Siódma gałąź sztuki inspirowała się wieloma transcendentalnymi problemami, które wykraczają poza zwykłą rozrywkę. Oznaczało to kierowanie się ku filozoficznym pytaniom, które wzbudzają wątpliwości nawet wśród wielkich myślicieli.
Studiujesz filozofię lub pasjonujesz się tą dziedziną wiedzy? Jeśli tak, istnieją pewne filmy filozoficzne, które zdecydowanie powinieneś zobaczyć. Z pewnością skłonią Cię do zadania sobie i światu kilku pytań. Sprawdź naszą listę i zobacz, jak proponowane przez nas filmy odnoszą się do niektórych aspektów filozoficznych.
Filmy filozoficzne: nasze propozycje
1. 2001: Odyseja kosmiczna
Ta produkcja to klasyk. Reżyser Stanley Kubrick przedstawia w tym nakręconym w 1968 roku filmie serię scenariuszy, przez które z pewnością będziesz zastanawiać się, czy jesteśmy sami w tym ogromnym wszechświecie. Ponadto film przedstawia również ciekawą podróż przez ewolucję naszej własnej świadomości.
To sprawi, że podczas swojej podróży przez kształtowanie sumienia moralnego zaczniesz kwestionować, czy zło i przemoc są nieodłączną częścią istot ludzkich.
Film 2001: Odyseja kosmiczna prezentuje naprawdę interesujące podejścia, które zachęcają nas do zastanowienia się nad przyszłością ludzkości. Możesz nawet dostrzec Supermana Nietzschego.
2. Matrix
Film Matrix z 1999 roku to bez wątpienia jedno z największych dzieł w historii kina. Nie tylko zademonstrował ważne postępy w kwestii efektów specjalnych i animacji, ale jest również uważany za jeden z najbardziej filozoficznych filmów. Zadaje odwieczne pytanie: czym jest życie?
Matrix przedstawia dystopijny świat, w którym toczy się wojna między ludzkością a maszynami, a rzeczywistość istnieje tylko w umyśle. Kiedy obejrzysz ten film, prawdopodobnie zadasz sobie pytanie, czy to, czego doświadczamy i co widzimy wokół nas każdego dnia, jest prawdziwe.
3. Świat Zofii
Ten norweski film z 1999 roku pokazuje niepokojący i cudowny świat introspekcji i samopoznania Zofii, młodej kobiety, która właśnie skończyła 15 lat.
Po otrzymaniu listu bez adresu zwrotnego Zofia wyrusza wraz z filozofem Alberto Know w podróż przez historię filozofii, aby spróbować odpowiedzieć na pytanie, kim jest i jak powstał świat. Jest to adaptacja powieści o tej samej nazwie autorstwa Josteina Gaardera.
Film bada, w jaki sposób mity zaczęły wyjaśniać zjawiska naturalne, filozofię niejednoznaczności, alegorię jaskini i wpływ religii na filozofię w średniowieczu. Przygląda się także nowoczesnej i współczesnej filozofii, przyglądając się interesująco myślom i podejściom wielkich filozofów na przestrzeni dziejów.
4. Truman Show
Innym ważnym filmem dla studentów filozofii jest Truman Show. Film z 1998 roku z ciekawą fabułą pokazuje nam historię Trumana: alegorię zaadaptowaną z Jaskini Platona.
Bohater, nawet o tym nie wiedząc, jest więźniem zdominowanym przez strach i poczucie winy. To doskonały film do analizy różnych stanowisk filozoficznych. Stawia pytanie, czy świat, w którym żyjemy, jest prawdziwy. Analizuje także, jaką sprawuję nad nami władzę – do tego stopnia, że ignorujemy to, co naprawdę dzieje się „na zewnątrz”. Kto jest „twórcą” tego wszystkiego?
To tylko niektóre z pytań, które zadaje ten film. Na koniec widzimy manifestację mocy Erosa, który skłania protagonistę do pozbycia się wielu przekonań, które miał do tej pory.
5. Incepcja
Incepcja to film z 2010 roku, który zabierze Cię w podróż przez świat snów, stawiając po drodze niezwykle interesujące pytania. Przez cały czas trwania filmu zobaczysz różne filozoficzne, a nawet psychologiczne postulaty, które próbują wyjaśnić życie.
W fabule obecna jest również filozofia Kartezjusza, co sprawi, że będziesz kwestionować, skąd wiemy, czy to, czego doświadczamy, jest prawdziwe, czy nie. Zwątpienie jest jednym z głównych bohaterów Incepcji i fundamentalną zasadą filozofii.
