Istnieją cztery rodzaje starzenia się, jak sugerują nowe badania

Dlaczego są ludzie, którym wydaje się, że czas zatrzymał się w miejscu? Z drugiej strony, dlaczego niektórzy, którzy są jeszcze młodzi, źle się czują i wyglądają? Odpowiedź leży w ich ageotypie.
Istnieją cztery rodzaje starzenia się, jak sugerują nowe badania

Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca, 2022

Fakt, że niektórzy ludzie “dobrze” się starzeją, jest jak pewnego rodzaju tajemnica lub zagadka genetyki. Może, jak Dorian Gray, sprzedali swoją duszę i mają na strychu obraz, który starzeje się zamiast nich. Wydaje się jednak, że nauka ma na to odpowiedź. Niektórzy twierdzą, że istnieją cztery rodzaje starzenia się i są one zależne od ageotypu.

Termin „ageotyp” określa sposób, w jaki każda osoba reaguje na zanik molekularny i komórkowy. Istnieją pewne markery genomowe, które determinują proces starzenia się, zwykle rozpoczynający się po trzydziestce. To wtedy metabolizm zwalnia. Zachodzą zmiany hormonalne i krew przenosi mniej białka.

W zależności od swojego typu, możesz się starzeć na cztery sposoby. Rodzaje te są jak ścieżki genetyczne; to wyzwalacze, które mówią, jakie procesy rozpoczną się i zdominują powolny tryb starzenia się. Co ciekawe, procesy te nie są nieodwracalne.

Dlatego, gdybyś znał swój ageotyp, mógłbyś zastosować bardziej odpowiednie strategie, aby spowolnić starzenie się. Mógłbyś także poprawić swoje zdrowie i zmniejszyć czynniki ryzyka, takie jak zawał serca lub dysfunkcja wątroby.

Wszyscy mamy warianty molekularne, które biologicznie determinują nasze starzenie się.

mężczyzna ćwiczący symbolizujący cztery rodzaje starzenia
Osoby prowadzące aktywne życie, zarówno społecznie, jak i fizycznie, znacznie lepiej radzą sobie ze starzeniem się.

Starzenie się to coś więcej niż tylko kolejne urodziny

Starzenie się to proces, przed którym nikt nie może uciec, ale który wszyscy możemy spowolnić. Ageotypy określają cztery rodzaje starzenia się zorganizowane przez różne wzorce molekularne. Żaden z nich nie wyjaśnia, czy starzejemy się szybciej, czy wolniej – definiują tylko wyzwalacze.

Fakt, że są ludzie, którzy wydają się mieć 50 lat, gdy mają tylko 30, i inni, którzy mają 60 lat, a wyglądają na 80, wynika z wielu czynników. Poza naszym wiekiem chronologicznym istnieje również wiek fizjologiczny, na który wpływa nasz styl życia i genetyka. Te dwa elementy determinują czynniki, które wahają się od naszej struktury kości do bardziej aktywnego metabolizmu.

Zmienne, takie jak dobra dieta, aktywne życie i dobre zarządzanie codziennym stresem, pośredniczą w produkcji telomerazy. Jest to enzym, który chroni telomery, sekwencje osadzone na końcach chromosomów. Telomery chronią chromosomy za każdym razem, gdy te się dzielą.

Dbanie o to, aby ta część chromosomu nie pękła, jest kluczem do zachowania zdrowia i młodości.

Cztery rodzaje starzenia się wyjaśniają wyzwalacze, które determinują ten proces. Wiedza o tym może nam pozwolić na podjęcie kroków w celu spowolnienia wpływu czasu na nasze ciała.

Cztery rodzaje starzenia się

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature twierdzi, że istnieją cztery rodzaje starzenia się. Każdy z nich oznaczony jest określonym geotypem. Badanie to, przeprowadzone na Uniwersytecie Stanforda (USA) przeanalizowało starzenie się 106 osób w wieku od 29 do 75 lat na przestrzeni dziesięcioleci.

