Moce buddyzmu tybetańskiego

Jak znajomość pięciu mocy buddyzmu tybetańskiego może Ci pomóc? Skąd pochodzi ta tradycja? Jak możesz je zastosować we własnym życiu?

Posąg Buddy, reprezentujący buddyzm tybetański.

Buddyzm tybetański twierdzi, że istnieje pięć filarów lub mocy na drodze do duchowej ewolucji. Są to absolutnie niezbędne atrybuty lub cnoty, aby utrzymać postęp i nie utknąć w środku procesu. Co więcej, są to cechy duchowe, a kluczem jest wspólne ich rozwijanie. Dzisiaj omówimy moce buddyzmu tybetańskiego.

Każda z nich prowadzi do następnej i wzmacnia ją. Oznacza to, że nie można ich rozwijać pojedynczo, ale nad wszystkimi trzeba pracować jednocześnie.

O tych cechach mówi się jako o mocach, ponieważ nie tylko reprezentują atrybuty jako takie, ale także stają się mocnymi stronami, które pozwalają skutecznie stawić czoła perypetiom na ścieżce duchowej ewolucji. Oto pięć mocy buddyzmu tybetańskiego.

Gdybyśmy mogli wyraźnie zobaczyć cud pojedynczego kwiatu, całe nasze życie zmieniłoby się ”.

-Budda-

ręce ze słońcem

Moce buddyzmu tybetańskiego

1. Wiara

Słowo wiara jest często kojarzone ze ślepym podążaniem za jakąś doktryną. Jednak w buddyzmie tybetańskim ma to inny wydźwięk. Wiara to pewność, że jesteś w stanie pokonać przeszkody, które pojawiają się na Twojej drodze i że możesz sobie z nimi poradzić, nawet jeśli czasami wydaje się, że tak nie jest.

Wiara jest także bezgraniczną nadzieją. Wszystko, co dzieje się w Twoim życiu osobistym i w samym wszechświecie, jest doskonałe. Prowadzi do wyższego stanu ewolucji, choć często wydaje się chaotyczne. Rzeczywistość czasami idzie w kierunku, którego nie rozumiesz, ale zawsze kryje się za tym logika ewolucji.

2. Energia

Drugą z pięciu sił buddyzmu tybetańskiego jest energia. Chodzi o umiejętność pokonywania przeszkód lub pokonania wroga. Mówi o postawie spostrzegawczej i jednocześnie aktywnej w obliczu trudności.

Energia jest przeciwieństwem bezwładności. To żywa energia zaangażowana w ewolucję i wysiłek ukierunkowany na osiągnięcie równowagi. Dlatego skupia się na wszystkim, co zaburza równowagę ciała lub emocji.

3. Uważność

Trzecią z pięciu mocy jest uważność. Dotyczy uwagi skierowanej na Twoje ciało i umysł, tu i teraz. Na przykład bycie obecnym w danej chwili, zamiast zagubienia się w tym, co było lub co ma nadejść. Uważność pozwala na uchwycenie każdej chwili istnienia jako wyjątkowej i niepowtarzalnej, a także rzeczywistej.

Pełna świadomość jest niezbędna, jeśli chcesz przeżyć każde doświadczenie autentycznie, bez filtra mentalnego narzuconego przez Twoje osądy i uprzedzenia. Ponadto pozwala Ci to zerwać z tymi mentalnymi nawykami, które oddzielają Twoje doświadczenie od sumienia. Jest to warunek konieczny, aby w pełni żyć w teraźniejszości, która w rzeczywistości jest jedynym czasem, jaki masz.

4. Koncentracja

Koncentracja jest centralną koncepcją buddyzmu tybetańskiego. Odnosi się nie tylko do funkcji poznawczej, ale także do głębokiego związku ze wszystkim, co istnieje. Najwyższą koncentrację osiąga się podczas medytacji, a jej funkcją jest umożliwienie fuzji z wszechświatem.

Koncentracja wyraża się w pełni w kontemplacji. Kontemplacja to nie obserwacja, ale połączenie się z tym, na czym skupia się umysł i zmysły. Tworzenie mandali lub powtarzanie mantr to ćwiczenia, które pomagają osiągnąć tę moc koncentracji. Jednak ostatecznością jest medytacja.

medytujący mężczyzna
Medytacja jest praktykowana w buddyzmie tybetańskim, ponieważ pozwala na połączenie ze wszechświatem.

5. Mądrość

Ostatnią z pięciu mocy jest mądrość. Na Zachodzie bywa to rozumiane jako synonim wielkiej wiedzy w określonej dziedzinie. Jednak w buddyzmie tybetańskim wiąże się to ze zrozumieniem i rozeznaniem. Pozwala odróżnić iluzję od prawdziwego i rzucić światło na to, co wydaje się ciemne.

Mądrości w buddyzmie nie osiąga się poprzez opracowywanie koncepcji lub intelektualnych wyjaśnień. Osiąga się to poprzez bezpośrednie i intymne doświadczenie związane z kontemplacją. Rezultatem nie jest konkluzja, ale mentalny i emocjonalny związek z określoną rzeczywistością.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, moce buddyzmu tybetańskiego nie mogą być praktykowane ani rozwijane oddzielnie. Są wynikiem ciągłych praktyk, które stopniowo ewoluują i prowadzą na wyższy poziom. W centrum wszystkiego jest medytacja, która jest główną ścieżką do uczenia się i wzmacniania tych duchowych zdolności.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Jiménez Serrano, M. (2021). Beneficios de la meditación sobre la salud.
  • Rockwell, I. (2003). Las Cinco Familias Energéticas: Una Vía Budista Para Comprender Las Emociones (Vol. 15). Edaf.
Scroll to Top