6. Obcy
Film ten powstał w 1967 roku i jest idealną adaptacją filmową Luchino Viscontiego do powieści o tej samej nazwie autorstwa Alberta Camusa. Jest to obraz rozpaczy okresu powojennego. Jednocześnie może być postrzegany jako krytyka wartości współczesnego społeczeństwa.
Kwestionowanie tożsamości człowieka jest jedną z głównych filozoficznych atrakcji tego filmu. To metafora absurdu.
7. Łowca androidów
Wyprodukowany w 1982 roku, film ten jest nadal aktualny. To prawdziwy klejnot sztuki kina, który pozostawi Cię z wieloma pytaniami.
Filozofia, religia i etyka to tylko niektóre z tematów, które są poruszane w kontekście science-fiction. Bez wątpienia jest to film, którego nie powinieneś przegapić, jeśli interesujesz się filozofią.
Transhumanizm stawia przed nami dylematy etyczne, moralne i filozoficzne wynikające z rozwoju „replikantów” (wyspecjalizowanych androidów), które rozwijają emocje, otwierając tym samym debatę o tym, co czyni nas ludźmi.
8. Podziemny krąg
Podziemny krąg to interesujący film z 1999 roku, opowiadający historię młodego człowieka, który nie odnajduje większego sensu w swoim życiu i zmaga się z nie dającą mu spokoju bezsennością. Spotyka Tylera Durdena, który jest jego antytezą i pokazuje mu inny sposób podejścia do świata. Wszystko to wieńczy ciekawy akcent na końcu filmu.
W fabule obecny jest nihilizm. Przejawia się poprzez destrukcję uległości i obronę nowego ducha opartego na sile woli jako odpowiednim sposobie dbania o zdrowie psychiczne.
9. Kiedy Nietzsche szlochał
Nakręcony w 2007 roku film opowiadający o przeżyciach Nietzschego i jego hipotetycznego związku z Josefem Breuerem, który był jednym z mentorów ojca psychoanalizy (Zygmunta Freuda).
Relacja rodzi kilka pytań i prób wyjaśnienia z perspektywy różnych stanowisk filozoficznych, czym jest życie. To naprawdę ciekawy film.
W fabule widzimy kryzys średniowiecza i odrodzenie, które łączy się z zakochaniem, transcendentnym wydarzeniem w życiu każdego z nas. Towarzyszy temu kilka niezwykle ciekawych debat filozoficznych.
10. Memento
Kolejnym filmem filozoficznym na naszej liście jest ten thriller z 2000 roku. Memento opowiada historię Leonarda: mężczyzna po tragicznej śmierci żony zapada na rodzaj amnezji, która nie pozwala mu tworzyć nowych wspomnień.
To ciekawa podróż po nieustannych pytaniach głównego bohatera na temat własnego życia i otaczających go ludzi. Kwestie filozoficzne, takie jak wiedza, tożsamość i samoświadomość, zachęcają nas do refleksji nad sztucznym i naturalnym światem, który zamieszkujemy.
11. Imię róży
https://www.youtube.com/watch?v=7-yYJgpQ-CE
Film z 1986 roku, który opowiada o perypetiach, z jakimi borykali się pierwsi propagatorzy logicznego rozumowania i rozumienia nauki jako daru Bożego, a nie jako czegoś wrogiego Bogu. Opowiedziana jest za pomocą historii inkwizytora, Williama z Baskerville, który mierzy się z pewnymi tajemnicami skrywanymi w swoim opactwie.
To niezwykle ciekawy wgląd w strach i siłę humoru jako uzdrawiającego pierwiastka duszy.
To tylko niektóre z filmów, których nie można przegapić, jeśli interesujesz się filozofią. W każdym z nich znajdziesz interesujące aspekty, które skłonią Cię do refleksji nad zagadnieniami transcendentalnymi. Ponadto dowiesz się nieco więcej o filozofii w praktyce.
Czy znasz inne filmy filozoficzne, które są warte polecenia? Jaki inny tytuł dodałbyś do listy?
„Kino to największe i najpiękniejsze kłamstwo. Wszyscy akceptujemy bycie oszukanym przez dobrze opowiedzianą historię”.
-Pere Cervantes-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Flores, M. . (2021). El Absurdo en la obra de Albert Camus. Revista Multiverso, 1(1), 6–14. https://doi.org/10.46502/issn.2792-3681/2021.1.1
- Organista, P. (2005). Conciencia y metacognición. Avances en Psicología Latinoamericana, 23, 77-89. Universidad del Rosario. Bogotá, Colombia