Uzyskane przez nich wyniki były niezwykle odkrywcze. Naukowcy zidentyfikowali cztery wzorce molekularne, które determinowały z jednej strony samo starzenie się, a z drugiej powiązane choroby. Każdy z nas może posiadać jeden lub więcej geotypów.

1. Ageotyp immunologiczny

Przeziębienia, infekcje, wyczerpanie, uczucie słabości. Są ludzie, którzy już od najmłodszych lat wykazują słabszą odpowiedź immunologiczną.

Może to być molekularny wyzwalacz, który spowoduje, że organizm zacznie zwalniać. Ponadto, może rozpocząć procesy zapalne i zmiany hormonalne.

Na przykład, immunologiczny ageotyp może prowadzić do ostatecznego rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów.

2. Ageotyp metaboliczny

Jest to najczęstszy z czterech typów starzenia się. Wiąże się to z tym, że osoby starsze mają skłonność do zachorowań na cukrzycę typu 2. Wynika to ze zmian hormonalnych i metabolicznych. Te czynniki są niezwykle ważne.

Nasz styl żywienia jest kluczem do aktywacji naszego typu starzenia metabolicznego. Czynniki takie jak otyłość, cholesterol lub nadciśnienie powodują, że upływ czasu dotyka nas wcześnie.

3. Ageotyp nefrytowy

Jak dbasz o swoje nerki? Picie dużej ilości wody i unikanie przetworzonej żywności lub zbyt dużej ilości soli będzie pośredniczyć w prawidłowej pielęgnacji nerek. Narządy te są kluczowe dla Twojego dobrego samopoczucia: eliminują odpady i utrzymują prawidłową równowagę między solami, wodą i minerałami.

Słabe zdrowie nerek jest również cichym wyzwalaczem przedwczesnego starzenia.

4. Ageotyp wątrobowy

Jak dobrze wiemy, słaba praca wątroby stanowi zagrożenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Według tego badania nie tylko wpływa na starzenie się człowieka, ale także przy złym stylu życia i nawykach żywieniowych może to być śmiertelne.

Po raz kolejny potwierdza to znaczenie prawidłowej diety dla prawidłowego funkcjonowania naszych narządów.

Istnieją cztery typy ageotypów: wątrobowy, metaboliczny, immunologiczny i nerkowy. Poznanie ich pozwoli nam w niedalekiej przyszłości zaprojektować spersonalizowane leki dla każdego z nas.

Osoby starsze pijące kawę symbolizującą cztery rodzaje starzenia
Starzejemy się tak jak żyjemy. Dobre codzienne nawyki pośredniczą w możliwości dotarcia do zaawansowanego wieku w lepszej kondycji.

Starzeje się dobrze i zdrowo

Zaletą może być znajomość czterech typów starzenia i związanych z nimi ageotypów. Pozwoli nam to w przyszłości zaprojektować bardziej szczegółowe i spersonalizowane wytyczne dla każdego z nas. Pojawią się leki, które wcześnie zapobiegną rozwojowi różnych chorób. Co więcej, będziemy mieli bardziej zindywidualizowane i mniej generyczne rodzaje leków, a strategią będzie zapobieganie zamiast leczenia.

To, że medycyna robi postępy w tej dziedzinie, jest odpowiedzią na pilną potrzebę społeczną. Jesteśmy coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem i wszyscy musimy dotrzeć do jesieni naszego życia w lepszej kondycji. W końcu nie ma sensu wydłużenie średniej długości życia, jeśli nasze zdrowie odpowiednio się nie poprawi i nie będziemy mieć strategii terapeutycznych, które pozwalają nam czuć się dobrze. Chcemy nadal cieszyć się życiem.

Zdrowe starzenie się nie powinno być przywilejem, ale prawem, w którym nauka i społeczeństwo muszą być naszymi sojusznikami.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.