieci i mężczyzna zaczął analizować nieletnich. Skupił się na czynnikach środowiskowych, wychowaniu i relacji między figurą matki i dziecka.

W tym samym roku przyjął propozycję przewodniczenia Trinity College. Został jednak zwerbowany podczas II wojny światowej do pracy jako podpułkownik w korpusie medycznym.

Początki teorii przywiązania

Jak potwierdza artykuł opublikowany przez Review of General Psychology, John Bowlby jest zaliczany do 100 najwybitniejszych psychologów XX wieku. Powodem tego jest w dużej mierze jego wcześniejsza praca z dziećmi. Od tamtego momentu interesował się tematem rozwoju dziecka.

Bowlby był szczególnie zainteresowany tym, jak rozdzielenie opiekunów wpływa na dzieci. Po przeprowadzeniu wielu badań zaczął rozwijać swoje pomysły na temat znaczenia przywiązania w rozwoju dziecka.

W 1949 roku WHO zleciła Bowlby’emu napisanie raportu na temat zdrowia psychicznego bezdomnych dzieci w Europie. Po opublikowaniu tej istotnej pracy nadal rozwijał swoją teorię przywiązania.

Teoria ta sugerowała, że najwcześniejsze więzi nawiązane przez dzieci z opiekunami utrzymują się przez całe życie. Bowlby stwierdził, że przywiązanie zwiększa szanse dziecka na przeżycie.

Badania Johna Bowlby’ego nad przywiązaniem i rozwojem dziecka pozostawiły znaczący ślad w dziedzinie psychologii, edukacji, opieki nad dzieckiem i rodzicielstwa. Naukowcy, tacy jak María Eugenia Moneta, rozszerzyli jego badania, aby opracować techniki leczenia klinicznego i strategie zapobiegania.

[umieścić]https://www.youtube.com/watch?v=Exf_rR1NnNs[/umieścić]

Wkład Bowlby’ego w psychologię

Mamy nadzieję, że powyższa biografia Johna Bowlby’ego pomogła Ci dowiedzieć się trochę więcej o tej wybitnej postaci w dziedzinie psychologii. Bez wątpienia jego praca oznaczała transgresyjną zmianę sposobu, w jaki profesjonaliści postrzegali istotę przebywania z rodziną w dzieciństwie. Pozostawił spuściznę, która do dziś pozostaje bardzo wpływowa we wszelkiego rodzaju badaniach w dziedzinie psychologii dziecięcej.

To może Cię zainteresować ...
Neutralność ciała: akceptowanie swojego ciała takim, jakie jest
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Neutralność ciała: akceptowanie swojego ciała takim, jakie jest

Neutralność ciała to nowy ruch, który broni akceptacji własnego ciała takim, jakie jest. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby J. Los cuidados maternos y la salud mental. Publicación Científica;14 [Internet]. 1954 [citado 30 de noviembre de 2021]; Disponible en: https://iris.paho.org/handle/10665.2/1160
  • Cherry K. How John Bowlby influenced child psychology [Internet]. Verywellmind.com. [citado 28 de noviembre de 2021]. Disponible en: https://www.verywellmind.com/john-bowlby-biography-1907-1990-2795514
  • Ehrenreich, J. T., Santucci, L. C., & Weiner, C. L. (2008). Trastorno de ansiedad por separación en jóvenes: fenomenología, evaluación y tratamiento. Psicol. conduct, 389-412.
  • Haggbloom SJ, Warnick R, Warnick JE, Jones VK, Yarbrough GL, Russell TM, et al. The 100 most eminent psychologists of the 20th century. Rev Gen Psychol. 2002;6(2):139-52.
  • Mimenza OC. John Bowlby: biografía (y las bases de su Teoría del Apego) [Internet]. Psicologiaymente.com. 2017 [citado 30 de noviembre de 2021]. Disponible en: https://psicologiaymente.com/biografias/john-bowlby
  • Moneta C ME. Apego y pérdida: redescubriendo a John Bowlby. Rev Chil Pediatr. 2014;85(3):265-8.

Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.